Rubriky
Uncategorized @cs

Žluna zelená

Velikost

Délka: 30-36 cm.
Rozpětí: 45-51 cm.
Hmotnost: 130-250 g.

Popis

Celý vrch hlavy červený, vrch těla zelený na kostřeci přechází do žlutozelena. Spodek těla žlutozelený, boky a spodní krovky ocasní tmavozeleně příčně pruhované. Uzdička a okolí oka černé, černě lemovaný červený vous (u samice chybí na vousu červená barva).

Ekologie

Žije hlavně v otevřené krajině s řídkými lesíky, sady a alejemi, ve vyšších polohách v údolích kolem vodních toků.
Hnízdí v dutinách stromů, vyjímečně v dutinách ve zdivu nebo v budkách z dutých kmenů. Dutiny si sami vydlabávají, méně často použijí starou neobsazenou. Od poloviny dubna do začátku června snáší 4-8 vajec, sedí oba rodiče 15-17 dní. Mláďata opouštějí dutinu po 27-28 dnech, někdy již od stáří 19 dní, v tomto případě se ale při náznaku nebezpečí a na noc vracejí zpět. Po vylétnutí jsou ještě téměř 3 týdny krmena rodiči v okolí, během srpna až října se rozlétají do širšího okolí. Pohlavně dospívají následující rok, nejstarší kroužkovaný pták se dožil 7 roků a 4 měsíců.
Hlavní součástí potravy jsou mravenci a jejich kukly, hlavně rody LasiusFormica a Camponotus. Při lovu mraveniště rozhrabávají a mravence loví pomocí až 10 cm dlouhého jazyka. V menší míře požírá i jiný hmyz – blanokřídlé, dvoukřídlé a brouky. Rostlinnou potravu požírá příležitostně – semena jehličnanů, žaludy a menší plody. Hlavně v jarních měsících naklovává kůru stromů až na lýko a olizuje tekoucí mízu nabo pryskyřice.

Možné záměny

V našich podmínkách je možná záměna pouze se žlunou šedou (Picus canus), ta je poněkud menší, červenou čepičku má pouze samec a to jen malou na čele, má užší vous i u samců bez červené barvy a na spodku těla nemá tmavší příčné pruhování.

Rozšíření

Více než 75% areálu leží v Evropě, kde chybí jen na severu Skandinávie a Ruska, v Irsku a na středomořských ostrovech. Po mírném úbytku v letech 1970-90 je v současnosti evropská populace stabilizovaná (více než 590 tisíc párů). V celém areálu stálý druh, potuluje se většinou pouze do vzdálenosti 20 km.
Vyskytuje se na celém území ČR, hojnější je v nižších polohách, nevystupuje tak vysoko do hor jako ž. šedá (Picus canus). Na rozdíl od většiny Evropy se poklesy stavů z konce minulého století na početnosti u nás neprojevily, naše populace čítají 9-18 tisíc párů a početnost se pomalu zvyšuje.

Význam

18 reakcí na „Žluna zelená“

Dnes se mi jedna krmila na zahradě, dokud jí druhá nevyrušila. Chvíli létala kolem a pak odletěla. Nádhera. Bydlíme na kraji vesnice nedaleko Hořovic. Za zahradou máme louku.

Letos se mi v trávníku na zahradě přemnožili mravenci. Během prosince mi je jedna cca obden přilétá likvidovat. Uprostřed satelitu Bašť.

Dnes u nás na zahradě,Bohuslavice u Kyjova,viděla jsem ji poprvé v životě.Je to úžasný zážitek.

dnes na zahradě pod ořechem pilně zobala (ořech?), Zlín Malenovice u lesa.

Viděna včera v Ostravě-Porubě 2x, předtím jsem ji tady *nikdy* nespatřil. Byl jsem docela překvapen, opravdu nádherný pták.

Seděli jsme u stolu u sledovali ptáčky na krmítku. Najednou jsme ji uviděli šplhat po cihlové zdi stodoly. Chvíli se zdržela a vyzobávala hmyz ze spár. Asi 50 m od smíšeného lesa. Viděli jsme ji zde poprvé. Vysočina

Dnes 10.05.2020 v 11,30 v5děna na zahradě v obci Mostek, okr. Trutnov

Dobrý den, tato žluna se již třetím rokem vyskytuje v našich zahradách v Brně-Obřanech. Jednu zahradu využíváme a druhou jsme po zakoupení jen uklidili, staré a husté stromy nakonec ponechali osudu a ptactvu. Máme takovou malou klidnou ptačí rezervaci na dohled i nadoslech. Pravidelně se staráme o pítka a naše dvě malá jezírka, jediná voda nablízku, jsou nepřetržitě využívána jako ptačí lázně. Sojky, strakapoudi, drozdi, kosové (už zase ožili), řada pěvců …. a v neposlední řadě jim kraluje právě žluna. Pár dnů teď (květen 2020) pronikavě křičí. A nějak nám mizí mravenci:-) Karel a Alice, Brno

20.5.2020 okres Teplice, Osek vedle silnice naproti vchodu do hřbitova, jedna žluna pilně vybírala něco z trávníku (asi mravence), druhá přiletěla z blízkého porostu, pak odletěly obě směrem ke klášteru. Předloni jsem pozorovala žlunu na zahrádce, zdržela se docela dlouho – to bylo poprvé, kdy jsem ji viděla “naživo”. Krásní ptáci ….

Již několik let ji slyším u chalupy, ale nikdy jsem ji neviděl. Jak už to bývá, kolem chalupy je vždycky co dělat a ne vždycky se práce daří. Když dojde na druhý případ a slyším ji, připadá mně,jako by se mi posmívala, že jsem úplné nemehlo a proto mně celkem dost ,,sejří,, . Musím ale uznat, že když nedělám nic a sedím na lavici s dvanáctkou v ruce a zrovna se ozve, má pěkný hlas. Malá Lhota u Val, Mezu. 690 m n.m. Zdeněk

Nádherný pták. Dost často lítá k nám nebo sousedom na zahradu. Dnes je tu zas. Už dobu u stromu ve sněhu zobe.

Dobrý den, pár který hnízdil na nedalekém dubu (obec jej nechala z neznámých důvodů pokácet) nám vždy na podzim dělá díry do fasády rodinného domu. Chtěl jsem postavit budku, ale po přečtení různých zdrojů se mi nejeví zahnízdění pravděpodobné.
Jaký šetrný postup odlákání by jste použili?
Dekuji za odpověď Petr

Dobry den, jedneho vidame aj v Prahe – Hloubetine, zdrzuje sa okolo riecky Rokytky. Najprv som myslela, ze niekomu uletel papagaj 🙂 Potom sa mi zdalo, ze je to zvlastne zafarbeny datel (podla cervenej ciapocky). Naozaj je krasny, vacsinou ho vidim letiet popri rieke, inokedy nieco vyzobava v trave v parku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..