atlas našich ptáků
Fotogalerie
ptacek153 ptacek410 ptacek424 6birds6 nasiptaci.info nasiptaci.info nasiptaci.info nasiptaci.info nasiptaci.info tit-1575200_1280
Atlas ptáků

Kos černý

koscerny

Velikost

Délka: 22,5-29 cm.
Hmotnost: 75-135 g.

Popis

Kos černý je pták menší než hrdlička zahradní. Samec je celý černý s oranžově žlutým zobákem akroužkem okolo očí. Samice je hnědavá s bělavějším hrdlem a nezřetelně skvrnitou hrudí. Mláďata jsou podobná samici a mají světlé podélné proužky na zádech.
Hlas – vábení je „dukdukduk“ nebo „srííí“, varování je rámusivé „tikstikstikstiks“, zpěv je flétnová hlasitá sloka.

Ekologie

Hnízdění – hojně hnízdí v lesích, zahradách a parcích i ve městech. Hnízdí v dubnu až červenci dvakrát až třikrát ročně. Hnízdo je polokulovitá miska vybudovaná ze suchý stébel a kořínků slepených hlínou umístěná v křoví nebo na stromech, někdy i na budovách.
Samice snáší 4 – 6 modrozelených vajec s rezavými skvrnami na kterých sedí sama po dobu 13 – 14 dnů a o mláďata se poté starají oba rodiče po dobu 12 – 15 dnů na hnízdě a po vylétnutí ještě asi dva týdny je přikrmují.
Potrava – hmyz, plži, červi, žížaly, bobule a ovoce.
Kos černý je částečně tažný pták, v posledních letech zejména ve městech přezimuje. Ze zimovišť v jižní Evropě se vrací na přelomu března a dubna a odlétá v listopadu.

Rozšíření

Severozápad Afriky, mimo severovýchodu celá Evropa, Malá Asie a dál přes středoasijská pohoří až do východní Číny. Jižní populace jsou stálé, severnější se většinou na zimu stahují jižněji, popřípadě k lidským obydlím. V průběhu 19. století tento původně převážně lesní druh začal pronikat do blízkosti lidí, tyto populace v současnosti převažují. Početnost v Evropě je stabilní, na celém území hnízdí přes 40 milionů párů.
V ČR hnízdí početně na celém území od nížin až po horní hranici lesa. K velkému nárůstu stavů došlo ve 2. polovině 19. století v souvislostí s přechodem k synantropnímu způsobu života. V současnosti jsou početní stavy stabilní, v letech 2001-03 u nás hnízdilo 2-4 miliony párů.

7 komentářů u Kos černý

 • Bohužel u naší zahrady hnízdí několik strak. To má za následek, že párek kosů – úžasných pracantů na zahradě nevyvede mladé. Potřebuji poradit, jak jim vyrobit bezpečné hnízdiště /budku, vydlabaný kmen či jinou, osvědčenou formu/.
  Na námitku zbavit se strak, sděluji, že hnízdí na sousedním pozemku k korunách topolů a inravilánu obce, takže není možný odstřel. Byla by možná likvidace otrávenou návnadou, ale ani s tím si nevím rady.
  Předem děkuji za radu. Peterka, Pesvice 62

 • Marně pátrám v různých atlasech po jméně ptáka, který se nedávno objevil u nás v Kolíně na sídlišti. Vypadá téměř
  jako kos, ale má hlavičku i krk zbarvený tmavě skořicově hnědě. Děkuji za informaci.

  V Kolíně, 23. 8. 2015 V. Cháberová

 • Na naší zahrádce se daří kosáčkům.Ale zajímalo by mě co znamená,když přilétá na stejné místo,usedá s roztaženými křídly na zem s otevřeným zobákem a nehnutě sedí několik minut.To se opakuje několikrát denně

 • Tady se včera odehrálo drama, sousedce na balkoně si udělali v truhlíku hnízdo kosové a vyseděli pět mláďat.na mém balkoně se začaly objevovat straky a skřehotaly. Kde by mne napadlo co už vím nyní,že se živí vejci a mláďaty jiných ptáčků. Včera se najednou strhl veliký křik ptáků, tak jsem se šla podívat na silnici asi tři straky a zobali tam do ptáčka. vůbec se nevzrušovaly a než jsem stačila něco udělat popadla straka ptáče ale už bylo vidět ,že je mrtvé a odletěla s ním. Napadlo mne zavolat sousedce a´t se podívá na ta svá ptáčata zda jsou celá, no a ta zjistila,že hnízdo je prázdné.V sobotu si je fotila a v pondělí už nebyla, zřejmě ty potvory sedávaly na náš balkon proto aby sledovaly,kdy odletí rodiče aby si tam letěli pro mládě.A já v nevědomosti jsem neudělala nic abych je hnala z balkonu, je mi to tak líto.Hlavně těch kosáčat a jejich rodičů. říkám si ,že se raději neměli vyklubat, co hrozného se jim stalo. Jen si dělám výčitky,že jsem nevěděla ,že straky jsou tak zlí.Dnes je úterý a žádná straka na našem balkonu není. Potvory. Měli jsme se sousedkou takovou radost ,že se jí tam v truhlíku vylíhlo 5 kosačátek,přeposílala mi fotečky od vajíček a takto to dopadlo je mi z toho moc smutno.

  • Je třeba straky důsledně odhánět – jsou to chytří ptáci, a velké vražedkyně. Stačí vždy jak uvidíte v okolí straku vyběhnout na balkón a tleskat a křičet a naznačovat, že po ní něco házíte, a to důsledně vždy. Okamžitě uletí. U nás vyvraždily straky také hnízdo s mláďaty, ale nyní po odhánění si k domu netroufnou.
   Jinak sedí na vyvýšeném místě a pozorují okolí – sledují, kde mají ptáci hnízdo, kam pravidelně létají krmit, a pak hnízdo vyvraždí. Donce bych i řekla, že si počkají, až mláďata trochu povyrostou, aby to bylo větší sousto…povraždili i již vylétané mladé kosy, kteří ještě moc neuměli létat…..
   Přemnožené straky znamenají úbytek zpěvných ptáků.

 • Vera 19.7.2016
  Již druhý rok pozoruji kosa, který se usadil u nás na zahradě. Podle peříček je to starší ročník, budeme přibližně stejně staří.
  Asi se mu líbím, protože se letos zase vrátil a pohybuje se v mé blízkosti. Řekla bych, že mě vyhledává. Večer vytrubuje na střeše, ráno mě budí ve čtyři. Nedávno jsem ho přistihla, jak se opaluje v blízkosti našeho retrívra, kterého se asi také nebojí. Zaujal pozici, která byla velmi směšná. Rozevřel jedno křídlo na které se jakoby položil a otevřel zobák a hlavu trošku zvrátil, takže to vypadalo, že dohasíná. Ale to byl jen dojem a byla jsem překvapena, jak rychle zareagoval, když jsem natáhla ruku. Jsem ráda, že je ve střehu a že obývá naši zahradu už druhým rokem Zamilovala jsem si ho. Zapískám a mám ho ve své blízkosti. Jen když přijde půlka prázdnin, najednou se ztratí. Není a nezpívá. Bylo tomu tak loni a dostala jsem strach, že se stal kořistí koček. Nebyla to pravda, protože na konci prázdnin přiletěl, jakoby se přišel rozloučit.
  Teď je konec července a už zase nezpívá a není a nevím, kam zmizel. Dneska, když jsem o něm přemítala, přiletěl. Vyvstaly zase otazníky…přišel se snad rozloučit?
  Můžete mi, prosím objasnit, kam se můj Černý kabátek ztrácí?
  Děkuji Věra
  mail VeraPavlu@centrum.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Výběr z galerie
ptacek217 kolaz-ptacci-7a83de30785072b62e812ad783f033bde103c4aa cimg1941-86fdfa3eb9794260b9a22152d7fd62e09311abf6 nasi_ptaci139.jpg nasi_ptaci170.jpg nasi_ptaci245 nasi_ptaci2104 nasi_ptaci2286 img_0362-3e2723df7843ea3047991db057b7654999245e64 animal-881095_1280 nasiptaci.info nasiptaci.info nasiptaci.info 251a
Nové foto
5birds_b 141a 36birds_b 9birds_b most90 most92 most1 12birds_b 321a 14birds_b most34 11bids_2017 P1000677 most55