Rubriky
Uncategorized @cs

Rehek domácí

Velikost

Délka: 13-14,5 cm.
Hmotnost: 12-21 g.

Popis

V každém šatě má rezavý ocas a kostřec. Samec je tmavě šedý, s uhlově černou náprsenkou, v křídle malé bílé zrcátko – náprsenka nebo bílé zrcátko může u některých jedinců chybět. Samice je kouřově tmavě hnědošedá, spodina těla je světlejší. Mladí ptáci jsou ještě světlejší než samice.

Ekologie

V současnosti je nejběžnější v okolí lidských sídel, původním prostředím tohoto druhu jsou příkré, málo porostlé skalnaté svahy a sutě. Hnízdo bývá v nejrůznějších polodutinách ve skalách a budovách, často i na neobvyklých místech (různé nádoby, stroje). Od dubna do začátku července snáší 3-8 vajec (ve většině případů 5), sedí pouze samice 13-14 dní. Na hnízdě setrvávají mláďata 12-17 dní, dalších 7-12 dní jsou krmena v okolí hnízda. Hnízdí 2x ročně. Pohlavně dospívají v následujícím roce, nejvyšší věk je 8 a půl roku.
Potrava je na jaře z větší části živočišná – hmyz a malí bezobratlí, v létě a na podzim požírají ve větší míře i bobule a měkké plody rostlin.

Rozšíření

Hnízdí v jižnějších částech Evropy a Asie. Od Velké Británie a severozápadní Afriky po jih Skandinávie, dál přes středoasijská pohoří až do střední Číny. V 19.století se v Evropě rozšířil více k severu, jih Skandinávie osídlil kolem roku 1900. Evropské populace jsou stabilní, současný stav je více než 4 miliony párů. Mimo nejjižnější populace tažný druh, i když v malém množství pravidelně v malých počtech přezimují i ptáci ze severu areálu.
U nás hnízdí běžně na celém území od nížin až po vrchol Sněžky. Největší hustota bývá v intraviánu lidských sídlišť, popřípadě na skalnatých místech. Počty jsou stabilní, v letech 2001-03 u nás hnízdilo 200-400 tisíc párů.

19 reakcí na „Rehek domácí“

Dobrý den,
potřebujeme vědět jak dlouho se dožívá rehek domácí/zahradní.
děkuji
s pozdravem
Eva a Honza

Zdravím,
jestli ve Vaši blízkosti hnízdí rehci a třeba vidíte, že zůstala na to sama samička, nebo sameček-stává se , že jeden může zahynout. Doporučuji kupovat ve zveráku malé moučné červi, obejdtěte pár zveráku, nejdete i jinou a přijatelnější cenu , dejte do misky a pomůžete. Miska s vodou je samozřejmostí. Mám to odzkoušeno.

Zbývající sameček, nebo samička to najde a budou tím krmit mladé. Kdyby zůstal dotyčný na to sám, hrozí, že se uštve, nebo to vzdá… a neuhlídá ani hnízdo.Lítala k misce a k nim.No a na vodu.Já to přikrmovala i když už vyletěli z hnízda do křoví a samička je krmila z toho i tam, Ještě týden po vylítnutí jsem přikrmovala, když zůstala na to sama. Výsledek byl úžasný ,ona a pět mládat , přežilo do doby krásného lítání.

Dobrý den
potřebuji vědět kdy tak začínají hnízdit kominíčkové.

Dobrý den rád bych věděl kdy začínají hnízdit kominíčkové. Už si totiž postavili hnízdo. Chvilku do něj létali ale najednou přestali. Nevím proč a rád bych se dozvěděl. V čem se stala chyba.
Děkuji za vaši odpověď.

To nemá asi smysl řešit, může to mít řadu příčin. Jeden z páru zahyne (auto. kočka atd…) a druhý si hledá jiného a tím i často jiné místo. Zalíbí se jim jiné místo nebo z nějakého popudu stávající místo zavrhnou (časté rušení, vyhodnotí nebezpečí – často se zde vyskytuje kočka atd.). Mohou to být i klimatické podmínky. Jinak začátek hnízdění již je za námi, např. v našem hnízdě je již cca dvoudenní ptáče.

A dnes ráno všech pět ptáčat vylétlo z hnízda. Doufám, že se jim bude dlouho dařit 🙂

A samička se připravuje na druhou snůšku. Je to šikulka 🙂

Zdravím všechny příznivce, dnes jsem viděl pří -6 st. v Praze na sídlišti rehka je to možné, myslel jsem že je stěhovaví. Setkal se někdo taky v zimně s rehkem

Je to rok od roku větší normál. Dost jich neodletá . ?

Dobrý den, všem milovníkům rehků.
Rehkové k nám létají každý rok a vyvádějí mláďata. Mají budku za garáží a před 2 dny vyvedli 5 mláďat. Pomáháme jim moučnými červy. Zajímavé je, že se samička vrací do prázdného hnízda a vypadá to, že ho přestavuje. Nevěděl by někdo, jestli máme staré hnízdo nechat, nebo vyčistit jako každý rok a nechat je vystavět hnízdo nové?
Děkuji za případné rady.
Eva

Době, den, taky bych se chtěla zeptat, co mám dělat se starým hnízdem? Dnes odletěla všechna mláďata a jelikož jsme měli letos hnízdo poprvé, tak si nejsem jistá zda se ptáčci vracejí, či se chystají pak na další snůšku… A jestli můžu doufat, že se vráci do starého hnízda další rok? Moc mi teď na terase chybí, pozorovali jsme je s dítětem a bohužel prošvihli okamžik odletu mláďat. 🙁 Děkuji za případné odpovědi.

U nás sedává Rehek Domácí na špici hromosvodu u sousedky a zpívá tu svoji chraplavou písničku. Chci se zeptat, jestli je obvyklé, že sedá na nejvyšší bod v okolí? Děkuji.

Sedá kdekoli. Je to spíše oblíbené místo ?

U nás si udělal hnízdo na širokých dveřích v garáži, samička už sedí na vejcích. Momentálně je tam vybourané okno, takže se k ní sameček snadno dostane s potravou a vše dopadne dobře.

Před asi pěti roky jsme na balkoně u stropu pověsili rehkovník.Každý rok v něm zahnízdějí rehci.Dvakrát do roka.Po každém vylétnutí mladých hnízdo odstraním.Ale zajímá nás jestli jsou to ti samí? Děkuji.

Jsme to my, ti samí Rehci, už šestá generace… Budeme rádi, když nám hnízdo opět jako každý rok pověsíte zpět, dekujeme!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..