Rubriky
Uncategorized @cs

Zvonek zelený

Velikost

14,5 – 15 cm, váha 30 g

Popis

Ve srovnání s jinými pěnkavovitými je těžší a zavalitější. Má silný kuželovitý, světlerůžový nebo slonovinový zobák. Sameček je celkově olivově zelený; zelená je nejjasnější na hlavě a kostřeci, spodina těla je světlejší. Křidélko, jeho spodní okraj a lemy ručních letek jsou svítivě žluté. Rovněž všechna ocasní pera až na dvě prostřední jsou u kořene krásně žlutá. Samička je spíše šedozelená, na pláštíku a hřbetu má hnědý nádech, na křidlech a ocase je méně žluté. Mladí ptáci jsou hnědaví, svrchu i zespodu podélně tmavě rozpitě čárkovaní.

Ekologie

Nejraději se usazuje v parkovité krajině s hojnými křovinami a skupinami stromů, na okrajích lesů, v parcích, zahradách a hřbitovech. Proniká i do center velkých měst. Hnízdí 2x ročně od dubna do června. Samička staví hnízdo nevysoko ve větvích keřů a stromů. Zjara, kdy jsou listnaté dřeviny ještě holé, staví hnízdo v jehličnatých mlazinách. Hnízdo je poměrně velké, spletené z drobných větviček, kořínků, stébel trav a mechu, který stěnami zpravidla prosvítá. Vystláno je jemnými kořínky, chlupy, žíněmi a peřím. Snůška obsahuje 4-6 namodralých vajíček s řídkými většími šedofialovými a malými červenohnědým skvrnami. Sedí jen samička, sameček ji po celou dobu sezení krmí. Mladé krmí převážně rostlinnou potravou, změkčenou ve voleti, jen tu a tam uloví housenku či brouka. Potrava dospělých se skládá ze semen, bobulí a poupat. Ze šípků vyzobávají jen zrníčka.

Rozšíření

Žije v Evropě, na jihu zasahuje po Sinajský poloostrov a do severozápadní Afriky. Izolovaná populace obývá vysočiny Turkestánu. Byl úspěšně vysazen na Azory, do Austrálie, na Nový Zéland a lokálně na jihovýchod Jižní Ameriky. Je většinou stálý až přelétavý.

Rozšíření v ČR

Běžný druh na téměř celém území, nejhojnější je v kulturní krajině, na horách běžně vystupuje do výšek kolem 800 m. n. m, max Úpské rašeliniště v Krkonoších-1430 m. n. m. V posledních 20 letech je zaznamenáván výraznější pokles stavů, v letech 2001-03 u nás hnízdilo 450-900 tisíc párů.
V Evropě v posledních desetiletích stavy ve většině zemí stoupaly, v současnosti se evropské populace odhadují na více než 14 milionů párů.

11 reakcí na „Zvonek zelený“

Dobrý den.Mám těchto ptáčků plný balkon,mohu je v tuto dobu ještě krmit slunečnicí ? Děkuji.

Mne umrelo uz nekolik techto ptacku pod krmitkem. Jine druhy jsou OK. Jsem z toho spatny, krmin je slunecnici.

Dobrý den,mám na balkoně dvě budky,spoustu sýkorek mi lítá do budek,jsou nádherné,denně až 3xkrát,jim sypu slunečnici.a zavěšuji lojové koule,před týdnem mi denně létá do budky Zvonek zelený,nejdříve jsem nevěděla až jsem zjistila na internetu jak se jmenuje,chtěla bych se prosím zeptat,odhání ostatní sýkorky,tím že neustále se s nimi pere aa chce být v budce jen sám,přitom budka je větších rozměrů,takže se jich tam vejde víc,můžete mi prosím poradit co mám dělat? děkuji

Na krmítko krom jiných ptáčků nám létají Zvonkové zelení už pět uhynulo proč ? je to špatným krmením ?

Kdo mi odpoví na můj dotaz ? Minimalně jeden denně uhyne Zvonek Zelený proč ?

Zvonci jsou náchylní k trichomonóze, tj. infekčnímu onemocnění horní části trávicího traktu. Infekci způsobuje parazitický prvok bičenka drůbeží (Trichomonas gallinae). Postižení zvonci nemohou polykat potravu. Obecné a zjevné známky onemocnění jsou netečnost, vyhublost, neupravené a načepýřené peří. Z divoce žijících pěvců je nejcitlivější právě zvonek zelený a pěnkava obecná, ale vnímaví k nákaze jsou také vrabci, čížek lesní, stehlík obecný a hýl obecný. Pokud se v okolí krmítka nebo napajedla objeví uhynulý nebo viditelně nemocný pták, je třeba okamžitě krmení a napájení přerušit min. na dva týdny, v létě na měsíc (nebo přikrmování zrušit, v létě se nemoc šíří snadněji). Krmítka a napajedla je třeba vyčistit a nechat vyschnout; bičenku drůbeží ničí jakýkoli dezinfekční prostředek, nízké pH včetně mírného okyselení (např. octem) a vyschnutí, nepřežije v horké vodě. Ptačí napajedla je třeba preventivně jednou za čas vypustit, vyčistit a nechat vyschnout. Onemocnění není přenosné na člověka.

vůbec nic, to je příroda… to co jsem se dočetla je, že je to taková jejich hra, odeženou i silnější vrabčáky, když jich je víc …….žít a nechat žít

nejsem ornitolog, ale určitě pravidelně krmítko čistit a dezinfikovat, jak již bylo řečeno dříve- jsou náchylní k infekci

Odchovali jsme od malinkého ptáčete zvonka zeleného. Letos v květnu mu bude rok. Máme ho na jaře vypustit do přírody, přežije?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..