Rubriky
Uncategorized @cs

Ořešník kropenatý

Velikost

Délka: 32-35 cm.
Rozpětí: 49-53 cm.
Hmotnost: 130-300 g.

Popis

Velikost jako hrdlička, velká hlava, silný, poměrně dlouhý zobák. Ocas je kratší, zaoblený, zespodu za letu viditelný bílý lem. Tělo je hnědé s výrazným bělavým skvrněním, na temeni tmavě hnědá čepička, spodní ocasní krovky bílé. Ocas a letky černohnědé. Za letu má nápadně široká křídla, bílé spodní krovky ocasní a bíle lemovaný ocas.
Mláďata jsou světlejší, bílé skvrnky mají menší a řídké.

Ekologie

V Evropě typický druh horských smrčin, v kulturních smrčinách se může šířit i do nižších poloh. Hnízdí jednotlivě, 1x ročně, hnízdní teritoria jsou značně velká. Hnízdo je téměř vždy na smrku, tvoří ho vrstva větví, na ní je vrstva lišejníků, následuje vrstva ztrouchnivělého dřeva a vystýlka je ze suché trávy a mechů. Od konce března do konce května snáší 3-5 vajec v jednodenních intervalech. Sedí pouze samice od snesení 1. nebo 2. vejce, mláďata se líhnou po 16-18 dnech. Krmí oba rodiče, hnízdo mlíďata opouštějí po 22-25 dnech, vzletná jsou o několik dní později. Pohlavně dospívají v prvém roce života, nejvyšší věk kroužkovaného ptáka ja 8 let.
Větší část potravy je rostlinná, hlavně semena jehličnanů, dále lískové ořechy, švestky a různá další semena. Živočišnou složku potravy tvoří hmyz, uloví i drobné savce, mláďata ptáků, žáby a měkkýše. Jako většina krkavcovitých ptáků si potravu ukládá do různých skrýší, které si velmi dobře pamatuje.

Rozšíření

V Evropě je rozšíření nesouvislé, soustřeďuje se hlavně na Alpy, Karpaty a Rodopy. Areál pokračuje severozápadní Evropou přes pás severských jehličnatých lesů až po Kamčatku a Japonsko, izolované populace žijí v asijských pohořích i jižněji. Většinou stálý nebo potulný druh, v některých letech podniká výrazné invaze až do jižní Evropy (v těchto případech se u nás objevuje i sibiřská ssp.). V posledních desetiletích jsou počty v Evropě stabilní, druh je považován za zabezpečený, na celém území hnízdí více než 400 tisíc párů.
V ČR je rozšířen především v jehličnatých lesích od 450 m. n. m. po horní hranici lesa. Počty hnízdících párů jsou stabilní, v letech 2001-03 u nás hnízdilo 2500-5000 párů.

Význam

24 reakcí na „Ořešník kropenatý“

Ořešníka kropenatého jsem zahlédl poměrně zblízka při vysokohorské túře ve Vysokých Tatrách. V borovicovém lese kousek nad Štrbským Plesem mně zaujal svým krásným černým zbarvením s bílými tečkami. Musel jsem si ho okamžitě vygooglit, abych zjistil, co je to za druh.

Ahoj, bydlime v Haji u Duchcova a kazdorocne nam parecek oresaku totalne sklidi urodu liskovych orechu, je to nadhera je pozorovat?

Nadhera to sice je je pozorovat “pri praci”,ale ze by to takhle melo byt kazdou sezonu,ze nam oresnici totalne behem 1 tydne oholi nase 4 lisky jako tomu je letos poprve,to uz zas tak nadherna predstava neni.?☺No docetla jsem se,ze jsou schopni se i stehovat.Otazkou zustava,jestli se jim bude nekam chtit stehovat,kdyz prisli na to,ze orechu tu maji dostatek…?

Hlásím též výskyt v ČR – severní lesy Brd. Právě sklízí sousedům lísku. 🙂 Netušila jsem, že existuje – je nádherný!

Na severním okraji Brd, dnes odpoledne v blízkosti ořechu na naší zahradě.

Tak hlásím páreček těchto krásných ptáků spatřen ve středních Čechách lokalita Říčanský les.

Hlásím též výskyt u nás na Dačicku, od 15 srpna ho slyším u nás na zahradě, kde je jak ořešák vlašský tak i lísky. Zatím jsem ho ještě neviděla, nechává po sobě pouze černá pírka s bílými puntíky.

Ořešník kropenatý pozorován 6.8.2018 kousek od Dvoraček v Krkonoších.

Podařilo se mi dnes vyfotit dva páry sedící na koruně stromu u vodní nádrže Křetínka u Letovic. Upozornili na sebe docela hlasitým zpěvem. Byl to úžasný zážitek. Vůbec jsem nevěděla, o jaké ptáky jde, našla jsem si je v atlasu ptáků.

Také tu máme možná 2 páry protože když přijde čas tak je to úplná letka co sklízí je to již několik let lokalita Raspenava severní podhůří Jizerských hor

Super. Vzácný pták a je dobré vědět že jsou k vidění. Děkuji za komentář.??‍♂️

I my máme čest tohoto pacholka vykrmovat našemi ořechy? A jeho grrrr….posloucháme od rána.Není vůbec plachý, absolutně se nás a koček nebojí.V poklidu si sklízí už 2 rokem naše lískáče.Věřím ,že se mu tu líbí a stěhovat se nehodlá. Písečné nad Dyjí

Zdálo se mi to neuvěřitelné, ale je to tak. Máme ho na vlašském ořešáku. Sedí a pozoruje cvrkot. Naposledy jsem ořešníka viděla na Liptově na Slovensku, když ho zastřelil tamější lesník, pak kousek pod sebou na smrku na jakési skalní vyhlídce v Jizerkách a dnes na zahradě uprostřed města, cca 230 n.m.

Máme u nás také asi 2 páry, je jich možná i více, ale nelze je pro plachost spočítat,
sklízí lískové oříšky, je to nekonečný koloběh. Lokalita – Horní Rokytnice nad Jizerou Krkonoše 600 m.n.m.

Ořešník kropenatý, pozorováno cca 5 párů na zahradě v centru Poděbrad, 190m n.m., hodovaly na švestce a sbíraly semena thují. Hlučný zpěv, sdrželi se pouze cca 2 hod.

Jižní okraj Brd, 640 m.n.m., jeden pár ořešníků každoročně sklízí úrodu z našich dvou lísek a ze sousedova velkého vlašáku. Letos se taky činí, už tam moc ořechů nezbývá.

Orlicke Hory okolí Suchý Vrch více páru sklízí každoročně místní jeřabiny ., nezbyde ani jedna , nechají se vidět jen zdálky .

1.2.2021 v Borovnici u Českých Budějovic na vysokých borovicích na kraji lesa, hejno asi deseti ks, hlasitě se ozývají a neustále přeletují, zhruba 10 minut pozorování dalekohledem, určeni jako ořešník pomocí těchto stránek

datum jsem napsala obráceně, je to prvního února

Dobrý den, právě nám očesává naší lísku. 😀 Je to nádherný pták. Obec Slunečná, severní Čechy.

Míčov ( Železné hory 500m) ořešnící na lískáčích 22.9.2021

Velke Poříčí n Metuji .Celé léto byli slyset,až teď ,když už padà listi jsou videt.Na zahrade mame vlašàky i lískace.Letos meli i oni.Hezké je pozorovat.4.11.2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..