Rubriky
Uncategorized @cs

Žluna zelená

Velikost

Délka: 30-36 cm.
Rozpětí: 45-51 cm.
Hmotnost: 130-250 g.

Popis

Celý vrch hlavy červený, vrch těla zelený na kostřeci přechází do žlutozelena. Spodek těla žlutozelený, boky a spodní krovky ocasní tmavozeleně příčně pruhované. Uzdička a okolí oka černé, černě lemovaný červený vous (u samice chybí na vousu červená barva).

Ekologie

Žije hlavně v otevřené krajině s řídkými lesíky, sady a alejemi, ve vyšších polohách v údolích kolem vodních toků.
Hnízdí v dutinách stromů, vyjímečně v dutinách ve zdivu nebo v budkách z dutých kmenů. Dutiny si sami vydlabávají, méně často použijí starou neobsazenou. Od poloviny dubna do začátku června snáší 4-8 vajec, sedí oba rodiče 15-17 dní. Mláďata opouštějí dutinu po 27-28 dnech, někdy již od stáří 19 dní, v tomto případě se ale při náznaku nebezpečí a na noc vracejí zpět. Po vylétnutí jsou ještě téměř 3 týdny krmena rodiči v okolí, během srpna až října se rozlétají do širšího okolí. Pohlavně dospívají následující rok, nejstarší kroužkovaný pták se dožil 7 roků a 4 měsíců.
Hlavní součástí potravy jsou mravenci a jejich kukly, hlavně rody LasiusFormica a Camponotus. Při lovu mraveniště rozhrabávají a mravence loví pomocí až 10 cm dlouhého jazyka. V menší míře požírá i jiný hmyz – blanokřídlé, dvoukřídlé a brouky. Rostlinnou potravu požírá příležitostně – semena jehličnanů, žaludy a menší plody. Hlavně v jarních měsících naklovává kůru stromů až na lýko a olizuje tekoucí mízu nabo pryskyřice.

Možné záměny

V našich podmínkách je možná záměna pouze se žlunou šedou (Picus canus), ta je poněkud menší, červenou čepičku má pouze samec a to jen malou na čele, má užší vous i u samců bez červené barvy a na spodku těla nemá tmavší příčné pruhování.

Rozšíření

Více než 75% areálu leží v Evropě, kde chybí jen na severu Skandinávie a Ruska, v Irsku a na středomořských ostrovech. Po mírném úbytku v letech 1970-90 je v současnosti evropská populace stabilizovaná (více než 590 tisíc párů). V celém areálu stálý druh, potuluje se většinou pouze do vzdálenosti 20 km.
Vyskytuje se na celém území ČR, hojnější je v nižších polohách, nevystupuje tak vysoko do hor jako ž. šedá (Picus canus). Na rozdíl od většiny Evropy se poklesy stavů z konce minulého století na početnosti u nás neprojevily, naše populace čítají 9-18 tisíc párů a početnost se pomalu zvyšuje.

Význam

16 reakcí na „Žluna zelená“

Dnes se mi jedna krmila na zahradě, dokud jí druhá nevyrušila. Chvíli létala kolem a pak odletěla. Nádhera. Bydlíme na kraji vesnice nedaleko Hořovic. Za zahradou máme louku.

Letos se mi v trávníku na zahradě přemnožili mravenci. Během prosince mi je jedna cca obden přilétá likvidovat. Uprostřed satelitu Bašť.

Dnes u nás na zahradě,Bohuslavice u Kyjova,viděla jsem ji poprvé v životě.Je to úžasný zážitek.

dnes na zahradě pod ořechem pilně zobala (ořech?), Zlín Malenovice u lesa.

Viděna včera v Ostravě-Porubě 2x, předtím jsem ji tady *nikdy* nespatřil. Byl jsem docela překvapen, opravdu nádherný pták.

Seděli jsme u stolu u sledovali ptáčky na krmítku. Najednou jsme ji uviděli šplhat po cihlové zdi stodoly. Chvíli se zdržela a vyzobávala hmyz ze spár. Asi 50 m od smíšeného lesa. Viděli jsme ji zde poprvé. Vysočina

Dnes 10.05.2020 v 11,30 v5děna na zahradě v obci Mostek, okr. Trutnov

Dobrý den, tato žluna se již třetím rokem vyskytuje v našich zahradách v Brně-Obřanech. Jednu zahradu využíváme a druhou jsme po zakoupení jen uklidili, staré a husté stromy nakonec ponechali osudu a ptactvu. Máme takovou malou klidnou ptačí rezervaci na dohled i nadoslech. Pravidelně se staráme o pítka a naše dvě malá jezírka, jediná voda nablízku, jsou nepřetržitě využívána jako ptačí lázně. Sojky, strakapoudi, drozdi, kosové (už zase ožili), řada pěvců …. a v neposlední řadě jim kraluje právě žluna. Pár dnů teď (květen 2020) pronikavě křičí. A nějak nám mizí mravenci:-) Karel a Alice, Brno

20.5.2020 okres Teplice, Osek vedle silnice naproti vchodu do hřbitova, jedna žluna pilně vybírala něco z trávníku (asi mravence), druhá přiletěla z blízkého porostu, pak odletěly obě směrem ke klášteru. Předloni jsem pozorovala žlunu na zahrádce, zdržela se docela dlouho – to bylo poprvé, kdy jsem ji viděla “naživo”. Krásní ptáci ….

Již několik let ji slyším u chalupy, ale nikdy jsem ji neviděl. Jak už to bývá, kolem chalupy je vždycky co dělat a ne vždycky se práce daří. Když dojde na druhý případ a slyším ji, připadá mně,jako by se mi posmívala, že jsem úplné nemehlo a proto mně celkem dost ,,sejří,, . Musím ale uznat, že když nedělám nic a sedím na lavici s dvanáctkou v ruce a zrovna se ozve, má pěkný hlas. Malá Lhota u Val, Mezu. 690 m n.m. Zdeněk

Nádherný pták. Dost často lítá k nám nebo sousedom na zahradu. Dnes je tu zas. Už dobu u stromu ve sněhu zobe.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..