atlas našich ptáků
Fotogalerie
ptacek166 ptacek441 nasi_ptaci68.jpg nasi_ptaci80.jpg nasi_ptaci827.jpg nasi_ptaci250 nasiptaci.info nasiptaci.info 23birds_b most64
Atlas ptáků

Dudek chocholatý

dudekchoch

Velikost

Délka: 25-29 cm.
Rozpětí: 44-48 cm.
Hmotnost: 55-80 g.

Popis

Dudek chocholatý je pestře, oranžově hnědě a černobíle zbarvený pták větší než kos obecný. Má dlouhý, tenký, zahnutý zobák a vztyčitelnou temenní chocholku. Samice a samec jsou stejně zbarveni, rovněž tak mláďata. Prachový šat mláďat je šedobílý.
Létá třepotavým motýlím letem, v letu je velmi pestrý. Hlas je v toku tříslabičné „hupupup“, při vyrušení drsné „cherrr“.

Ekologie

Hnízdí vzácně v otevřené krajině s porosty vrb a na lukách v květnu až červenci, 1 – 2x ročně. Hnízdo je mírně vystlané a bývá v dutinách stromů.
Snáší 6 – 7 šedých, jemně tečkovaných vajec, na vejcích sedí jen samice asi 16 dnů, mláďata krmí oba rodiče asi 4 týdny, po vylétnutí rodiče mladé ještě týden dokrmují.
Potrava: především hmyz
Dudek chocholatý je tažný pták, ze zimovišť v Africe přilétá v dubnu a odlétá v září až říjnu.

Rozšíření

Západní část Palearktické oblasti (západní Eurasie včetně severní Afriky a Přední Asie), Východní část Palearktické oblasti (východní Eurasie včetně Japonska a severní Číny), Etiopská oblast (Afrika od Sahary k jihu), Orientální oblast (jižní Asie). V záři táhne jednotlivě nebo v malých skupinkách do východní Afriky.

Význam

V Červeném seznamu ČR je zařazen do kategorie EN – ohrožený druh.

Výskyt v ČR

Ještě v 19. století u nás hnízdil dudek pravidelně, i když ne příliš hojně. V minulém století se stavy začaly snižovat, do 50. let byl početnější ještě na jižní Moravě, v Polabí, na Benešovsku a na hrázích jihočeských rybníků. V následujícím desetiletí však téměř úplně vymizel. V současnosti hnízdí vzácně v teplejších oblastech v nížinách a pahorkatinách, na horách vystupuje max. do 700 m. n. m., vyjímku tvoří Hrubý Jeseník, kde byl zjištěn ve výšce 826 m. n. m. V letech 2001-03 se početnost u nás odhadovala na 70-140 párů. Evropská populace je poměrně vysoká (téměř 900 tisíc párů) a zdá se být stabilní.

51 komentářů u Dudek chocholatý

 • Je to nádherný pták a letos nás poctil návštěvou naší zahrádky.Již téměř měsíc ho s rodinou pozorujeme několikrát za den.Pořídil jsem i fotografii,ale nekvalitní. P.S.Bydlíme ve Vsisku u Velkého Týnce u Olomouce.

 • I moji zahrádku navštěvuje stále tento krásný ptáček. Již několik dnů ho pozorujeme a celkem není ani moc plachý, takže ho můžeme dobře pozorovat. Bydlím v Ústí nad Orlicí.

 • Dnes jsem ráno nevěřil vlastním očím,odjížděl jsem zadem zahradou v Brně tuřanech a uviděl jsem krásného ptáka jak si vesele poskakuje a popoletuje po naší zahradě a ted večer jsem vygooglil že je to opravdu Dudek.Tak mě potěšilo, že jsem měl to štěstí ho vidět.

 • 31.3. 2014 při obědvání pod pergolou ,pohledem do zahrady jsem zůstal jako opařený ,
  když nakraji zahrady přistál Dudek Chocholatý ,byl to překrásný zážitek že si vybral toto
  místo u mne. Že na mou zahradu lítá mnoho ptactva jsem zvyklý , např. Konipásek ,
  Žluny ,Datel ,Strakapoud a jiní ptaci. Hned jsem si ho vyfotil.
  Zdá se tedy ,že populace Dudka Chocholatého se zlepšuje .( Moje doměnka .)
  Schořov u Čáslavi .

 • Dobrý den,
  teď právě /16.20 hod./ přistál na zahradě dudek chocholatý. Nádhera! Tady v Černé Vodě jsem jej viděl naposledy jako školák a to mně je nyní 70 let. Naše ves /420 m.n.m./ je kousek od polských hranic, jsou vidět otmuchovská jezera. Mám radost jako tenkrát před šedesáti lety !

 • Dudka, se stejnými pocity překvapení, jsem spatřil na parkovišti u průmyslového areálu VARI, a.s. v Libici nad Cidlinou. Nemyslel jsem, že tohoto ptáka uvidím přímo v přírodě.

 • Dudka chocholatého jsem znal toliko z obrázků školních učebnic, živě až předloni kdesi u obce Dešov na Bítovsku. Poskakoval po lesní cestě… Podařilo se mi foto, ale není na chlubení. Následující rok už nebyla lesní cesta, je tu asfaltka od Lesů ČR…, které vůbec asfaltují lesní cesty jako o závod. Zde je něco amatérských obrázků ze zdejší „malebné krajiny: http://alekus.rajce.idnes.cz/. Zvláštní je, že se obce na svých webových stránkách těmito krásami nechlubí…

 • Dnes rano jsem viděl Dudka Chocholatého v odci Lidečko nevěřil jsem vlastnim očím a jsem velmi rad ze jsou i na VLASSKU přejí krásný den.

 • Včera jsem měl možnost pozorovat u našeho domu na louce v průběhu celého dne dudka chocholatého. Pomalu jsem se k němu mohl přiblíži na asi 6-7 metrů. Byl to krásný pohled když na mě zareagoval a načechral chocholku a při vzletu roztáhl křídla s černobílými pruhy, které s ocasními pery vytvořily krásný vějíř. Jeho způsob letu byl také navídaný. Domnívám se, že se živil mravenci, tak jak jsem u nás na podzim viděl žlůvy. Lokalita výskytu Orlické hory, obec Celné, n.v. 490 n.m. 15.4.2015.

 • Oprava z 15.4.2015 na místo žlůvy má být žluna zelená

 • Dnes 20.4. 2015. jsme na louce poprvé viděli dudka chocholátého je to zážitek .

 • Dnes, tj. 20.4.2015, jsme dudka viděli u nás na zahradě, byli jsme se ženou naprosto v šoku, poprvé v životě jsme viděli tohoto krásného tvora ve skutečnosti.

 • Bydlím u lesa na okraji Českých Budějovic, nedaleko rezervace Vrbenské rybníky. Jsem zvyklá, že mi na zahradě poletuje kdeco – v krmítku už byl strakapoud i tři sojky… V sobotu 18. 4. jsem nevěřila vlastním očím, když jsem uviděla na trávníku dudka chocholatého. Stihla jsem ho před okno vyfotit, byl ode mě asi 6 metrů. Nádherný pták, snad se začně vyskytovat zase četněji.

 • Dne 23.4.2015 jsme měli možnost pozorovat dudka na zahradě. Seděl v trávníku kousek od domu a vyzobával. Nebál se ani otevření dveří, ani našeho psa, který se volně pohyboval po zahradě.
  Pod domem máme otevřené louky a Evropsky významnou lokalitu CZ0612134 – Dolní rybník u Újezda, Vysočina, 568 – 580 m. n. m.

 • Dne 30.4.2015 jsme na chalupě na Morávce v Beskydech celé odpoledne pozorovali s manželem dudka chocholatého. Nikdy jsem ho ještě neviděla. Nebyl vůbec plachý. Bez problémů se procházel po celé zahradě a také přes dvůr. Je to nádherný pták. Věřím, že si naši zahradu oblíbí.

 • Dne 8.5.2015 jsem i já viděla poprvé v žovotě dudka v přírodě – Ráječko, okres Blansko. Byl nádherný.

 • Dnes ho pozorujeme a vsme z toho v šéku,jsme na chatě,Běstvina,okr.Chrudim.Snad tu ještě vydrží a můžeme ho dále sledovat.Je opravdu nádherný!

 • dnes dopoledne nám přistál na zahradě. Pozorovali jsme ho asi 10min. Je to opravdu překrásný pták. Škoda že takové ptáky zahlédne mě jen výjimečně.

 • K mé velké radosti v tuto dobu opakovaně dudek pozorován v Tuněchodech u Chrudimi, určitě hnízdí někde poblíž řeky Chrudimky. Jsme v nadmořské výšce cca 290 m.n.m.. Snad se dudek díky oteplování dostává i k nám. :-))

 • Už druhý den nám hopsá po zahradě,nádherný pták,nikdy jsem ho tu ještě neviděla až letos,Svitavsko nad.výš.cca 450m.,bydlíme u lesa na polosamotě,asi se mu tady líbí,je v klidu a nechá se očumovat tak z patnácti metrů.

 • Dne 1.8. 2015 viděn ráno na naší zahradě v Sudkově (podhůří Jeseníků). Krásný, ale plachý pták, takže bez fotky.

 • Tento týden opakovaně pozorujeme v Praze – Hloubětíně na zahradě dudka chocholatého. Je nádherný.

 • Dobrý večer,i my jsme dnes tj. 10.8.měli možnost vidět dudka na okně v našich pelargoniích.Opravdu krásný pták a zažitek na dlouho. Viděli jsme ho poprvé v životě. postoloprty n.v.190m.n.m.

 • Tak dnes nás, v Benešovicích na Tachovsku, navštívil Dudek chocholatý. Nikdy jsme takového ptáčka neviděli, proto jsem lovil na netu, co je to zač a ejhle Dudek. Jen dodám n.v. 500 m.

 • Dnes nám chodil dudek celé odpoledne po zahradě a krmil se tím co našel v trávě. Bydlíme v Olšovci poblíž Hranic. Je to poprvé co jsem Dudka viděl na vlastní oči. Je to pěkný pták a poměrně krotký.

 • O víkendu jsem spatřil Dudka v oblasti Sušice u KT.Nádhera

 • Dudka jsem viděla ve Valticích 20.srpna 2015. Seděl na zemi asi 20 m daleko, pořídila jsem i pár fotek. V dětství jsem ho občas vídala, ale teď mě překvapil po mnoha letech.

  • U nás se právě krmí na trávníku . Je nádherný, doufáme , že se zdrží . Bydlíme v Bystřici u Třince .

 • Dnes 3.4.2016 naši zahrádku v Komárovských Chaloupkách cca 470 m.n.m navštívil Dudek chocholatý. Jsem nadšená. Snad tu přírodu zase tak neničíme.

 • Včera – 6.4.2016 jsem viděl a vyfotil dudka za Hradčovicemi, na louce Prakšické vrchoviny…Krásný pták i zážitek!

 • Výskyt dudka chocholatého u Davle

 • 11.dubna 2016 jsem poprvé viděla dudka – poskakoval podél místní cesty v obci Dlouhá Stráň (cca 5 km od Bruntálu, nadm. výška 600 m). Místní ho zde viděli již vícekrát. Je nádherný.

 • Od začátku dubna pravidelně pozorujeme i posloucháme Dudka chocholatého v našem starém meruňkovém sadě v obci Popice 190m.n.m. Letos jsme vyrobili již dvě hnízdní budky vzor „Manfred“ , které se osvědčily v oblasti Wagram. Uvidíme jestli se budou líbit i našim Dudkům.

 • Dne 20.6.16 jsem viděl dudka na silnici v obci Doubravčice okres Kolín .

 • Dne 20.5.16 jsem viděl dudka na silnici v obci Doubravčice okres Kolín .

 • Poprvé v životě jsem Dudka Chocholatého viděla 19.5. 2016 dopoledne v Praze 6 na Břevnově. Uprostřed hustě zastavěné oblasti si na něčí zahradě sbíral materiál na hnízdo. Byl krásný.

 • Bohužel jsem jen jednou měl možnost vidět tohoto ptáka na zahradě v Horní suché a to jen na okamžik než uletěl. Otec vzpomínal, že jako kluk ho vídaval tak často jako holuby. Bylo to okolí města Detva na Slovensku cca 40km od Maďarských hranic, takže poměrně teplá oblast. Do dnešního dne jsem ho tam neviděl. Zlikvidovali ho komunističtí zemědělci, kolektivizací polí a rozorávaním mezí, kde dudci hnízdili.

 • Dnes v 16.30h na naší zahradě již 30 min se živí krásný dudek Stupno na Rokycansku 10.8.2016

 • Je opravdu nádherný. Dnes jsem ho viděla poprvé v Prostřední Suché /Havířov/.

 • Dnes dopoledne na Břevnově v Praze 6 si sedl na terasu dudek chocholatý. Byl neskutečně krásný, stále jsme z toho dojatí, i děti! Je tady sice zeleň, ale přece je to je asi 2 km od Pražského hradu…

 • Už dva dny nás navštěvuje ( Chomutov) , je to nádherný pták

 • Dne 5.4. v 1630 jsem asi 2 minuty mohla pozorovat dudka chocholatého při procházce pod menhiry v Kutné Hoře. Byl to pro mně takový zážitek, že jsem se rozhodla vyhledat galerii zvířat a právě tady jsem zjistila, že jde o dudka. Myslím, že ho vyhnala výstavba z jeho původního místa a doufám, že si brzy najde jiné, bezpečné hnízdiště. Nikdy předtím jsem tady dudka neviděla.

 • Od 5.4. nás dudek navštěvuje u našeho domu ve Staré Vsi u Přerova. Je to nádherný pták a krásný zážitek pro naše 3 děti.

 • Dudka jsem viděl poprvé v životě – v Božíkově u Zákup (českolipsko ). Vzlétl z příkopu u silnice – nádherný pták. Doufám, že se někde poblíž usadí.

 • Včera 5.4. asi v 13,15 hod. jsem seděla na zahradě pod terasou.Na starou jabloň asi tak 4 m ode mně přiletěl dudek chocholatý.Sedl si na větev a rozhlížel se,potom slétl na zem a procházel se po trávníku.Ani jsem nedýchala,abych ho nevyplašila.Asi za 3 minuty odletěl a vzápětí přiletěl další.Jen se rozhlédl a pokračoval ve směru letu toho předchozího.Tohoto nádherného ptáka jsem v přírodě viděla poprvé v životě a to je mi 69 let.
  Zahradu máme v Olomouci ve vilové čtvrti kousek od středu města.

 • Dnes 7.4.v 16:20 jsem uviděla na terase pod pergolou nádherného ptáka,stála jsem za oknem metr od něho,nádhera!Bydlím na Želecovických pasekách u Zlína 20 let a ještě jsem ho tu neviděla,na nasiptaci jsem zjistila,že je to dudek,doufá ,že se mu u nás bude líbit a uvidím ho častěji

 • Včera 7.4.2017 nás navštívil dudek chocholatý v Dolních Boříkovicích. Je to cca 600 metrů nad mořem. Nikdy jsem ho zde nepotkal. Je tak nádherný a jedinečný, že okamžitě na sebe upoutá pozornost. Dnes jsem ho potkal opět, pořídil jsem fotky, ale mobilem a tedy nic moc. Krásný zážitek, přeji všem.

 • Dobrý den, včera 8.4.2017 jsme po cestě z Miroslavi do Znojma viděli poskakovat u kraje silnice tohoto krásného ptáčka , zjistili jsme, že je to Dudek chocholatý. Byl opravdu nádherný a jsme rádi, že jsme ho poprvé za život viděli i u nás na jižní Moravě. Zážitek na celý život.

 • dnes 12.4 2017 jsme pozorovali dudka chocholatého na dvorku nedaleko šternberka okr.Olomouc byl to krásný zážitek a radost naposledy jsme ho viděli v dětství.Doufáme že ho ještě spatříme je to nádhera

 • Dne 15.4. ve 14 hod jsem viděl na pár metrů dudka chocholatého v Kosově u Zábřeha na Moravě.Moc hezký pták.Chvíli jsem dudka pozoroval a on mě,pak jsem běžel pro fotograf,ale než jsem se vrátil,byl pryč.Doufám,že se ještě uvidíme a mě se podaří jej vyfotit.

 • Dudka chocholatého jsem viděl 10.4.2017 u obce Skramouš, nádhera

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Výběr z galerie
ptacek9 ptacek238 ptacek264 ptacek407 6-1-2015-park-zahradka-55-8e5ec8ba77747b7141dadd49893cbbe3875dcb86 nasi_ptaci306.jpg nasi_ptaci376.jpg nasi_ptaci610.jpg nasi_ptaci707.jpg nasi_ptaci2314 nasiptaci.info 35birds_b most17 22bids_2017
Nové foto
40birds_b most91 robin-2197691_1920 21a 41a most16 17bids_2017 20bids_2017 P1000626 P1000642 most51 most63 most71 P1000697