atlas našich ptáků
Fotogalerie
ptacek12 ptacek2 8622018_birds nasi_ptaci207.jpg nasi_ptaci440.jpg nasi_ptaci501.jpg nasi_ptaci573.jpg nasi_ptaci619.jpg nasi_ptaci623.jpg bohemian-waxwing-92451_1920 nasiptaci.info nasiptaci.info nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info most140 ptaci294 28bird
Atlas ptáků

Kos černý

koscerny

Velikost

Délka: 22,5-29 cm.
Hmotnost: 75-135 g.

Popis

Kos černý je pták menší než hrdlička zahradní. Samec je celý černý s oranžově žlutým zobákem akroužkem okolo očí. Samice je hnědavá s bělavějším hrdlem a nezřetelně skvrnitou hrudí. Mláďata jsou podobná samici a mají světlé podélné proužky na zádech.
Hlas – vábení je „dukdukduk“ nebo „srííí“, varování je rámusivé „tikstikstikstiks“, zpěv je flétnová hlasitá sloka.

Ekologie

Hnízdění – hojně hnízdí v lesích, zahradách a parcích i ve městech. Hnízdí v dubnu až červenci dvakrát až třikrát ročně. Hnízdo je polokulovitá miska vybudovaná ze suchý stébel a kořínků slepených hlínou umístěná v křoví nebo na stromech, někdy i na budovách.
Samice snáší 4 – 6 modrozelených vajec s rezavými skvrnami na kterých sedí sama po dobu 13 – 14 dnů a o mláďata se poté starají oba rodiče po dobu 12 – 15 dnů na hnízdě a po vylétnutí ještě asi dva týdny je přikrmují.
Potrava – hmyz, plži, červi, žížaly, bobule a ovoce.
Kos černý je částečně tažný pták, v posledních letech zejména ve městech přezimuje. Ze zimovišť v jižní Evropě se vrací na přelomu března a dubna a odlétá v listopadu.

Rozšíření

Severozápad Afriky, mimo severovýchodu celá Evropa, Malá Asie a dál přes středoasijská pohoří až do východní Číny. Jižní populace jsou stálé, severnější se většinou na zimu stahují jižněji, popřípadě k lidským obydlím. V průběhu 19. století tento původně převážně lesní druh začal pronikat do blízkosti lidí, tyto populace v současnosti převažují. Početnost v Evropě je stabilní, na celém území hnízdí přes 40 milionů párů.
V ČR hnízdí početně na celém území od nížin až po horní hranici lesa. K velkému nárůstu stavů došlo ve 2. polovině 19. století v souvislostí s přechodem k synantropnímu způsobu života. V současnosti jsou početní stavy stabilní, v letech 2001-03 u nás hnízdilo 2-4 miliony párů.

12 komentářů u Kos černý

 • Bohužel u naší zahrady hnízdí několik strak. To má za následek, že párek kosů – úžasných pracantů na zahradě nevyvede mladé. Potřebuji poradit, jak jim vyrobit bezpečné hnízdiště /budku, vydlabaný kmen či jinou, osvědčenou formu/.
  Na námitku zbavit se strak, sděluji, že hnízdí na sousedním pozemku k korunách topolů a inravilánu obce, takže není možný odstřel. Byla by možná likvidace otrávenou návnadou, ale ani s tím si nevím rady.
  Předem děkuji za radu. Peterka, Pesvice 62

 • Marně pátrám v různých atlasech po jméně ptáka, který se nedávno objevil u nás v Kolíně na sídlišti. Vypadá téměř
  jako kos, ale má hlavičku i krk zbarvený tmavě skořicově hnědě. Děkuji za informaci.

  V Kolíně, 23. 8. 2015 V. Cháberová

 • Na naší zahrádce se daří kosáčkům.Ale zajímalo by mě co znamená,když přilétá na stejné místo,usedá s roztaženými křídly na zem s otevřeným zobákem a nehnutě sedí několik minut.To se opakuje několikrát denně

 • Tady se včera odehrálo drama, sousedce na balkoně si udělali v truhlíku hnízdo kosové a vyseděli pět mláďat.na mém balkoně se začaly objevovat straky a skřehotaly. Kde by mne napadlo co už vím nyní,že se živí vejci a mláďaty jiných ptáčků. Včera se najednou strhl veliký křik ptáků, tak jsem se šla podívat na silnici asi tři straky a zobali tam do ptáčka. vůbec se nevzrušovaly a než jsem stačila něco udělat popadla straka ptáče ale už bylo vidět ,že je mrtvé a odletěla s ním. Napadlo mne zavolat sousedce a´t se podívá na ta svá ptáčata zda jsou celá, no a ta zjistila,že hnízdo je prázdné.V sobotu si je fotila a v pondělí už nebyla, zřejmě ty potvory sedávaly na náš balkon proto aby sledovaly,kdy odletí rodiče aby si tam letěli pro mládě.A já v nevědomosti jsem neudělala nic abych je hnala z balkonu, je mi to tak líto.Hlavně těch kosáčat a jejich rodičů. říkám si ,že se raději neměli vyklubat, co hrozného se jim stalo. Jen si dělám výčitky,že jsem nevěděla ,že straky jsou tak zlí.Dnes je úterý a žádná straka na našem balkonu není. Potvory. Měli jsme se sousedkou takovou radost ,že se jí tam v truhlíku vylíhlo 5 kosačátek,přeposílala mi fotečky od vajíček a takto to dopadlo je mi z toho moc smutno.

  • Je třeba straky důsledně odhánět – jsou to chytří ptáci, a velké vražedkyně. Stačí vždy jak uvidíte v okolí straku vyběhnout na balkón a tleskat a křičet a naznačovat, že po ní něco házíte, a to důsledně vždy. Okamžitě uletí. U nás vyvraždily straky také hnízdo s mláďaty, ale nyní po odhánění si k domu netroufnou.
   Jinak sedí na vyvýšeném místě a pozorují okolí – sledují, kde mají ptáci hnízdo, kam pravidelně létají krmit, a pak hnízdo vyvraždí. Donce bych i řekla, že si počkají, až mláďata trochu povyrostou, aby to bylo větší sousto…povraždili i již vylétané mladé kosy, kteří ještě moc neuměli létat…..
   Přemnožené straky znamenají úbytek zpěvných ptáků.

 • Vera 19.7.2016
  Již druhý rok pozoruji kosa, který se usadil u nás na zahradě. Podle peříček je to starší ročník, budeme přibližně stejně staří.
  Asi se mu líbím, protože se letos zase vrátil a pohybuje se v mé blízkosti. Řekla bych, že mě vyhledává. Večer vytrubuje na střeše, ráno mě budí ve čtyři. Nedávno jsem ho přistihla, jak se opaluje v blízkosti našeho retrívra, kterého se asi také nebojí. Zaujal pozici, která byla velmi směšná. Rozevřel jedno křídlo na které se jakoby položil a otevřel zobák a hlavu trošku zvrátil, takže to vypadalo, že dohasíná. Ale to byl jen dojem a byla jsem překvapena, jak rychle zareagoval, když jsem natáhla ruku. Jsem ráda, že je ve střehu a že obývá naši zahradu už druhým rokem Zamilovala jsem si ho. Zapískám a mám ho ve své blízkosti. Jen když přijde půlka prázdnin, najednou se ztratí. Není a nezpívá. Bylo tomu tak loni a dostala jsem strach, že se stal kořistí koček. Nebyla to pravda, protože na konci prázdnin přiletěl, jakoby se přišel rozloučit.
  Teď je konec července a už zase nezpívá a není a nevím, kam zmizel. Dneska, když jsem o něm přemítala, přiletěl. Vyvstaly zase otazníky…přišel se snad rozloučit?
  Můžete mi, prosím objasnit, kam se můj Černý kabátek ztrácí?
  Děkuji Věra
  mail VeraPavlu@centrum.cz

 • Letos se mi také zabydleli kosáci na balkóně. Před dvěma lety vyseděli 3 mláďata. Straky jim sebraly jedno vajíčko
  a tak jsem je také plašila . Dále jsem natáhla šňůru a v místě hnízda pověsila osušku. Mělo to i druhé plus, že na ně tolik nepražilo slunce. Celý vchod měl povyražení při jejich pozorování . Kos se dá prý pomocí pamlsku ochočit tak, že přiletí
  na zavolání. To by se mi líbilo. Měli jsme doma rok a půl vypiplanou a zraněnou sýkorku. Byla neskutečný kamarád
  a pohybovala se volně po bytě.

 • Naprotiv parku vypadlo asi mládě kosa na zem, snažila jsem se ho vysadit do vidlice stromu, ale pokaždé spadlo, tak jsem mu na zemi dala pinzetou mouchy a višně, ale nevím co dál. Rodiče jsou poblíž ale jak jim pomoci, už je opeřený a každou chvíli začne létat pokud ho nějaká kočka nesežere. Ale jak mu mám pomoci když nikde nevydrží kam ho vysadím???

 • Na zemi v parku pod kaštany jsem našla mládě asi kosa, ještě neumí létat, ale už je opeřené a rodiče jsou na blízku. Když jsem se 2xpokusila usadit ho na kmen kaštanu pokaždé spadnul, nakrmila jsem ho tedy mouchami a višní, ale dál jsem bezradná, doma mám kočky, tak ho vzít domu nemohu a v parku na zemi ho asi taky nic dobrého nečeká…

 • Na chatě nám na posekaném trávníku poskakují tmavě hnědí ptáci, zobák mají také tmavý a jsou velcí jako kosi, ale mají delší krk. Nejsou úplně plaší, naše přítomnost jim nevadí. Pozemek chaty je na kraji lesa a louky. Zajímá nás, o jaké ptáky se jedná. Děkuji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Výběr z galerie
ptacek70 ptacek483 ptacek600 wp_20140928_14_46_11_pro-b34932eef4a62f931de9904921767b4c0b3e25db 006-f5dd605b4b1d54f7185e51c3b1f57ec64dc2d1ee photo0022-1a44cb3848bd29ef54a5837f12d7897d1e3ac63a nasi_ptaci179.jpg nasi_ptaci341.jpg nasi_ptaci2185 48bird nasiptaci.info nasiptaci.info nasiptaci.info nasiptaci.info nasiptaci.info most5 www.nasiptaci.info most234 www.nasiptaci.info kalous24 www.nasiptaci.infoNové foto
9bird 49bird 39bird 4322018_birds 1322018_birds 46bird 18bird 1922018_birds 32bird 71bird kalous28 kalous27 kalous20 kalous15 DSCN2051 (2) 8922018_birds 6222018_birds 23bird 54bird www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info