atlas našich ptáků
Fotogalerie
ptacek206 ptacek346 DSCN2068 ptacek572 16birds_b nasi_ptaci173.jpeg nasi_ptaci242.jpg nasi_ptaci497.jpg nasi_ptaci501.jpg nasi_ptaci804.jpg nasi_ptaci296 nasi_ptaci2301 bird-512817_1920 nasiptaci.info nasiptaci.info nasiptaci.info 35birds_b P1000661 P1000696 most23 most135 www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info ptaci205 www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info ptaci2018_41 www.nasiptaci.info
Atlas ptáků

EL 42 SWAROVISION

V roce 1999 představila firma SWAROVSKI OPTIK jako první výrobce špičkové optiky dalekohledy s otevřeným tvarem těla přístroje – modelovou řadu EL. Takové uspořádání umožňuje velmi snadné ovládání dalekohledu jednou rukou, popř. v rukavicích. Kombinace perfektní funkčnosti a špičkové optiky si získala okamžitě obrovské množství zákazníků na celém světě a modelová řada EL se stala vlajkovou lodí mezi dalekohledy SWAROVSKI OPTIK.
Během uplynulých deseti let získaly dalekohledy EL velké množství ocenění a stanovily standard, kterého se snaží mnozí výrobci dosáhnout. Dnes přichází tradiční rakouský výrobce s revoluční změnou v optické kvalitě a díky nové SWAROVISION technologii vytváří novou úroveň v kvalitě obrazu.   
 
SWAROVISION – nová definice optické kvality
Pod tímto souhrnným názvem označuje výrobce kombinaci nového typu čoček Field Flattener, HD flouriodového skla a optimalizovaných antireflexních vrstev.
High definition (HD) fluoridové čočky minimalizují rozptyl barev, optickou vadu nazývanou aberace, která se při pozorování projevuje především na okrajích pozorovaného objektu. Díky tomu je zajištěn perfektní kontrast a rozlišení i nejjemnějších detailů. Tento druh optického skla vyžaduje ovšem velmi přesné a časově náročné (tím samozřejmě i značně nákladné) opracování a je proto používán špičkovými výrobci lovecké optiky.
Největší rozdíl při pozorování novým modelem EL SWAROVISION je zřetelný v okrajích obrazu. Většina dobrých dalekohledů má obraz kontrastní uprostřed a směrem ke krajům dochází ke zkreslení a klesá ostrost. Nové prostorově ploché čočky zajišťují stejně kontrastní a nezkreslený obraz v celém zorném poli.
 Pro věrnou reprodukci obrazu a dostatečnou světelnost dalekohledu jsou důležité použité antireflexní vrstvy čoček a odrazové plochy hranolů. Tyto patentované vrstvy SWAROTOP, SWARODUR a SWAROBRIGHT byly pro nové modely EL optimalizovány a zajišťují perfektní kontrast i za snížené viditelnosti – pro pozorování při setmění. Povrch vnějších ploch čoček je navíc vybaven vrstvou SWAROCLEAN, která zajišťuje snadné čištění v případě zašpinění vodou (mineralizované zbytky), pryskyřicí, popř. různými přípravky proti hmyzu.
Pro dosažení takto dokonalého obrazu je ovšem potřebná až nepředstavitelná přesnost ve výrobě celého dalekohledu. Přístroj obsahuje přibližně 160 nejrůznějších součástek, které jsou v mechanické části vyrobeny s přesností až na tisíciny (0,001) milimetrů a v optické části dokonce na stotisíciny (0,00001) milimetrů.
 
Nová mechanika zaostřování – rychlá, přesná a spolehlivá
Nová mechanika zaostřování přináší u nových modelů EL několik zásadních změn – dalekohled lze zaostřit již na neuvěřitelně krátkou vzdálenost 1,5 m (tzv. makro pozorování –  tuto skutečnost velmi oceňují především ornitologové, pozorovatelé motýlů apod.). Velmi přesný chod zaostřovacího kolečka umožňuje během první otáčky přesně zaostřovat po decimetrech asi do vzdálenosti 3 m a během druhé otáčky pak na „obvyklé“ lovecké vzdálenosti až do nekonečna. Další výhodou nové mechaniky je velký rozsah dioptrické korekce +/- 5 dioptrií mezi levým a pravým okem. Navíc je možno používat dalekohled bez brýlí až do optické vady obou očí – 6 dioptrií (u modelu 10×42 až – 8 dpt.). 
 
Jedinečný design a konstrukce
Jak již bylo zmíněno v úvodu, jednou s výrazných vlastností modelové řady EL je dvoutubusový tvar s velkým prostorem uprostřed, který umožňuje ovládat všechny ovládací prvky dalekohledu jednou rukou a to dokonce i v rukavicích. Tomu je nově uzpůsoben i tvar tubusu a zaostřovacího kolečka s výraznými drážkami. Dalekohled perfektně padne do ruky i díky praktickému pogumování a velmi nízké hmotnosti (795 g u modelu 8,5×42).  Té je dosaženo použitými materiály – tělo je vyrobeno z hořčíku a všechny nosné díly z lehkých kovů – to je záruka funkčnosti a stability. Díky kompletnímu vnitřnímu zaostřování je dalekohled odolný proti prachu, nečistotám a je vodotěsný (do 4 m).   Dalekohled je vybaven výsuvnými očnicemi, které jsou nastavitelné ve třech stupních. Díky velkému odstupu očí (20 mm) mohou i uživatelé s brýlemi využít celé zorné pole, které je až 133 m / 1000 m (u modelu 8,5×42).    
Dnes již samozřejmostí u všech dalekohledů SWAROVSKI OPTIK je vybavení dalekohledu doplňky potřebnými pro každodenní bezproblémové používání – posuvný řemen, funkční brašna, krytky okuláru a objektivu a Snap Shot adapter pro připojení fotoaparátu.
 
Shrnutí
Dalekohledy nové řady EL 42 SWAROVIOSION jsou vyráběny ve dvou velikostech a to 8,5×42 a 10×42. Jejich využití asi nejlépe charakterizuje výraz „ALL-ROUND“ dalekohled, tedy přístroj pro skutečně široké použití – pro všechny druhy lovu.
Nový optický systém v praxi dokazuje, že i dalekohled s průměrem objektivu 42 mm může mít skutečně perfektní obraz za snížené viditelnosti a vyrovná se tak mnoha větším a těžším přístrojům. Optická kvalita obrazu – ostrost, kontrast, potlačení barevné vady a neexistence zkreslení v okrajích – dosáhla úrovně, která ještě nebyla v této oblasti docílena. Na sto procent zde platí pravidlo, že pro perfektní obraz nestačí velký průměr výstupní pupily nebo vysoká propustnost čoček, ale je potřeba vyvážený špičkový optický systém.   
Pro lovecké použití je zřejmě vhodnější model se zvětšením 8,5x, světelnost je zde přece jenom znatelně lepší a zvětšení je vesměs dostatečné (8,5 je zajímavý kompromis obvyklých zvětšení loveckých dalekohledů 7x nebo 10x). Pro použití při denním lovu a na větší vzdálenosti (např. v horách apod.) se projeví výhoda modelu 10×42. 

Výběr z galerie
ptacek116 ptacek170 ptacek337 ptacek225 img00036c-025f04ae3e8b80efea644708382cc67acb4109a3 SONY DSC cimg1940-ded62952ac49da18c2e4b99a1aa2e4aefa7a88f6 nasi_ptaci159.jpeg nasi_ptaci2271 nasi_ptaci2441 nasiptaci.info nasiptaci.info nasiptaci.info bird-1700498_1280 P1000747 P1010218 most159 www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info ptaci330 ptaci405 www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info nasiptaci.info nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.infoNové fotky
nasiptaci.info nasiptaci.info nasiptaci.info nasiptaci.info nasiptaci.info nasiptaci.info nasiptaci.info nasiptaci.info nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info