Birdwatching
Reklamy
Digiscoping a jiné
Odkazy organizací
Birdwatcher_1456729c

Pozorování ptáků je činnost spočívající v rekreačním pozorování ptáků. Ptáky lze pozorovat pouhým okem, triedrem nebo dalekohledem. Mnoho birdwatcherů ptáky fotí nebo nahrává jejich zpěv a zaznamenává jejich polohu. Velkou část birdwatcherů tvoří amatéři, kteří tento způsob pozorování vykonávají pouze pro vlastní potěšení, na rozdíl od ornitologů, používajících formálnější vědecké metody pro výzkum.

Birdwatcheři, kterým nestačí pozorování z dálky, si zřizují maskované úkryty, díky kterým nejsou pozorovaní ptáci vyrušováni přítomností birdwatchera.

Pozorování ptáků, neboli birdwatching, může mít mnoho podob. Přistupovat k němu lze vědecky, umělecky nebo třeba technicky. Ptáky můžeme pozorovat na vlastní zahradě, ale i v nejodlehlejších koutech světa. Může se jednat o prosté poznávání ptačích druhů nebo se můžeme zaměřit na jejich zpěv, chování, prostředí, ve kterém se vyskytují, můžeme se věnovat jejich tahu, hnízdění a mnoha dalším aspektům jejich života. Vztah, který si birdwatcher k objektu svého zájmu vytváří je ale v každém případě pozitivní a jeho důležitou součástí je ochranářský přístup. Birdwatching, byť je v některých zemích opravdu masovou rekreační aktivitou, přírodě neškodí, ale naopak má charakter výchovný a vzdělávací a popularizuje jak ochranu ptactva, tak přírody. Jednoduše řečeno, birdwatcher je milovníkem přírody, který se věnuje pozorování ptáků.

Co potřebujete pro birdwatching

quienes_somos_img
Reklamy

Atlas ptáků – nejlépe příruční s fotografiemi ptáků a jejich siluetami v letu (důležité pro určování dravců), hodí se i Klíč k určování ptáků v přírodě, podle kterého se dá vylučovacím způsobem dojít k tomu, který druh pozorujete.

Dalekohled, fotoaparát – nezapomeňte na krytky a v případě, že hodláte sledovat některé místo delší dobu, hodí se rozhodně stativ. V zimě nezapomeňte na rukavice, dalekohled hodně studí.

Vhodná obuv a oblečení – ptáci jsou nesmírně plaší, vyplatí se obléknout tak, abyste pokud možno splývali s prostředím, v němž se pohybujete. Pokud jdete pozorovat ptáky do mokřadů i k vodním plochám, nezapomeňte na vhodnou obuv. Počítejte s tím, že se budete brodit.

Zápisník – veškerá pozorování si zapisujte. Možností je několik: buď chronologicky, kdy každé výpravě věnujete jeden zápis, v němž zmíníte datum, místo pozorování, pozorovaný druh a počet ptáků, případně každému druhu věnujte samostatnou stránku a na tu doplňujte, kde a kdy jste ho viděli a v jakém počtu. Vyplatí se zejména v případě, že se na některá místa vracíte opakovaně. Častější výskyt nějakého vzácnějšího druhu během pozdního jara by mohl nasvědčovat možnost hnízdění.

Obrňte se trpělivostí – málokdy se poštěstí vidět nějaké vzácné ptáky hned, jakmile přijdete na zvolené místo. Mnohdy se vyplatí setrvat na místě třeba půl hodiny nebo hodinu, nehlučet a pravidelně sledovat okolí. Jakmile se ptáci rozrušení vaším příchodem uklidní, uvidíte jich mnohem více.

Nejvhodnější doba pro sledování – ideální bývá brzké ráno nebo podvečer, těsně po západu slunce. Naopak téměř nic neuvidíte okolo poledne, kdy se ptáci schovávají před ostrým sluncem a mají cosi jako siestu.

Digiscoping a jiné
Odkazy organizací
Reklamy