Ostralka štíhlá
Reklamy
Ořešník kropenatý
Berneška tmavá
Ostralka štíhlá

Velikost

Délka: 51-62 cm. (u samců navíc 10 cm prodloužená ocasní pera).
Rozpětí: 79-87 cm.
Hmotnost: M 550-1300 g., F 400-1200 g.

Popis

Poněkud menší a štíhlejší než kachna divoká (A. platyrhynchos), hlavně u samců výrazně prodloužená ocasní pera. Samec ve svatebním šatu má hnědou hlavu s černým týlem, krk je bílý, bílá barva zasahuje v úzkém pásku na boky hlavy. Hřbet a boky bílošedé, huště příčně proužkované. Samice je zbarvena nenápadně jako u ostatních kachen. Zrcátko u obou pohlaví kovově černozelené, vpředu lemované rezavě a vzadu bíle.

Ekologie

Hnízdí jednotlivě, hnízdo staví na zemi, nebývá příliš kryto. V dubnu a květnu snáší 5-11 (nejčastěji 8-9) vajec, sedí pouze samice 22-23 dní. Mláďata brzy dobře běhají, plavou i potápějí se. Vzletná jsou v 6 týdnech, pohlavně dospívají v jednom roce.
Potravu tvoří semena i zelené části rostlin, hmyz, červi, vajíčka i pulci obojživelníků, příležitostně i malé žabky a ryby.

Rozšíření

Severní polovina Severní Ameriky, Evropy a Asie. Jižněji ob souvislého areálu (až po sever Afriky) hnízdí jen nepravidelně v malých počtech. Koncem minulého století stavy v Evropě citelně poklesly, v současnosti tam hnízdí přes 320 tisíc párů. Populace je nadále hodnocena jako ubývající. Tažný druh, většina ptáků zimuje značně jižněji od hnízdišť – po sever Jižní Ameriky, střední Afriku a v jižní Asii.
Naším územím pravidelně protahuje a vzácně přezimuje. Hnízdění je u nás vzácné a nepravidelné, v letech 2001-03 u nás hnízdilo max. do 3 párů.

Reklamy
Ořešník kropenatý
Berneška tmavá
Reklamy
Send this to a friend