Skip to content
HOME
URČENÍ DRUHU
DALEKOHLEDY
FOTO TECHNIKA
BIRDWATCHING
DIGISCOPING
DOWNLOAD
ODKAZY
POMŮCKA
ČLÁNKY
FOTO PŘÍSPĚVKY
PTÁCI
ZAJÍMAVOSTI
KVÍZ
ATLAS
POZOROVÁNÍ
HOME
URČENÍ DRUHU
DALEKOHLEDY
FOTO TECHNIKA
BIRDWATCHING
DIGISCOPING
DOWNLOAD
ODKAZY
POMŮCKA
ČLÁNKY
FOTO PŘÍSPĚVKY
PTÁCI
ZAJÍMAVOSTI
KVÍZ
ATLAS
POZOROVÁNÍ
Pěnice vlašská
Pěnice slavíková
Pěnkava jikavec
Velikost
Délka: 15,5-17 cm.
Hmotnost: 19-32 g.
Popis
Samec má vrch hlavy, tváře a příuší šedé, stejně tak i hřbet a kostřec. Rýdovací pera jsou šedá, krajní dvě s bílou koncovou páskou. Hrdlo, prsa a boky až po holeň na světle šedém podkladě tmavošedě příčně pruhované. Břicho šedobílé, svrchní krovky ocasní hnědošedé se světle šedými lemy. Letky hnědošedé, i ty můžou mít bělavé lemy.
Samice je celkově matnější, má světlejší hlavu a jen nezřetelné vlnkování.
Ekologie
Vyhledává husté křovinné porosty, hlavně s trnitými keři, při okrajích listnatých lesů, na polních mezích a remízcích. Hnízdí 1x ročně, hnízdo staví v hustých porostech keřů nebo nízkých stromů, v převážné většině do 1 m nad zemí. Od května do začátku června snáší 4-5 (3-6) vajec, sedí střídavě oba rodiče 12-15 dní. Hnízdo mláďata opouštějí po 11-16 dnech a několik dní jsou ještě krmena v okolí. Pohlavně dospívají koncem 1. roku života, nejvyšší věk je 10 let. Přílet ze zimovišť probíhá od konce dubna do poloviny května, odlétají od srpna, poslední ojedinělí ptáci se zdrží do konce září.
Většinu potravy tvoří hmyz a jeho larvy, koncem léta požírá i dužnaté plody.
Rozšíření
Hnízdní areál se rozkládá od severní Itálie a středního Německa na východ po Mongolsko a řeku Ob, od jihu Skandinávie po sever Itálie, Řecka, Turecka a dál po Turkménii. Celoevropská populace je považována za zabezpečenou, čítá více než 460 tisíc párů. Přísně tažný druh, zimuje ve východní tropické Africe a na jihu Arabského poloostrova.
U nás se jedná o nejvzácnější druh pěnice. Hnízdní výskyt je soustředěn do nížin a pahorkatin (cca do 500 m. n. m. ) středních a východních Čech, pánví v Podkrušnohoří, Českého středohoří, Plzeňska, střední a jižní Moravy, podhůří Moravskoslezských Beskyd, Jesenicka a Vidnavska. Největších hnízdních hustot dosahují ve vojenských výcvikových prostorech, ve VVP Boletice také vystupuje nejvýše-hnízdění bylo prokázáno v 1050 m. n. m. Do 80. let minulého století u nás došlo k výraznému úbytku stavů (až o 50%), v posledních desetiletích se stavy opět zvyšují, v letech 2001-03 u nás hnízdilo 3-6 tisíc párů.
Význam
V Červeném seznamu ČR je v kategorii
VU
-zranitelný druh.
Vyhledat obrázky pomocí Google
Vyhledat na internetu pomocí Google
Vyhledat na internetu pomocí uBio
Vyhledat v ITIS – Integrated Taxonomic Information System
0
komentáře
*
Enter your name
*
Email not valid.
*
2 characters minimum.
Do not change these fields following
Pěnice slavíková
Pěnkava jikavec
Facebook
Twitter
Like
Email
Reklamy
Send this to a friend
Send
Cancel