Lejsek šedý (Muscicapa striata) – Podrobný pohled
Úvod
Lejsek šedý (Muscicapa striata) je dalším zástupcem čeledi lejskovitých (Muscicapidae), avšak na rozdíl od lejska černohlavého a malého patří do jiného rodu – Muscicapa. Jedná se o běžného a široce rozšířeného stěhovavého pěvce, který obývá velkou část Evropy, severozápadní Afriky a západní Asie. V České republice patří mezi běžné hnízdící druhy. Je známý svým nenápadným šedohnědým zbarvením, vzpřímeným posedem a především charakteristickým způsobem lovu létajícího hmyzu z vyvýšené pozorovatelny. Často jej můžeme pozorovat i v blízkosti lidských sídel, v parcích, zahradách a na okrajích lesů.
Systematické zařazení
Podrobný popis a Rozpoznávací znaky
Lejsek šedý je středně velký lejsek, o něco větší a štíhlejší než lejsek černohlavý, s relativně delšími křídly a ocasem. Dosahuje délky těla 13,5–15 cm a hmotnosti okolo 14–20 gramů. Jeho celkové zbarvení je velmi nenápadné, převážně šedohnědé, bez výrazných barevných znaků nebo kontrastů.
Hlasový projev
Lejsek šedý je hlasově velmi nenápadný pták.
Rozšíření a Habitat
Lejsek šedý má velmi široký hnízdní areál, zahrnující prakticky celou Evropu (s výjimkou Islandu a nejsevernější Skandinávie), severozápadní Afriku (Maroko, Alžírsko, Tunisko) a rozsáhlé oblasti Asie až po Mongolsko a západní Himaláj.
Habitat: Na rozdíl od lejska malého není vázán na husté, zapojené lesy. Preferuje polootvorené biotopy s dostatkem vyvýšených míst k pozorování (posedů) a volného prostoru pro lov. Typickými hnízdními biotopy jsou:
Výskyt v ČR: V České republice je lejsek šedý běžným a rozšířeným hnízdícím druhem od nížin až do hor (cca do 1300 m n. m.). Jeho početnost je však v posledních desetiletích předmětem diskuzí, neboť v některých částech Evropy byly zaznamenány výrazné poklesy.
Charakteristické Chování a Lov
Nejvýraznějším rysem chování lejska šedého je jeho způsob lovu.
Potrava
Potrava lejska šedého je téměř výhradně živočišná, tvořená především létajícím hmyzem.
Hnízdění a Rozmnožování
Hnízdní období lejska šedého začíná relativně pozdě, obvykle až ve druhé polovině května nebo v červnu, po příletu ze zimovišť.
Migrace
Lejsek šedý je dálkový migrant.
Ohrožení a Ochrana
Odlišení od podobných druhů
Závěr
Lejsek šedý je typickým představitelem své skupiny – nenápadný, ale elegantní pták s fascinujícím loveckým chováním. Jeho schopnost přizpůsobit se různým prostředím, včetně blízkosti člověka, a jeho široké rozšíření z něj činí známého ptačího obyvatele naší krajiny. Pozorování jeho akrobatických výpadů za hmyzem z oblíbené pozorovatelny patří k běžným zážitkům během léta. Navzdory jeho současnému globálnímu statusu jsou varovné signály o poklesu jeho populace v některých částech Evropy důvodem k zamyšlení a k podpoře opatření, která mu zajistí dostatek potravy a vhodných míst k životu v naší stále se měnící krajině.
Vyhledat obrázky pomocí Google Vyhledat na internetu pomocí Google Vyhledat na internetu pomocí uBio Vyhledat v ITIS – Integrated Taxonomic Information System
*Enter your name
*Email not valid.
Do not change these fields following