Dřemlík tundrový
Reklamy
Drozd zpěvný
Dudek chocholatý

 

Reklamy

Velikost

Délka: 25-35 cm.
Rozpětí: 60-70 cm.
Hmotnost: 180-230 g.
 
Vejce.
Výška x šířka:36-43×28-33 mm.
Hmotnost:cca 22 g.
 

Popis

Dřemlík tundrový je nejmenší zástupce řádu sokolů. Rozpětí křídel dosahuje 60 – 70 cm. V letu se podobá větší vlašťovce. Samec má šedomodrý hřbet a černou pásku na konci ocasu. Hrudní strana těla je světle hnědá s podélnými skvrnami. Samice a mladí jedinci jsou na svrchní straně těla tmavě hnědí a mají příčně proužkovaný ocas. Nohy jsou žluté.
Hlas – volání „kikiki“ podobné jako hlas poštolky obecné.
 

Ekologie

Hnízdění – hnízdní areál se nalézá v severní Evropě v bezlesých územích tundry. Hnízdí v květnu až červnu jedou ročně. Hnízdo je vybudováno na zemi.
Samice snáší 4 – 5 hustě hnědě skvrnitých vajec na kterých sedí oba rodiče po dobu asi26 – 30 dnů a mláďata krmí též oba rodiče po dobu 25 – 27 dnů.
Potrava – obvykle drobní ptáci do velikosti kosa, též hmyz a myši. Kořist loví i z třepotavého letu.
Dřemlík tundrový je částečně tažný pták, mladí jedinci táhnou až ke Středozemnímu moři a dospělí zůstávají ve střední Evropě. Na hnízdiště se vrací počátkem dubna a odlétá v říjnu až listopadu.
 

Rozšíření

Obývá severní Evropu, dále na jih se pravidelně objevují přetahující jedinci. V Evropě hnízdí cca 44000 párů. Tažný druh – pravidelná zimoviště jsou v jižní a západní Evropě, v mírných zimách zimují i severněji.
U nás každoročně protahuje i přezimuje. Objevuje se i v hnízdní době, hnízdění zatím nebylo doloženo, ale hlavně v Krkonoších, kde byly v hnízdním období pozorovány i celé páry, není úplně vyloučené.
 
Drozd zpěvný
Dudek chocholatý
Reklamy
Send this to a friend