Datlík tříprstý
Reklamy
Datel černý
Dlask tlustozobý

datlik_triprsty
Reklamy

Velikost

Délka: 21-24 cm.
Hmotnost: 57-80 g.

Popis

Datlík tříprstý je pták o něco menší než špaček obecný. Je podobný strakapoudu velkému, ale je bez červeného zabarvení, na tvářích má široké černé pruhy. Záda jsou bílá s jednotlivými černými skvrnami, chybějí mu bílé ramenní proužky. Po stranách těla je silně příčně proužkován. Samec má citronově žluté temeno, samice má temeno šedé. Mláďata jsou celkově šedá s více skvrnitými bílými zády.
Hlas – krátké „ygg“ nebo „kjek“.

Ekologie

Rozšíření – Západní část Palearktické oblasti (západní Eurasie včetně severní Afriky a Přední Asie), Východní část Palearktické oblasti (východní Eurasie včetně Japonska a severní Číny), Nearktická oblast (Severní Amerika).
Hnízdění – hnízdí ve starých horských porostech, v severních oblastech i v rovinách. Naše území při severní hranici je na jižní hraně hnízdního rozšíření. Hnízdí v dubnu až květnu jednou ročně. Hnízdní dutinu s okrouhlým vletovým otvorem si tesá sám.
Samice snáší 3 -4 bílá vejce nakterých sedí oba rodiče a o mláďata se starají též oba rodiče.
Potrava – brouci, motýli a mravenci.
Datlík tříprstý je stálý pták.

Význam

Ve středoevropských podmínkách typický reliktní druh obývající jehličnaté lesy pralesovitého charakteru. V Červeném seznamu ČR je zařazen do kategorie EN – ohrožený druh.

Rozšíření v ČR.

V Čechách se pravidelně vyskytuje na Šumavě, v Blanském lese, v Novohradských horách, a v posledních letech se objevuje i v Českém lese a v Krušných horách. Na Moravě hnízdí v Moravskoslezských Beskydech, v Hostýnsko-Vsetínské hornatině a v Javorníkách. Počty hnízdících párů se zdají být stabilní, v letech 2001-03 na našem území hnízdilo 300-500 párů.
Celoevropská populace se v posledních letech mírně zmenšila na asi 350 tisíc párů.
Datel černý
Dlask tlustozobý
Reklamy
Send this to a friend