Rubriky
Uncategorized @cs

Dlask tlustozobý

Velikost

Délka: 16,5-18 cm.
Hmotnost: 46-72 g.

Popis

Dlask tlustozobý je pták veliký jako špaček obecný. Má mohutný modrý (v zimě hnědý) zobák, silnou hlavu a krátký ocas s koncovou bílou páskou zřetelnou za letu. Pod zobákem má černou skvrnu, na křídlech má dvě bílé křídelní pásky zřetelné za letu. Je celý červenavě nahnědlý, samec má též červenavé temeno. Samice je celkově bledší. Na zemi se pohybuje rozvážně bud kráčí, nebo poskakuje.
Hlas – vábení je mohutné „ciks“ nebo „citt“, zpěv je nenápadné žvatlání s vábivými motivy.

Ekologie

Hnízdění – hnízdí ve světlých listnatých lesích a ovocných zahradách v květnu až červnu jednou ročně. Hnízdo je vybudováno z klacíků, kořinků a mechu v korunách stromů a je vystlané chlupy.
Samice snáší asi 5 světle modrých, řídce černě skvrnitých vajec na kterých sedí převážně sama po dobu 11 – 14 dní, samec ji přináší potravu a občas ji vystřídá, mláďata krmí oba rodiče po dobu asi 12 – 14 dnů.
Potrava – dlask se specializuje na požírání zrn, vyklovává především jádra z plodů, dále požírá tvrdá semena různých listnatých stromů a nepohrdne ani hmyzem.
Dlask tlustozobý je částečně tažný pták, severské populace přezimovávají v jižnějších oblastech Evropy.

Rozšíření

Severozápad Afriky, Evropa po jih Skandinávie, v Asii areál pokračuje až po Japonsko v pásu na jih do jehličnatých lesů. Hlavně v jižnějších částech areálu převážně stálý druh, naši ptáci jsou z větší části tažní, zimují v západní Evropě. Celoevropské populace čítají přes 2,4 milionu párů, hodnoceny jsou jako stabilní a zabezpečené.
U nás je rozšířen dost nepravidelně v nížinách a pahorkatinách, ve vyšších polohách je řídký a na horách hnízdí jen vzácně-max kolem 1000 m.n.m. Početní stavy u nás mírně klesají, v letech 2001-03 čítaly 140-280 tisíc hnízdících párů.

19 reakcí na „Dlask tlustozobý“

Dobrý den.
Chtěl jsem se s vámi podělit o výskytu Dlaska tlustozobého. Máme chatu poblíže Labe (Hrbáčkovy tůně, obec Byšičky) a na okně máme krmítko. Na uvedené krmítko létají hojně všechny druhy sýkorek, brhlíků, strakapoudi, ale letos poprvé na krmítko také přiletěl uvedený Dlask. Byl to pár a viděli jsme ho zde poprvé i když chatu zde máme hodně let. Uvedené ptáčky jsme celou zimu krmili semeny slunečnice a potom různými semeny, ohčas také lůj.

Dobrý den,také jsem dnes zažila krásnou podívanou,s prvním sněhem se zatoulal Dlask tlustozobý do našeho krmítka.
Jedním slovem NÁDHERA.

Dobrý den, chtěla bych vědět, co za ptáčka nám chodí na parapet okna na slunečnici, neviděla jsem ho asi 2 roky až dnes, jenom když je tuhá, nebo má být tuhá zima. Je podobný dlaskovi, mohutná postavička , přes oko a pod krčkem černý, hlavička šedozelená /mechová/ , šedé záda, zobák velmi silný, kuželový, černý. Slunečnici louská přímo na plechu a vyplivuje stopky ze zobáčku, spořádá jich asi 8. Je velmi plachý, nesmí se nic hnout, pes /berňák/ mu nevadí. Oproti dlaskovi je takový “nevybarvený”, ale velice dominantní, ostatní ptáci, pouze sýkorky si létají na slunečnici, zvonci ne. Celý je jak sametový. Může to být samička dlaska? Nenašla jsem nikde fotku. A na slepičím hnoji a v živém plotě poskakuje malinký ptáček, napřed jsem maslela, že je jo myš. Zvednutý ocásek a po bocích vystrčená, rozčepýřená peříčka. Menší než sýkorka babka, úplný drobeček. Děkuji za odpově’d.

Dobrý den, paní Jarmilo…může se jednat o hýla obecného, je podobný dlaskovi, trošku 🙂

Včera se u nás dlask také objevil a je opravdu zážitek se s ním setkat, přeji to všem milovníkům ptáčků!

Máme krmítko za oknem na sídlišti a chodí nám sem sýkorky, vrabčáci a dokonce i datel a dlask. Je fakt, že k lesu to máme 10 minut.

Dobrý den i my máme to štěstí , že k nám zavítal slast tlustozobý je to nádherný ptáček sedí uprostřed krmí tak a nepustí sýkorky když zobákem delší dobu tleskají mě a necháme padat i ostat ptáčky je to nádherná TV.

Letos pozoruji na krmítku až šest dlasků najednou,když se perou,zobáky mají u sebe a stoupají vzhůru.Jinak jsou to mistři v louskání,zhruba každých sedm vteřin rozlousknou slunečnici,prostě jedou…

Dobry den bydlim v Jablonci n.N v 6patre panelaku.Na bocni strane okna mam krmitko kde je spousta sykorek a ted tam lita i Dlask nadherny ptacek nesmim ani dychat je hodne plachy ale prekrasny.

Dobrý den

dnes při procházce parkem v Ostravě jsme narazili na Dlaska.
Udivilo nás, že nechtěl létat, vůbec se nás nebál. Resp. asi bál, ale neuletěl, jen poskakoval.
Vypadal zdravě, krásně – jen nás udivilo, že nebyl plachý, jak bychom očekávali….
Je to obvyklé? Pokud ne, můžeme mu nějak pomoci??? Děkuji Katka

K nám na krmítko létá dlask již 2.rokem. Nejdříve je sám a pak se k němu přidá další, asi samička. Letos je tak oprsklý, že nám stále ťuká do okna zobákem a skoro vůbec se nebojí, když se přiblížíme k oknu, dívá se na nás a stále!e ťuká.
Máme krmítko na venkovním parapetu v 7patře na konci města blízko spousty stromů.Je na něj krásný pohled.
Do loňska nás navštěvovali jen sýkorky a vrabčáci.Dlask námto zpestřil a ještě svým ťukaním vyžaduje naší pozornost.

Dobrý den, reaguji na Váš email pozdě, protože jsem na něj narazila zcela náhodou. Bohužel šlo o zraněného dlaska a to buď kočkou nebo kunou. Kočce po útoku uletí a často jí dá i na pamětnou silným zobákem, ale ta jej drápky zraní. Zezadu od páteře mezi křídly se táhne jen rozestup kůže, ale bohužel jsou zranění i horší a pták neovládá křídla nebo nedokáže letět přesně a narazí např. do okna nebo fasády. Velmi často jen poskakuje. Jeho utrpení trvá i tři dny, pokud doslova nemá štěstí na dalšího predátora. Může přitom i s chutí zobat slunečnici v krmítku a často tam zůstává a hledá útočiště. Pobývá i blízko vody např. v pítku a mnohokrát za den pije. Setkala jsem se opakovaně i s tím, že zřejmě si ulevoval od bolesti a nakonec v misce s vodou uhynul. Je to moc smutný pohled. I odchyt dlaska a dopravení do záchranné stanice nebylo úspěšné a uhynul. V našem okolí blízko lesa máme dlasků požehnaně a krmíme je slunečnicí od října do března.

již třetí den létá do krmítka dlask tlustozobí,sýkorky toleruje vrabce ne,pěkná podívaná

Ke mně také na krmítko na okně začal lítat dlask a ani z toho nemám moc radost. Často ťuká na okno a ruší mně od práce a navíc odhání od krmítka sýkorky.

Zdravím, krmila jsem sýkory a kosáky a velmi mě překvapilo když se objevil právě tenhle krasavec 🙂 Nečekala bych, že v 6. patře panelového domu uprostřed sídliště mohu vidět tolik krásných ptáků… 🙂 Poblíž je smíšený lesík. Teď bydlím na vesnici a chystám se navyknout si místní opeřence, držte palce 🙂 Tamti mi budou chybět.

Dobrý den,
bydlím v menší bytovce , u které máme velký smrk, tudíž i mnoho ptactva, které s partnerem přes zimu rádi krmíme.
Ale v poslední době nám jeden z ptáčku dosti znepříjemňuje život…podle toho jak vypadá, by to mohl být hýl (a podle vašeho obrázku vypadá i jako dlask), ale jistá si opravdu nejsem.
Problém je ten, že si sedne na krmítko, jídlo v něm ho nezajímá, ale co tak okno je pro něj nejzajímavější….klepe, ťuká a nyní dělá i nálety na okno. To že mám špinavá okna je to nejmenší, spíše jde o zvuk. Budí nás ráno o půl šesté a potom jeho rány a klepání je celý den. Zkoušela jsem dávat CD – myslela jsem, že odraz lesku ho odradí, ale bohužel nic. Prosím o Vaši radu, zda má někdo nějakou zkušenost a poradí. Moc děkuji!!!

Dnes poprvé mně přiletěl na krmítko na okně v prvním patře asi dlask,jinak jen sýkorky,ale na ně je také hezký pohled,lepší než televize.Za zahraddou máme akátový lesík,tak máme blízko Brna docela dost ptáčků

Dobrý den, včera na naše krmítko (na kůlu cca 4m před oknem) přiletěl po delší době krasavec dlask tlustozobý. Hejno vrabců, které krmítko často okupuje z něj mělo respekt a zmizelo a pro slunečnici si přilétavaly pouze sýkorky, které dlask toleroval. No pěkná podívaná – daleko lepší než ČT !

Dobrý den, dlask se na mém balkóně na sídlišti v Liberci v 10. patře už téměř zabydlel. Chodí sem na slunečnici, pro vodu, často tu vysedává a dívá se po okolí. Je opravdu nádherný, mám i pár fotografiíí…Taky už mi začíná ťukat na okno (prý se tam vidí svůj odraz a považuje ho za konkurenci ve svém teritoriu), ale mně to vůbec nevadí – spíš naopak – dělá mi to velkou radost !!! Takový luxusní budíček má opravdu málokdo….tady to někdo tuhle situaci dokonce i zachytil na video – https://www.youtube.com/watch?time_continue=67&v=e447E8H7kEg&feature=emb_logo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..