Rubriky
Uncategorized @cs

Mlynařík dlouhoocasý

Velikost

Délka: 13-15 cm (z toho 7-9 cm ocas).
Hmotnost: 5-11 g.

Ekologie

Lesy všeho druhu, hlavně však řidší, listnaté a smíšené, s hustým křovinatým podrostem. Často jsou to i pásy stromů kolem vod, parky a zahrady, v nichž se objevuje hlavně v zimě.

Rozšíření

Většina Eurasie od Portugalska po Kamčatku, na jihu po střední Čínu a Írán. V Evropě chybí jen v nejsevernějších oblastech Skandinávie a Ruska. Evropské populace jsou považovány za stabilní a zabezpečené, čítají přes 5 milionů párů. Většinou se jedná o stálý druh, severní populace v některých letech podnikají masové irupce do jižnějších oblastí.
V ČR se vyskytuje na téměř celém území. Nejhojnější je v nižších polohách, do hor vystupuje jen ojediněle a v jednotlivých pohořích různě vysoko – Šumava-1200 m.n.m. , Jeseníky-1060 m., Orlické hory-860 m., Krkonoše-750 m. V posledních asi 20 letech u nás početnost klesá, v letech 2001-03 u nás hnízdilo 45-90 tisíc párů.

Potrava

Výhradně živočišná. Hlavní složku tvoří hmyz a jeho vývojová stadia a pavouci. Z hmyzu jsou to ponejvíce motýli (molovití) a brouci (nosatcovití). Potravu hledá na na nejtenčích větvičkách, jejich rozsochách a v přilehlém vzdušném prostoru, aniž by vyhledával určité druhy dřevin. Zejména specifický je sběr potravy při zavěšení jen jednou nohou za větvičku.

Hnízdění

Hnízda staví na stromech, méně často v keřích. Postavena jsou z lýka a rostlinných vláken, často je používán mech a lišejníky. Jedná se o uzavřenou stavbu s úzkým vletovým otvorem nahoře z boku. Hnízdí pravděpodobně 2x ročně, od poloviny března do začátku června snáší 6-12 (vzácně i více) vajec. Doba sezení je 12-13 dní, většinu času sedí samice. Hnízdo mláďata opouštějí po 15 dnech a ještě několik dní jsou krmena v okolí. U tohoto druhu se na krmení mláďat běžně podílejí i další ptáci (nehnízdící nebo starší mláďata). Mláďata z jednoho hnízdění spolu zůstávají přes zimu, spojují se i s dalšími rodinkami. Pohlavně dospívají ve druhém kalendářním roce, nejvyšší věk je přes 7 let.

6 reakcí na „Mlynařík dlouhoocasý“

Prosím, který ptáček má černé peří a bílá kolečka nebo puntíky asi 0,5 cm i více 0,7 cm po stranách. Našli jsme na zahradě jen několik pérek, vypadalo to jako z křídel. a mladší ptáče. Asi 8 cm dlouhá pérka. Děkuji za odpověď na můj email. Vargová

Dobrý den, na lojové koule se mi věší až čtyři ptáčci, kteří vypadají jako mlynařík,jenom mají tmavé jenom letky po okrajích..protože nechodí na semínka do krmítka, myslím si že jsou to oni.Je to možné ve velkém městě i když za domem je stráň s křovinami a vysoké stromy na hřbitově.? Jsou snášenliví proti sýkorám, které nedopustí, aby se krmilo více jedinců najednou.Děkuji

Byl jsem na zahradě nasypat ptáčkům .Když najednou přilétlo snad 10 malých ptáčků s bílými bříšky a hlavičkami a hodně dlouhými ocasními péry černé barvy. Nikdy jsem je u nás neviděl. Krmili se lojoými koulemi a vypadalo to že se snad nebojí,když byli na metr ode mne. Děkuji

Určitě jste viděla mlynaříky dlouhoocasé. V zimě létají v hejnech i v městských sadech a parcích. Rádi pak navštěvují lojové koule. Při pozorování si všimnete, že jen přelétají, ale zato je možno je vidět i několikrár týdně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..