Rubriky
Uncategorized @cs

Dudek chocholatý

Velikost

Délka: 25-29 cm.
Rozpětí: 44-48 cm.
Hmotnost: 55-80 g.

Popis

Dudek chocholatý je pestře, oranžově hnědě a černobíle zbarvený pták větší než kos obecný. Má dlouhý, tenký, zahnutý zobák a vztyčitelnou temenní chocholku. Samice a samec jsou stejně zbarveni, rovněž tak mláďata. Prachový šat mláďat je šedobílý.
Létá třepotavým motýlím letem, v letu je velmi pestrý. Hlas je v toku tříslabičné „hupupup“, při vyrušení drsné „cherrr“.

Ekologie

Hnízdí vzácně v otevřené krajině s porosty vrb a na lukách v květnu až červenci, 1 – 2x ročně. Hnízdo je mírně vystlané a bývá v dutinách stromů.
Snáší 6 – 7 šedých, jemně tečkovaných vajec, na vejcích sedí jen samice asi 16 dnů, mláďata krmí oba rodiče asi 4 týdny, po vylétnutí rodiče mladé ještě týden dokrmují.
Potrava: především hmyz
Dudek chocholatý je tažný pták, ze zimovišť v Africe přilétá v dubnu a odlétá v září až říjnu.

Rozšíření

Západní část Palearktické oblasti (západní Eurasie včetně severní Afriky a Přední Asie), Východní část Palearktické oblasti (východní Eurasie včetně Japonska a severní Číny), Etiopská oblast (Afrika od Sahary k jihu), Orientální oblast (jižní Asie). V záři táhne jednotlivě nebo v malých skupinkách do východní Afriky.

Význam

V Červeném seznamu ČR je zařazen do kategorie EN – ohrožený druh.

Výskyt v ČR

Ještě v 19. století u nás hnízdil dudek pravidelně, i když ne příliš hojně. V minulém století se stavy začaly snižovat, do 50. let byl početnější ještě na jižní Moravě, v Polabí, na Benešovsku a na hrázích jihočeských rybníků. V následujícím desetiletí však téměř úplně vymizel. V současnosti hnízdí vzácně v teplejších oblastech v nížinách a pahorkatinách, na horách vystupuje max. do 700 m. n. m., vyjímku tvoří Hrubý Jeseník, kde byl zjištěn ve výšce 826 m. n. m. V letech 2001-03 se početnost u nás odhadovala na 70-140 párů. Evropská populace je poměrně vysoká (téměř 900 tisíc párů) a zdá se být stabilní.

155 reakcí na „Dudek chocholatý“

Je to nádherný pták a letos nás poctil návštěvou naší zahrádky.Již téměř měsíc ho s rodinou pozorujeme několikrát za den.Pořídil jsem i fotografii,ale nekvalitní. P.S.Bydlíme ve Vsisku u Velkého Týnce u Olomouce.

I moji zahrádku navštěvuje stále tento krásný ptáček. Již několik dnů ho pozorujeme a celkem není ani moc plachý, takže ho můžeme dobře pozorovat. Bydlím v Ústí nad Orlicí.

Dnes jsem ráno nevěřil vlastním očím,odjížděl jsem zadem zahradou v Brně tuřanech a uviděl jsem krásného ptáka jak si vesele poskakuje a popoletuje po naší zahradě a ted večer jsem vygooglil že je to opravdu Dudek.Tak mě potěšilo, že jsem měl to štěstí ho vidět.

31.3. 2014 při obědvání pod pergolou ,pohledem do zahrady jsem zůstal jako opařený ,
když nakraji zahrady přistál Dudek Chocholatý ,byl to překrásný zážitek že si vybral toto
místo u mne. Že na mou zahradu lítá mnoho ptactva jsem zvyklý , např. Konipásek ,
Žluny ,Datel ,Strakapoud a jiní ptaci. Hned jsem si ho vyfotil.
Zdá se tedy ,že populace Dudka Chocholatého se zlepšuje .( Moje doměnka .)
Schořov u Čáslavi .

Dobrý den,
teď právě /16.20 hod./ přistál na zahradě dudek chocholatý. Nádhera! Tady v Černé Vodě jsem jej viděl naposledy jako školák a to mně je nyní 70 let. Naše ves /420 m.n.m./ je kousek od polských hranic, jsou vidět otmuchovská jezera. Mám radost jako tenkrát před šedesáti lety !

Dudka, se stejnými pocity překvapení, jsem spatřil na parkovišti u průmyslového areálu VARI, a.s. v Libici nad Cidlinou. Nemyslel jsem, že tohoto ptáka uvidím přímo v přírodě.

Dudka chocholatého jsem znal toliko z obrázků školních učebnic, živě až předloni kdesi u obce Dešov na Bítovsku. Poskakoval po lesní cestě… Podařilo se mi foto, ale není na chlubení. Následující rok už nebyla lesní cesta, je tu asfaltka od Lesů ČR…, které vůbec asfaltují lesní cesty jako o závod. Zde je něco amatérských obrázků ze zdejší “malebné krajiny: http://alekus.rajce.idnes.cz/. Zvláštní je, že se obce na svých webových stránkách těmito krásami nechlubí…

Dnes rano jsem viděl Dudka Chocholatého v odci Lidečko nevěřil jsem vlastnim očím a jsem velmi rad ze jsou i na VLASSKU přejí krásný den.

Včera jsem měl možnost pozorovat u našeho domu na louce v průběhu celého dne dudka chocholatého. Pomalu jsem se k němu mohl přiblíži na asi 6-7 metrů. Byl to krásný pohled když na mě zareagoval a načechral chocholku a při vzletu roztáhl křídla s černobílými pruhy, které s ocasními pery vytvořily krásný vějíř. Jeho způsob letu byl také navídaný. Domnívám se, že se živil mravenci, tak jak jsem u nás na podzim viděl žlůvy. Lokalita výskytu Orlické hory, obec Celné, n.v. 490 n.m. 15.4.2015.

Oprava z 15.4.2015 na místo žlůvy má být žluna zelená

Dnes 20.4. 2015. jsme na louce poprvé viděli dudka chocholátého je to zážitek .

Dnes, tj. 20.4.2015, jsme dudka viděli u nás na zahradě, byli jsme se ženou naprosto v šoku, poprvé v životě jsme viděli tohoto krásného tvora ve skutečnosti.

Bydlím u lesa na okraji Českých Budějovic, nedaleko rezervace Vrbenské rybníky. Jsem zvyklá, že mi na zahradě poletuje kdeco – v krmítku už byl strakapoud i tři sojky… V sobotu 18. 4. jsem nevěřila vlastním očím, když jsem uviděla na trávníku dudka chocholatého. Stihla jsem ho před okno vyfotit, byl ode mě asi 6 metrů. Nádherný pták, snad se začně vyskytovat zase četněji.

Dne 23.4.2015 jsme měli možnost pozorovat dudka na zahradě. Seděl v trávníku kousek od domu a vyzobával. Nebál se ani otevření dveří, ani našeho psa, který se volně pohyboval po zahradě.
Pod domem máme otevřené louky a Evropsky významnou lokalitu CZ0612134 – Dolní rybník u Újezda, Vysočina, 568 – 580 m. n. m.

Dne 30.4.2015 jsme na chalupě na Morávce v Beskydech celé odpoledne pozorovali s manželem dudka chocholatého. Nikdy jsem ho ještě neviděla. Nebyl vůbec plachý. Bez problémů se procházel po celé zahradě a také přes dvůr. Je to nádherný pták. Věřím, že si naši zahradu oblíbí.

Dne 8.5.2015 jsem i já viděla poprvé v žovotě dudka v přírodě – Ráječko, okres Blansko. Byl nádherný.

Dnes ho pozorujeme a vsme z toho v šéku,jsme na chatě,Běstvina,okr.Chrudim.Snad tu ještě vydrží a můžeme ho dále sledovat.Je opravdu nádherný!

dnes dopoledne nám přistál na zahradě. Pozorovali jsme ho asi 10min. Je to opravdu překrásný pták. Škoda že takové ptáky zahlédne mě jen výjimečně.

K mé velké radosti v tuto dobu opakovaně dudek pozorován v Tuněchodech u Chrudimi, určitě hnízdí někde poblíž řeky Chrudimky. Jsme v nadmořské výšce cca 290 m.n.m.. Snad se dudek díky oteplování dostává i k nám. :-))

Už druhý den nám hopsá po zahradě,nádherný pták,nikdy jsem ho tu ještě neviděla až letos,Svitavsko nad.výš.cca 450m.,bydlíme u lesa na polosamotě,asi se mu tady líbí,je v klidu a nechá se očumovat tak z patnácti metrů.

Dne 1.8. 2015 viděn ráno na naší zahradě v Sudkově (podhůří Jeseníků). Krásný, ale plachý pták, takže bez fotky.

Tento týden opakovaně pozorujeme v Praze – Hloubětíně na zahradě dudka chocholatého. Je nádherný.

Dobrý večer,i my jsme dnes tj. 10.8.měli možnost vidět dudka na okně v našich pelargoniích.Opravdu krásný pták a zažitek na dlouho. Viděli jsme ho poprvé v životě. postoloprty n.v.190m.n.m.

Tak dnes nás, v Benešovicích na Tachovsku, navštívil Dudek chocholatý. Nikdy jsme takového ptáčka neviděli, proto jsem lovil na netu, co je to zač a ejhle Dudek. Jen dodám n.v. 500 m.

Dnes nám chodil dudek celé odpoledne po zahradě a krmil se tím co našel v trávě. Bydlíme v Olšovci poblíž Hranic. Je to poprvé co jsem Dudka viděl na vlastní oči. Je to pěkný pták a poměrně krotký.

O víkendu jsem spatřil Dudka v oblasti Sušice u KT.Nádhera

Dudka jsem viděla ve Valticích 20.srpna 2015. Seděl na zemi asi 20 m daleko, pořídila jsem i pár fotek. V dětství jsem ho občas vídala, ale teď mě překvapil po mnoha letech.

Dnes 3.4.2016 naši zahrádku v Komárovských Chaloupkách cca 470 m.n.m navštívil Dudek chocholatý. Jsem nadšená. Snad tu přírodu zase tak neničíme.

Včera – 6.4.2016 jsem viděl a vyfotil dudka za Hradčovicemi, na louce Prakšické vrchoviny…Krásný pták i zážitek!

U nás se právě krmí na trávníku . Je nádherný, doufáme , že se zdrží . Bydlíme v Bystřici u Třince .

11.dubna 2016 jsem poprvé viděla dudka – poskakoval podél místní cesty v obci Dlouhá Stráň (cca 5 km od Bruntálu, nadm. výška 600 m). Místní ho zde viděli již vícekrát. Je nádherný.

Od začátku dubna pravidelně pozorujeme i posloucháme Dudka chocholatého v našem starém meruňkovém sadě v obci Popice 190m.n.m. Letos jsme vyrobili již dvě hnízdní budky vzor “Manfred” , které se osvědčily v oblasti Wagram. Uvidíme jestli se budou líbit i našim Dudkům.

Dne 20.6.16 jsem viděl dudka na silnici v obci Doubravčice okres Kolín .

Dne 20.5.16 jsem viděl dudka na silnici v obci Doubravčice okres Kolín .

Poprvé v životě jsem Dudka Chocholatého viděla 19.5. 2016 dopoledne v Praze 6 na Břevnově. Uprostřed hustě zastavěné oblasti si na něčí zahradě sbíral materiál na hnízdo. Byl krásný.

Bohužel jsem jen jednou měl možnost vidět tohoto ptáka na zahradě v Horní suché a to jen na okamžik než uletěl. Otec vzpomínal, že jako kluk ho vídaval tak často jako holuby. Bylo to okolí města Detva na Slovensku cca 40km od Maďarských hranic, takže poměrně teplá oblast. Do dnešního dne jsem ho tam neviděl. Zlikvidovali ho komunističtí zemědělci, kolektivizací polí a rozorávaním mezí, kde dudci hnízdili.

Dnes v 16.30h na naší zahradě již 30 min se živí krásný dudek Stupno na Rokycansku 10.8.2016

Je opravdu nádherný. Dnes jsem ho viděla poprvé v Prostřední Suché /Havířov/.

Dnes dopoledne na Břevnově v Praze 6 si sedl na terasu dudek chocholatý. Byl neskutečně krásný, stále jsme z toho dojatí, i děti! Je tady sice zeleň, ale přece je to je asi 2 km od Pražského hradu…

Už dva dny nás navštěvuje ( Chomutov) , je to nádherný pták

Dne 5.4. v 1630 jsem asi 2 minuty mohla pozorovat dudka chocholatého při procházce pod menhiry v Kutné Hoře. Byl to pro mně takový zážitek, že jsem se rozhodla vyhledat galerii zvířat a právě tady jsem zjistila, že jde o dudka. Myslím, že ho vyhnala výstavba z jeho původního místa a doufám, že si brzy najde jiné, bezpečné hnízdiště. Nikdy předtím jsem tady dudka neviděla.

Od 5.4. nás dudek navštěvuje u našeho domu ve Staré Vsi u Přerova. Je to nádherný pták a krásný zážitek pro naše 3 děti.

Dudka jsem viděl poprvé v životě – v Božíkově u Zákup (českolipsko ). Vzlétl z příkopu u silnice – nádherný pták. Doufám, že se někde poblíž usadí.

Včera 5.4. asi v 13,15 hod. jsem seděla na zahradě pod terasou.Na starou jabloň asi tak 4 m ode mně přiletěl dudek chocholatý.Sedl si na větev a rozhlížel se,potom slétl na zem a procházel se po trávníku.Ani jsem nedýchala,abych ho nevyplašila.Asi za 3 minuty odletěl a vzápětí přiletěl další.Jen se rozhlédl a pokračoval ve směru letu toho předchozího.Tohoto nádherného ptáka jsem v přírodě viděla poprvé v životě a to je mi 69 let.
Zahradu máme v Olomouci ve vilové čtvrti kousek od středu města.

Dnes 7.4.v 16:20 jsem uviděla na terase pod pergolou nádherného ptáka,stála jsem za oknem metr od něho,nádhera!Bydlím na Želecovických pasekách u Zlína 20 let a ještě jsem ho tu neviděla,na nasiptaci jsem zjistila,že je to dudek,doufá ,že se mu u nás bude líbit a uvidím ho častěji

Včera 7.4.2017 nás navštívil dudek chocholatý v Dolních Boříkovicích. Je to cca 600 metrů nad mořem. Nikdy jsem ho zde nepotkal. Je tak nádherný a jedinečný, že okamžitě na sebe upoutá pozornost. Dnes jsem ho potkal opět, pořídil jsem fotky, ale mobilem a tedy nic moc. Krásný zážitek, přeji všem.

Dobrý den, včera 8.4.2017 jsme po cestě z Miroslavi do Znojma viděli poskakovat u kraje silnice tohoto krásného ptáčka , zjistili jsme, že je to Dudek chocholatý. Byl opravdu nádherný a jsme rádi, že jsme ho poprvé za život viděli i u nás na jižní Moravě. Zážitek na celý život.

dnes 12.4 2017 jsme pozorovali dudka chocholatého na dvorku nedaleko šternberka okr.Olomouc byl to krásný zážitek a radost naposledy jsme ho viděli v dětství.Doufáme že ho ještě spatříme je to nádhera

Dne 15.4. ve 14 hod jsem viděl na pár metrů dudka chocholatého v Kosově u Zábřeha na Moravě.Moc hezký pták.Chvíli jsem dudka pozoroval a on mě,pak jsem běžel pro fotograf,ale než jsem se vrátil,byl pryč.Doufám,že se ještě uvidíme a mě se podaří jej vyfotit.

Dudka chocholatého jsem viděl 10.4.2017 u obce Skramouš, nádhera

Dudka vidívám občas v okolí Drozdovské Pily, u Zábřeha, na pomezí Čech a Moravy. Letos jsem ho viděla už začátkem dubna.Doufám, že ho ta zima a sníh nevyhnaly.

Včera jsem měla to štěstí, že jsem ho viděla z balkonu bytu Vídeňská , Znojmo, a pak ještě jednou v Louckém parku ve
Znojmě. Moc krásný

3. 8. 2017 před sedmou hodinou ráno jsem spatřila dudka na pastvině u koní v Nezvěsticích (Plzeň -jih). Jsem šťastná, že jsem ho viděla -je to opravdu krasavec.

Zdravim a posilam foto z nasi zahrady?
(Popovicky 400m nm)

Tak dnes 4.9.2017 jsem viděla dudka chocholatého na louce na kraji lesa ve Vítkově,okr.Opava,popoletěl a sedl a tak to opakoval asi pětkrát,krásný pták,vůbec se nebál.

Dobrý den,
žijeme s manželkou v srdci České Kanady, nadmořská výška je u nás 660 m/m a dudka chocholatého jsme v naší zahradě zaregistrovali dvakrát. poprvé v dubnu 2014 a podruhé v září 2017. Vždy se zdržel nejméně hodinu a usilovně dobýval cosi z trávníku, zřejmě žížaly, neboť bylo vždy zrovna po dešti.

22.9.2017 asi v 9,30 ráno jsem viděla dudka u jízdárny v Praze 6. Je nádherný, potkala jsem ho prvně “naživo” . Zkusím o víkendu číhat s foťákem.

Mám zahrádku poblíž městečka Boskovice a skoro každoročně se nám vrací. Několikrát jsme ho pozorovali s manželkou při cestě na zahrádku,nebo zpět. Je to nádherný pohled,bohužel jsem neměl fotoaparát. Těším se na jaro, zda přiletí.

Dnes ráno kolem 10.hodiny jsem u autobusové zastávky uviděla po zemi pohybovat se krásného ptáka, nevěřila jsem vlastním očím. Byl to dudek. Sbíral po zemi nějaký hmyz. Protože je 11. prosince 2017, bylo mně divné, že neodletěl do teplých krajin. Když přijížděl autobus, odlétl. Asi bude teplá zima. Snad nezahyne. Jsem z vinařského kraje z Polešovic.

Jsem zvyklý každé ráno podívat se oknem na zahradu a pozorovat přírodu (bydlím blízko lesíka na konci vesnice Hluchov u Kostelce na Hané) než raní ruch ovládne okolí. Počínaje srnkama, veverkama a ptáky všeho druhu pozoruji ruch i v okolí blízkého rybníka, který mám na dohled. No a dnes jsem uviděl po zahradě trádovat podivnou “hrdličku” která ale nebyla hrdličkou. Když se to stvoření přiblížilo na deset metrů, bylo jasné, že tohle se tu nepromenuje každý den. Byl to Dudek osobně a dobrých pět minut se bez nějaké bázně pohyboval po zahradě a hřišti na volejbal které máme pod okny a tak byla šance si ho dobře okouknout. I ostatní přítomní ptáci si ho zpočátku s mírným zájmem prohlíželi.

Dnes 11.DUBNA 2018 jsme pozorovali u nas nevidanou navstevu – dudka chocholateho. Zijeme v podhuri Krkonos – na upati JESTREBICH HOR. hlasite se projevoval – “du du du” i sycive a chrcive zvuky.

Dnes ráno se nám na zahrádce objevil dudek chocholatý. Sbíral brouky a žížaly po dešti.Opravdu krásný pták.

Jiz od stredy 11.,i dnes 16. mame moznost pozorovat klenot nqasi prirody.Dudek se stale zdrzuje v okoli,vraci se na nasi zahradu,posedava nam na oknech.

Dnes 8.5.2018, v 9.05 – 9.10 hodin jsem z balkona pozoroval Dudka chocholatého, který třepotavým, motýlím letem přiletěl na naši zahrádku na hromadu kompostu. Svým zahnutým zobákem sbíral hmyz. Popoletoval kolem a byl velmi obezřetný. Bydlíme v obci Hranice VI – Valšovice v nadm. výšce 400m. Chocholku sice nerozevřel, ale i tak bylo zajímavé a krásné pozorovat tohoto neobvyklého ptáčka.

Taky máme na zahradě Párek dudků,dlouho jsem je neviděla,snad když jsem chodila do školy/40 let/,vůbec jsem nevěděla o jakého ptáka jde Milena,Moravský Písek

Hlásím zatím nejsevernější pozorování, Chabařovice u Ústí nad Labem, v podhůří Krušnohoří. Krásný pták.

Dudek opakovaně navštívil naši zahradu, naposledy 6.8.2018, Velké Svatoňovice (370 metrů n. m.), okr. Trutnov. Vůbec nebyl plachý, vzájemně jsem se několik minut prohlíželi ze vzdálenosti 3m.

Dnes 11.8.2018 jsme pozorovali dopoledne krásného dudka chocholatého na naší zahradě. Viděli jsme ho poprvé. Je to opravdu krásný pták. Václavovice u Frýdku – Místku.

Pozorován dne 18.8.2018 v Březníku u Náměště nad Oslavou nmv 385 m v9.00 hod. cca 20 min. poletoval a sbíral hmyz na zalitém trávníku fotbalového hřiště. Je mi 61 let a viděl jsem ho v našich končinách poprvé a to jsem pracoval 25 let v lesnictví. Nezapomenutelný zážitek pozorovat tohoto nádherného ptáčka. Jaroslav Staněk

Dne 31.8.2018 v 10.40 vykuleně zírám na živého dudka sedícího na zábradlí balkonu v prvním patře našeho domku v Rosicích u Brna. Pak mě překvapí, přeskočí na parapet okna a ťuká tím svým dlouhým zobákem do skla. Pohnu se a odletí. Aby se za 5 minut vrátil a zase zaťukal. Evidentně nás chce navštívit. Odhrnuji záclonu a otvírám balkonové dveře. Sedím vzadu v místnosti a čekám. Je 11.20. Ještě nepřišel.

07. apríl 2019 Banská Bystrica centrum mesta – záhrada. Pochutnával si na strave na ploche čerstvo vysiatej trávy.

Jiřina Petrlová 7.4.2019 ve 12.05
Dnes jsem u nás v Ivančicích, Střibský Mlýn viděla poprvé v životě Dudka chocholatéto živě. Nejdříve proletěl a usedl na strom nedaleko ode mne. Za dvě hodiny vyhlédnu z okna a před okny si špacíruje nádherně zbarvený pták s chocholkou a sice Dudek. Nejdříve jsem myslela, že mám halucinace, ale byl ode mne jen 5m. Žiju v tomto kraji celý život a nikdy dříve jsem ho tady neviděla!

Dobrý den, nejdřív jsem také nevěřila svým očím a tři dny mi trvalo než jsem se rozhodla podělit se o radost a zážitek :-), ale opravdu se dudek chocholatý objevil i v Máchově kraji ! V úterý v 10 hodin se špacíroval na zahradě v obci Okna v Podbezdězí .

Dnes jsem pozoroval na zahradě (Pikovice) Dudka Chocholatého, málo plachý, vzdálenost cca. 5m. Několikrát nafocen.

Dudek viděn 13.4.19 v obci Modlikov u Přibyslavi nádherný pták sledoval jsem ho ze dvou metru snad pět minut bomba

Dudek pozorován několik minut na zahradě ve Šťáhlavech 19.4. ve 14:10. Nádherný exemplář, předvedl se v plné kráse. Těšíme se na jeho návrat.

Dudek viděn u nás na zahradě Vlásenice u Jistebnice Okr.Tabor. nafoceno i video.

Dudek pozorován dnes 22.4.2019 v obci Brodeslavy, okres Plzeň sever. Je to nádherný pták.

Napsal jsem zde svůj komentář z pozorování Dudka již minulý rok (6.4. 2018) v naší zahradě v obci Hluchov u Kostelce na Hané. Dnes se moje setkání s ním opakovalo na stejném místě. Zapátrám, jestli náhodou nehnízdí někde poblíž…..

Dnes 3.5.2019 jsme překvapeně sledovali dudka na louce na okraji Liberce, přestože jsme se dočetli, že se vyskytuje v nižších a teplejších polohách.

Před 14 dni jsem jsi všiml na mém starém vysokém ořechu kde mám budku pro špačky že jsi jí prohlíží dudek chocholatý,nejdříve jsem nevěděl co to je za ptáčka .Říkal jsem si že to bude asi didek ale nevěděl jsem podíval jsem se na Internet a zjistil že jse nemílím,K mému překvapení za dva dny přiletěl opět a to už se svou družkou,prohlédli jsi budku která má trochu větší otvor ,nebot mně zde navštěvuje datel.koukli na budku a vlezl jsi jeden dovnitř potom odletěli a další dni přilétali a z budky vyhazovali větvičky.Ted už je jeden v budce a druhý jsem stále přilétá ,k mému užasu jse zde usadily,nevím zdali samička zasedla a on jí krmí ,budu pozorovat z pergoly každý den a těšit jse jestli vyvedou mladé,Jsou to nádherní ptáci. Slavhostice 15km od Jičína…

Pane Petře, ještě jsem živého dudka neviděla. Sice jsem uháčkovala již několik dudků, ( podle Internetu ). Ale to se nechci chlubit, to jen na okraj. Slyšela jsem, že dudek se při hnízdění brání proti nepřátelům velkým zápachem. A vy máte možnost, to vyvrátit, nebo potvrdit.

Dobrý den, je to částečně pravda.samice dudků jsou schopné vylučovat silně zapáchající olej, kterým potírají mláďata, aby je ochránila před dravci a predátory.

Asi před týdnem se objevil na zábradlí balkonu dudek. Pozorovala jsem ho asi minutu,pak odletěl a objevil se zde opět po hodině. Jaké bylo však mé překvapení v ranních hodinách ,kdy mě probudil dosti velký rámus.Dudek seděl v truhlíku za oknem,vydával ty své třítaktové zvuky a zobákem silně tloukl do skla. Druhý den se scenérie opakovala, ale tentokrát byl rozezlen,běhal v truhlíku a vydával hrozivé zvuky,v zobáku měl žížalu.Další den se objevil v odpoledních hodinách opět v truhlíku,kde pobíhal a hrabal zeminu.Již 2dny žádné zvuky,snad se vrátí k nám na Berounsko.

Včera jsem vylíčila svůj zážitek s dudkem ,který byl však vymazán.Máte nějaký důvod ho mazat. Ono to vyznělo dosti nevěrohodně, tak jste to udělali, ale já jsem si to zažila poprvé v životě a nikdy na to nezapomenu.Pokud byste potřebovali nějaké podrobné informace nechávám své telefonní číslo 777952150

Dobrý den, omlouvám se,ale smazal to automat na spam.Vše již v pořádku

Dudka v přírodě jsem dnes viděl poprvé v životě(50 let) u Borovnice v okrese Benešov. Poskakoval a polétával po cestě u lesa.

9.8.2019 MIena
Dudka jsem viděla poprvé sedí na cestě u louky v Rakovniku 3 dny za sebou.

Dudek dnes 14.8.2019 v Chrastavě na zahradě , opětovně k vidění… viditelně si má u nás čeho nasbírat… je to krása

Dudek chocholatý se letos objevil l i u nás na rozhraní vysočiny a jihomoravského kraje v obci Sudice na zahradě,kde asi i hnízdí pozoruji ho pravidelně asi od května.Je to nádherný pták mám velkou radost že se zde po delší době zas objevil.

Dudek byl spatřen na louce u města Lázně Bělohrad. Druhý den ta byli dva …

Dnes ráno jsem poprvé v životě uviděla dudka chocholatého. Nádherný zážitek! Chodil po kamenité cestě před plotem a sbíral hmyz. Pak odlétl na blízký dub, podařilo se mi pár snímků. Okres Praha-Západ, Chrbiny. Bydlíme u lesa, v okolí pouze louky v údolí potoka Kačáku…

dnes jsem viděl tohoto ptáčka u nás na zahradě, bydlím ve Svitavách a dřív jsem jej u nás nikdy neviděl

Dnes 27.9. 2019 jsem tohoto ptáka zahlédli na našem dvoře jak se čile pohyboval po zemi a sháněl potravu.

O letních prázdninách (2019) jsme s dcerou dudka chocholatého pozorovaly na zahrádce poblíž slepého ramene Labe v Káraném. Až včera, když jsme s přáteli probírali “Ptačí hodinku” jsem zjistila, jaká je to vzácnost. Markéta Szabová, Čelákovice

Psala jsem koncem května loňského roku,můj zážitek má pokračování.Po návratu na Berounsko asi po 2týdnech se objevil dudek,každé ráno mezi 7-8hod.přilétal,v zobaku žížalu kterou matlal po okně a silně tloukl na sklo.Někdy místo žížaly měl brouka větších rozměrů.Jednoho dne přivedl samičku/říká se že páchnou/,rituál se stále opakoval,stačila jsem udělat několik fotografii a krátké video.Po odletu obou byl v pokoji cítit odporný zápach močůvky,který vyprchal do 5.minut.Tato nádherná scenérie se opakovala 2týdny,pak odletěl k sousedům odkud bylo slyšet jeho dududu.Během měsíce odletěli a už je asi neuvidíme.

Dnes dopoledne jsem poprvé viděla tohoto krásného ptáka na naší zahradě v Kosticích u Břeclavi. Ta jeho chocholka byla nádherná. Hned jsem utíkala k počítači a zjistila jsem , že je to dudek.

Před polednem dnešního dne jsem pozorovala dudka, který přilétl na velkou třešeň pod naší zahradou, po chvíli odletěl a obloukem se opět vrátil. Krásná podívaná. Chuderov u Ústí nad Labem, Ivana G.

18.4.2020 v 14 hod.jsme viděli dudka v Sepekově u Milevska na zahradě.Po ošetření zahrady vertikutátorem zde vyhledával potravu.Byli jsme mile překvapeni.Dosud jsme ho v přírodě neviděli.

19.4. 2020 jsme pozorovali dudka chocholatého v rezervaci Bohdanečské rybníky nedaleko Lázní Bohdaneč na Pardubicku. Poletoval si po štěrkové cestě jako barevný pruhovaný kapesník. Krásný krásný zážitek…

cca 5.4.2020 po obědě jsem viděl tohoto krásného ptáka u skautské klubovny v Přibyslavi na Vysočině. Bylo to velice milé setkání. Podařilo se mně ho vyfotit, ale jenom mobilem, takže foto nic moc. Setkání moc potěšilo.
Nevím, jestli se někde v blízkosti uhnízdil, nebo jestli to byla zastávka na cestách. Snad čas odpoví.

Mladší dcera 2 roky, jako první spatřila dudka při obědě přes okno na zahradu, obě dcery byly moc nadšené. Bydlíme na vesnici kousek od Hradce nad Moravicí.

Dobrý den, dudek spatřen u Prahy – vesnice Libeň. Bohužel jen jeden 🙂

Dnes ráno jsem poprvé na naší zahrádce viděla dudka. Je to velice krásný pták, doufám, že se k nám brzo zase vrátí. Bydlíme na vesnici v Dubu nad Moravou kousek od Olomouce a Prostějova.

Tak sem dneska mela taky to stesti a dudka sem videla,uz se objevil i u nas,hura 🙂 …Ustecky kraj,Louny….Lusy Š.

Dnes ráno přiletěl na naší zahrádku v Praze Řeporyjích dudek. Nechtěli jsme tomu zprvu uvěřit, vnuk ho okamžitě poznal. Velice klidně si vybíral žížaly z trávy. Po hodné chvíli odletěl a usedl na střechu stodoly. Odpoledne ho tu máme zase, žížaly mu patrně vyhovují. Je to krásná podívaná, zatím jsme ho nikdy neviděli živého, ani v lese. Ani není příliš plachý, hluk z nedaleké stodoly ho nechává v klidu.

Hana Vávrová a Tomáš Brázda

Včera jsme měli možnost poprvé spatřit pár dudků naší zahradě na jižní Moravě-v Rohatci u Hodonína. Pozorovat tyto nádherné ptáky byl zážitek. Pravděpodobně někde v blízkém okolí hnízdí, což je super.
Hana a Miroslav Domanští

Dnes nás poctil dudek návštěvou u nás na zahradě v Hošťálkovicích, byla to nádherná přehlídka

Viděla jsem Dudka v Turnově na Lukách tak před čtrnácti dny… možná je i hezky viditelný na našem fotu v telefonu

Dnes viděn u nás na zahradě párek Dudků ráno i k večeru, Červený Hrádek u Jirkova. Nikdy jsme ho tam neviděli.

začátkem května 2020 věc nevídaná,na naší zahradu přiletěl dudek a dlouhou dobu vrtal tenké díry do země a hledal potravu. V pravdě krasavec.
Vysočina Nová Říše u Telče

Dnes jsme pozorovali dudka na naší zahrádce na Borku u Suchomast, okres Beroun. Bydlíme na polosamotě, na kraji vesnice.

Včera dudek poskakoval po zahradě ve Zvoli u Prahy. Neviděla jsem ho od dětství, tj desítky let.

V sobotu 9.8.2020 ve 14 hodin se dudek chocholatý procházel pod starou jabloní v obci Bílá Třemešná ( u Dvora Králové n.L.) Pozorován asi 10 minut . Občas roztáhl korunku a jinak si vyzobával “něco” ze země.

Ahoj. Dnes jsem poprvé v životě viděla dudka. Je naprosto úžasný. Pokusila jsem si ho vyfotit, ale moc se to nepovedlo. Viděla jsem ho na Chodově v Praze. Myslím si, že je to dost neobvyklé.

Dobrý den, 16.4.2020, viděn Dudek chocholatý, v obci Fryšava pod Žákovou horou, n.m.n.m.708, krásný a nečekaný zážitek

Dodry den, dnes 14.4.2021 nas na zahrade navstivil dudek chocholaty v Hněvotíně u Olomouce.

Dobrý deň dne 15.4. 2021 byl v 8.20 rano viden. Dušek chocholaty na zahrade v Krupine na slovensku

15.04.2021 – v obci Lučina (poblíž Žermanické přehrady), na zahradě domu “na samotě u lesa” – krásný pták, nikdy předtím jsem ho neviděla. Zdržel se hledáním potravy v trávě asi 10 minut, než jsem ho vyrušila . Musela jsem si vyhledat, že se jedná o DUDKA 🙂

Včera na Děvíně (Pálava) jsme slyšeli poměrně zblízka volání dudka. Docela dlouho, aspoň 10 minut, pak přeletěl a pořád ho bylo trochu slyšet.

Jezdím do Pavlova pozorovat Zedníčky a dudky na palavě jsem je viděl už minulý týden. Děkuji za info.

Dobrý den, 21.4.2021 ve 13 hodin byl dudek u rybníka ve Vyklanticích u Pacova

Dnes 22.4 v 9.hod přilétl dudek knám seděl asi 10min na stromě a pak slétl na zem kde se pásl,ale v blízkosti byla kočka která ho sledovala a tak jsem šla ven aby po něm nešla a po chvíli odlétl vedla na sad.Jsme u Strážku

Dobrý den, dnes jsem viděla dudka v Třemešné okres Bruntál
Opravdu moc krásný 🙂

Dobrý den, dnes odpoledne při procházce mezi poli ve Msene u Mělníka jsem viděl nádherného ptáka Dudka chocholateho. Byl to zážitek. Slávek

Dobry vecer. Dnes odpoledne (cca kolem 19 hodiny) 22.4.2021 jsme na zahrade pozorovali dudka chocholateho, je prekrasny. Chodi po zahradě a zobe hmyz. Dcera se nemuze od okna odtrhnout. Vrbno pod Pradědem, okres Bruntál

Dobrý den, včera kolem desáté ráno jsem jela domů ( Dub nad Moravou, okres Olomouc ) a na příjezdové cestě jsem málem přejela dudka chocholatého. Odlétl cca dva metry a nenechal se rušit. Pozorovala jsem jej asi 10minut, než přešel do zahrady souseda. Úžasný zážitek, je to opravdu krásný pták a vidělala jsem jej poprvé v životě.

Pozorován – pravděpodobně pár u Zdic na Berounsku. Fešáci

Hezký den. Včera pozorován Dudek Chocholatý v Petrovicích ve Slezsku Psč. 79384 velká radost!

Vcera jsem videla v obci certyne na ceskokrumlovsku krasneho dudka poprve v zivote super

pozorován na zatravněném dvorku 27.4.21 v 10h. na Muckově okres Litoměřice, 430m.n.m. Nádhera.

Dnes jsme viděli krásného Dudka v obci Popovice u Dolního Bukovska okres České Budějovice. Radost pohledět.

15.4.2021 navštívil chatovou osadu Čubernice nad Plumlovskou přehradou, jen mezipřistání, vyrušila ho kočka, hned byl pryč, krasavec.

Dobrý den, dne 30.4 pozorování dva Dudci chocholatí nejspíše pár hledající hnízdiště. Doba sledování asi 30 min nafoceno desítky fotografií. Lokalita Osypané břehy řeky Moravy v areálu Bzenecké doubravy. Neopakovatelný zážitek :-).

Pozorován 24.4.2021Vinařice okres Beroun jeden kus. fešák…

Dobrý den, v sobotu 1.5.jsme na zahradě uviděli páreček dudků. Bylo to poprvé v životě. Přiblížili se k domu, okukovali krmítko a budku obydlenou špačky. Včera se pohybovali v trávě na zahradě. Doufáme, že zůstanou. Lokalita Vysočina Sázavka, n. v. 490 m.

Dobrý den, dnes ráno k nám na zahradu do Drmal okres Chomutov zavítal vzácný host DUDEK Chocholatý

5.5.2021 se na zahradě procházel krásný Dudek chocholatý. Lokalita 15km od Ostravy.

1.5. jsme viděli dudka v Bohuňově, okr. Svitavy, procházel se po trávě.

1.5.2021 jsme na procházce pozorovali dva dudky chocholaté, na kraji lesa u louky na polní cestě v Chyňavě, okres Beroun .Báli jsme se pohnout, byla to nádhera.

Pěkný den Vám všem co jste Dudka viděli. Dnes v šest hodin ráno rozmlouval Dudek v na pastvině mezi koníkama se svou zřejmě družkou ve Zvíkově na Českokrumlovsku .Neskutečně nádherná podívaná. Viděl jsem ho poprvé v životě a to už něco pamatuji.j.

Zdravím pěkně všechny přátele našich ptáčků.Dnes v 6 hodin ráno dva Dudci ve výběhu u koní prostě nádhera. Zvíkov na Českokrumlovsku 570nad m.

Dudka jsem pozorovala na naší zahradě v Zaječicích, okres Chomutov. Dcera mi o něm vyprávěla, že ho zde viděla již loni, nevěřila jsem jí. Dudek je přece vzácný. Dnes jsem ho tedy poprvé viděla. Byl krásný. Už ho poznáme i podle hlasu, ozývá se nejvíc po ránu.

Dudka jsem pozorovala na naší zahradě v Zaječicích, okres Chomutov. Dcera mi o něm vyprávěla, že ho zde viděla již loni, nevěřila jsem jí. Dudek je přece vzácný. Dnes jsem ho tedy poprvé viděla. Byl krásný. Už ho poznáme i podle hlasu, ozývá se nejvíc po ránu.

Zdravíme,Dudek se nám prochází každý den po zahradě jako frajer.Pozorujeme ,už měsíc.Přiletá pravidelně každý den, dnes jsme měli tu čest docela blízko.Visnova u Frýdlantu v Čechach

Minulý týden jsem prijizdel domů a koukám, že ten krásný pták, kterého jsem viděl poprvé vloni, jak se suverénně bez obav procházel po naší jirkovske zahradě, je tu zpět 😊👌

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..