atlas našich ptáků
Fotogalerie
ptacek89 OLYMPUS DIGITAL CAMERA ptacek13 ptacek457 nasi_ptaci386.jpg nasi_ptaci855.jpg nasi_ptaci2186 nasiptaci.info nasiptaci.info nasiptaci.info nasiptaci.info nasiptaci.info rakosnik-velky-4-4c52ab4192b9e9951aff772ab9bb0a85097c3a4c 1birds_b 3bids_2017 www.nasiptaci.info most39 www.nasiptaci.info
Atlas ptáků

Kos černý

koscerny

Velikost

Délka: 22,5-29 cm.
Hmotnost: 75-135 g.

Popis

Kos černý je pták menší než hrdlička zahradní. Samec je celý černý s oranžově žlutým zobákem akroužkem okolo očí. Samice je hnědavá s bělavějším hrdlem a nezřetelně skvrnitou hrudí. Mláďata jsou podobná samici a mají světlé podélné proužky na zádech.
Hlas – vábení je „dukdukduk“ nebo „srííí“, varování je rámusivé „tikstikstikstiks“, zpěv je flétnová hlasitá sloka.

Ekologie

Hnízdění – hojně hnízdí v lesích, zahradách a parcích i ve městech. Hnízdí v dubnu až červenci dvakrát až třikrát ročně. Hnízdo je polokulovitá miska vybudovaná ze suchý stébel a kořínků slepených hlínou umístěná v křoví nebo na stromech, někdy i na budovách.
Samice snáší 4 – 6 modrozelených vajec s rezavými skvrnami na kterých sedí sama po dobu 13 – 14 dnů a o mláďata se poté starají oba rodiče po dobu 12 – 15 dnů na hnízdě a po vylétnutí ještě asi dva týdny je přikrmují.
Potrava – hmyz, plži, červi, žížaly, bobule a ovoce.
Kos černý je částečně tažný pták, v posledních letech zejména ve městech přezimuje. Ze zimovišť v jižní Evropě se vrací na přelomu března a dubna a odlétá v listopadu.

Rozšíření

Severozápad Afriky, mimo severovýchodu celá Evropa, Malá Asie a dál přes středoasijská pohoří až do východní Číny. Jižní populace jsou stálé, severnější se většinou na zimu stahují jižněji, popřípadě k lidským obydlím. V průběhu 19. století tento původně převážně lesní druh začal pronikat do blízkosti lidí, tyto populace v současnosti převažují. Početnost v Evropě je stabilní, na celém území hnízdí přes 40 milionů párů.
V ČR hnízdí početně na celém území od nížin až po horní hranici lesa. K velkému nárůstu stavů došlo ve 2. polovině 19. století v souvislostí s přechodem k synantropnímu způsobu života. V současnosti jsou početní stavy stabilní, v letech 2001-03 u nás hnízdilo 2-4 miliony párů.

12 komentářů u Kos černý

 • Bohužel u naší zahrady hnízdí několik strak. To má za následek, že párek kosů – úžasných pracantů na zahradě nevyvede mladé. Potřebuji poradit, jak jim vyrobit bezpečné hnízdiště /budku, vydlabaný kmen či jinou, osvědčenou formu/.
  Na námitku zbavit se strak, sděluji, že hnízdí na sousedním pozemku k korunách topolů a inravilánu obce, takže není možný odstřel. Byla by možná likvidace otrávenou návnadou, ale ani s tím si nevím rady.
  Předem děkuji za radu. Peterka, Pesvice 62

 • Marně pátrám v různých atlasech po jméně ptáka, který se nedávno objevil u nás v Kolíně na sídlišti. Vypadá téměř
  jako kos, ale má hlavičku i krk zbarvený tmavě skořicově hnědě. Děkuji za informaci.

  V Kolíně, 23. 8. 2015 V. Cháberová

 • Na naší zahrádce se daří kosáčkům.Ale zajímalo by mě co znamená,když přilétá na stejné místo,usedá s roztaženými křídly na zem s otevřeným zobákem a nehnutě sedí několik minut.To se opakuje několikrát denně

 • Tady se včera odehrálo drama, sousedce na balkoně si udělali v truhlíku hnízdo kosové a vyseděli pět mláďat.na mém balkoně se začaly objevovat straky a skřehotaly. Kde by mne napadlo co už vím nyní,že se živí vejci a mláďaty jiných ptáčků. Včera se najednou strhl veliký křik ptáků, tak jsem se šla podívat na silnici asi tři straky a zobali tam do ptáčka. vůbec se nevzrušovaly a než jsem stačila něco udělat popadla straka ptáče ale už bylo vidět ,že je mrtvé a odletěla s ním. Napadlo mne zavolat sousedce a´t se podívá na ta svá ptáčata zda jsou celá, no a ta zjistila,že hnízdo je prázdné.V sobotu si je fotila a v pondělí už nebyla, zřejmě ty potvory sedávaly na náš balkon proto aby sledovaly,kdy odletí rodiče aby si tam letěli pro mládě.A já v nevědomosti jsem neudělala nic abych je hnala z balkonu, je mi to tak líto.Hlavně těch kosáčat a jejich rodičů. říkám si ,že se raději neměli vyklubat, co hrozného se jim stalo. Jen si dělám výčitky,že jsem nevěděla ,že straky jsou tak zlí.Dnes je úterý a žádná straka na našem balkonu není. Potvory. Měli jsme se sousedkou takovou radost ,že se jí tam v truhlíku vylíhlo 5 kosačátek,přeposílala mi fotečky od vajíček a takto to dopadlo je mi z toho moc smutno.

  • Je třeba straky důsledně odhánět – jsou to chytří ptáci, a velké vražedkyně. Stačí vždy jak uvidíte v okolí straku vyběhnout na balkón a tleskat a křičet a naznačovat, že po ní něco házíte, a to důsledně vždy. Okamžitě uletí. U nás vyvraždily straky také hnízdo s mláďaty, ale nyní po odhánění si k domu netroufnou.
   Jinak sedí na vyvýšeném místě a pozorují okolí – sledují, kde mají ptáci hnízdo, kam pravidelně létají krmit, a pak hnízdo vyvraždí. Donce bych i řekla, že si počkají, až mláďata trochu povyrostou, aby to bylo větší sousto…povraždili i již vylétané mladé kosy, kteří ještě moc neuměli létat…..
   Přemnožené straky znamenají úbytek zpěvných ptáků.

 • Vera 19.7.2016
  Již druhý rok pozoruji kosa, který se usadil u nás na zahradě. Podle peříček je to starší ročník, budeme přibližně stejně staří.
  Asi se mu líbím, protože se letos zase vrátil a pohybuje se v mé blízkosti. Řekla bych, že mě vyhledává. Večer vytrubuje na střeše, ráno mě budí ve čtyři. Nedávno jsem ho přistihla, jak se opaluje v blízkosti našeho retrívra, kterého se asi také nebojí. Zaujal pozici, která byla velmi směšná. Rozevřel jedno křídlo na které se jakoby položil a otevřel zobák a hlavu trošku zvrátil, takže to vypadalo, že dohasíná. Ale to byl jen dojem a byla jsem překvapena, jak rychle zareagoval, když jsem natáhla ruku. Jsem ráda, že je ve střehu a že obývá naši zahradu už druhým rokem Zamilovala jsem si ho. Zapískám a mám ho ve své blízkosti. Jen když přijde půlka prázdnin, najednou se ztratí. Není a nezpívá. Bylo tomu tak loni a dostala jsem strach, že se stal kořistí koček. Nebyla to pravda, protože na konci prázdnin přiletěl, jakoby se přišel rozloučit.
  Teď je konec července a už zase nezpívá a není a nevím, kam zmizel. Dneska, když jsem o něm přemítala, přiletěl. Vyvstaly zase otazníky…přišel se snad rozloučit?
  Můžete mi, prosím objasnit, kam se můj Černý kabátek ztrácí?
  Děkuji Věra
  mail VeraPavlu@centrum.cz

 • Letos se mi také zabydleli kosáci na balkóně. Před dvěma lety vyseděli 3 mláďata. Straky jim sebraly jedno vajíčko
  a tak jsem je také plašila . Dále jsem natáhla šňůru a v místě hnízda pověsila osušku. Mělo to i druhé plus, že na ně tolik nepražilo slunce. Celý vchod měl povyražení při jejich pozorování . Kos se dá prý pomocí pamlsku ochočit tak, že přiletí
  na zavolání. To by se mi líbilo. Měli jsme doma rok a půl vypiplanou a zraněnou sýkorku. Byla neskutečný kamarád
  a pohybovala se volně po bytě.

 • Naprotiv parku vypadlo asi mládě kosa na zem, snažila jsem se ho vysadit do vidlice stromu, ale pokaždé spadlo, tak jsem mu na zemi dala pinzetou mouchy a višně, ale nevím co dál. Rodiče jsou poblíž ale jak jim pomoci, už je opeřený a každou chvíli začne létat pokud ho nějaká kočka nesežere. Ale jak mu mám pomoci když nikde nevydrží kam ho vysadím???

 • Na zemi v parku pod kaštany jsem našla mládě asi kosa, ještě neumí létat, ale už je opeřené a rodiče jsou na blízku. Když jsem se 2xpokusila usadit ho na kmen kaštanu pokaždé spadnul, nakrmila jsem ho tedy mouchami a višní, ale dál jsem bezradná, doma mám kočky, tak ho vzít domu nemohu a v parku na zemi ho asi taky nic dobrého nečeká…

 • Na chatě nám na posekaném trávníku poskakují tmavě hnědí ptáci, zobák mají také tmavý a jsou velcí jako kosi, ale mají delší krk. Nejsou úplně plaší, naše přítomnost jim nevadí. Pozemek chaty je na kraji lesa a louky. Zajímá nás, o jaké ptáky se jedná. Děkuji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Výběr z galerie
ptacek330 ptacek487 _dsc0582-d90d5e45d67be8f82c1fa72e2f05a2626cf52a20 nasi_ptaci124.jpg nasi_ptaci246.jpg nasi_ptaci434.jpg nasi_ptaci489.jpg nasi_ptaci670.jpg nasi_ptaci751.jpg nasi_ptaci2121 nasiptaci.info nasiptaci.info nasiptaci.info nasiptaci.info most17 www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info most116 most186 www.nasiptaci.info ptaci430Nové foto
most96 most23 most32 P1000648 most71 www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info most70 most82 most136 most171 most172 most173 most174 most196 www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info