BirdLife varuje!

BirdLife International varuje: čeká nás úbytek ptactva v zemědělské krajině!

 

BirdLife International varuje: čeká nás úbytek ptactva v zemědělské krajině!

V druhé polovině ledna letošního roku proběhla v Berlíně konference Zelený týden, na které publikovala mezinárodní organizace BirdLife International, zabývající se ochranou ptactva a jejich přírodního prostředí, novou studii populačních trendů volně žijícího ptactva. Podle ní jsou ve státech přistupujících do EU ohroženy více než dvě desítky běžných ptačích druhů žijících v zemědělské krajině. 

V uvedené studii se konstatuje, že se v celé Evropě od r. 1980 snížila početnost 24 nejběžnějších druhů ptáků zemědělské krajiny (skřivan polní, čejka chocholatá, strnad obecný aj.) průměrně o více než 30 %, a to především vinou intenzivního zemědělství. Ptáci jsou přitom výborným barometrem stavu životního prostředí a udržitelnosti lidských aktivit. Studie vychází z výsledků projektu „Celoevropský monitoring běžných druhů ptáků“, na kterém spolupracuje BirdLife International a několik dalších evropských organizací. Koordinací tohoto projektu u nás byla pověřena Česká společnost ornitologická. 
K poklesu velikosti populací dochází nejvíce ve státech severní a západní Evropy, a to především v těch, které mají vyvinuty nejintenzívnější zemědělské systémy. Např. ve Velké Británii poklesla v letech 1970 – 1999 početnost skřivana polního o 52 % a strnada lučního dokonce o 88 %. Nejvíce jsou ohroženy druhy zvláště zranitelné intenzivním zemědělstvím, jako jsou např. chřástal polní, ťuhýk obecný nebo drop velký. 
BirdLife International věří, že vlády deseti nových členských států EU budou věnovat zvýšenou pozornost ochraně životního prostředí. V opačném případě organizace varuje, že i v budoucnu dojde k masivnímu poklesu, nebo dokonce k vyhynutí některých živočichů i na území nových členských států, které mají zatím přírodu lépe zachovanou a nejsou dosud významně dotčeny ničivými dopady intenzivního zemědělství. 
Před zahájením konference komentoval výkonný ředitel Královské společnosti na ochranu ptáků z Velké Británie Graham Wynne problém tak, že příroda v EU byla a je pustošena zemědělskými dotacemi na produkci, které podporovaly intenzivní zemědělství před trvalou udržitelností životního prostředí a ochranou přírody. Noví členové EU by se měli poučit z chyb západních států a vyvarovat se jich. 
BirdLife International proto naléhá na EU a nové členské státy, aby dotace ze společné zemědělské politiky byly používány na udržení extenzívního zemědělského systému, který podporuje přírodě blízké hospodaření, chrání přírodu a pomáhá rozvoji venkovských komunit. Organizace také vyzvala Evropskou komisi a všechny členské státy EU k urychlenému ustanovení ochrany životního prostředí a živých organismů za základ zemědělské politiky. 
Připravila redakce podle tiskové zprávy České ornitologické společnosti.