Rubriky
Uncategorized @cs

Skorec vodní

Velikost

17-20 cm, váha 60g

Popis

Nápadný je svým krátkým, nahoru zvednutým ocáskem, kterým často trochu poškubává. Barva jeho peří je většinou sametově černá (na severu a velké části Francie), nebo hnědavá na hlavě a rezavě hnědá pod bílým podbradkem (Británie, Irsko a střední Evropa). Samec i samice jsou stejní. Mladí ptáci jsou svrchu břidlicově šedí s černými lemy per, na spodu světlejší s příčným tmavým vlnkováním. Někdy mají náznak světlého podbradku.

Ekologie

Mezi pěvci má skorec vodní zcela zvláštní postavení v tom, že se dokonale sžil s vodou. Hnízdí podél mělkých vodních toků ve vrchovinách, často zalesněných, hlavně u rychlých potoků s vyčnívajícími kameny, na nichž sedává, méně v nížinách u řek s peřejemi. Hnízdo je téměř vždy blízko vody, často pod mosty, v zemních dutinách či mezi kořeny pod břehem, někdy např. pod jezy, je skryto tak, že ptáci k němu musí prolétnout vodní clonou. Má tvar uzavřené velké koule s postranním oválným vletovým otvorem. Vnější část je hlavně z mechu, vnitřní ze stonků, listů a kořínků, výstelka je převážně ze suchého listí. Hnízdo používá několik let. Hnízdí od března do července 2x ročně. Na 4-6 čistě bílých vajíčkách sedí samice 15-17 dní. Mláďata krmí oba rodiče. Po vyvedení dovedou ihned plavat i pod vodou. Potrava se skládá hlavně z larev vodního hmyzu, korýšů a drobných měkkýšů. Loví je ve vodě. Na mělkých místech se brodí a potápí jen hlavu, na hlubších se ponoří celý. Počíná si při tom velmi obratně, ostrými drápky se přidržuje kamenů, pomáhá si křídly jako vesly a potravu sbírá zobákem nejen ze dna a různých štěrbin, ale i tak, že převrací a odhazuje stranou menší kamínky. Husté peří má vždy dobře promaštěné, proto se mu nepromáčí a zadržuje vzduch, takže pták pobíhající pod vodou je obalen stříbrnými vzduchovými bublinkami. Dovede plavat i na hladině.

Rozšíření

Žije v horských a podhorských oblastech Evropy a Asie. Je to stálý pták, kterého teprve zamrznutí hladiny donutí ke krátkým potulkám.

Rozšíření v ČR

Hlavními hnízdními oblastmi jsou především hory a pahorkatiny, po bystřinných tocích ale sestupuje i do nížin. Nejníže je hnízdění zaznamenáno u ústí menších přítoků Labe u Hřenska, na horách vystupuje i nad 1400 m.n.m. (Krkonoše). Početnost našich populací je celkem stabilní, v letech 2001-03 u nás hnízdilo 1-2 tisíce párů.
Jako stabilní je hodnocena i populace v celé Evropě, čítá přes 170 tisíc párů.

9 reakcí na „Skorec vodní“

Nedávno asi za 70let jsem skorce uviděl ve Val. Kloboukách pod mostem, jak to popisujete. Je jich asi málo.

Letos jsem poprvé viděla skorce naživo, poprvé jsem si nebyla jistá, neboť lokalita není zrovna typická – 35 km od Bratislavy u obce Malacky na potoku Tančibok, který protéká chatovou osadou Vampil – protéká přímo pozemky, tudíž je to místo v letní sezóně dosti “civilizované”. Druhou příležitost jsem měla včera, asi na vzdálenost 5 m, stála jsem na mostku a ptáček přeplaval z jedné strany potoka na druhou a zaletěl do vymyté kapsy pod břehem. To mě bez jakýchkoliv pochyb utvrdilo v tom, že jsem se nemýlila už při prvním kontaktu a také už vím, komu mám přisoudit ten pronikavý neúnavný zpěv, ktrerý se vloni v létě po okolí rozléhal.

Myslím, spíše jsem si jist, že tento ptáček je běžně vidět na zamrzlé Sázavě(Luka pod Medníkem, Žampach, Kamenný Přívoz ). Letos – LEDEN, ÚNOR při extrémních mrazech se pohyboval na okraji ledu a potápěl pro potravu.

Krásný ptáček. Objevil se v dubnu na Červeném potoce ve Zdicích. Že by byl plachý, se nedá říct. Vedle je cvičák pro psy. Lovil rybičky a poskakoval po kamenech. Myslím, že je tam pár, ale nevím, jak hnízdí.

V půlce července spatřen skorec na potoce uprostřed obce Nespeky.

Byl viděn na bystřině Mazák za Ostravicí. Dělal nám společnost při cestě podél této bystřiny. Velmi hezký pták.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..