Představovat obecně značku Nikon je vcelku zbytečné, protože se jedná o nejznámější značku optických přístrojů a především fotoaparátů, ale vzhledem k tomu, že na našem trhu získávají stále silnější místo lovecké optické přístroje Nikon, je užitečné si některé z nich představit. V minulosti jsme se seznámili s puškohledy Nikon a nyní je řada na binokulárních dalekohledech.
Připomeňme, že větší rozvoj a rozmach optiky pro širší užití je spojen s počátkem 20. století zejména v Německu, ale ani země vycházejícího slunce – Japonsko, nezůstala nijak pozadu. Firma Nikon tam vyrobila svůj první dalekohled už v roce 1917. Následovaly další přístroje, jako mikroskopy a především slavná éra fotoaparátů Nikon s objektivem Nikkor. Jejich úroveň se postupně dostala na světovou špičku a profesionální fotografové mi určitě potvrdí, že pro svoji práci upřednostňují Nikony před jinými značkami, zejména při použití teleobjektivů, které mají nepřesnější a nejdokonalejší vykreslení obrazu.
Dnešní výroba optických přístrojů Nikon je založena na nejnovějších vědeckých poznatcích, kdy pro dosažení nejpřesnějších výsledků firma uplatňuje polovodičovou technologii a nanotechnologii i pro běžné komerční výrobky.
Docílení vysoké kvality optického přenosu začíná a je podmíněno kvalitou vstupního materiálu – optického skla. Většina výrobců optických přístrojů nakupuje optické sklo u specializovaných skláren, ale Nikon má svoji vlastní sklárnu, kde se sklo vyrábí podle vlastní receptury a technologie, která je nejstřeženějším tajemstvím.
Při výrobě optických komponent je použita speciální technologie, ve firemním označení EDG nebo ED, která minimalizuje rozklad světla do spektra při přechodu optickým rozhraním a koriguje barevnou aberaci, tj. nepřesné zobrazení v oblasti velmi krátkých vlnových délek (barva fialová), což výrazně zlepšuje koeficient propustnosti v kratších vlnových délkách, výrazně zlepšuje pozorování především za šera a vykreslení obrysů obrazu (zatím jen u typů označených ED).
Mimo kvality skla nejvíce ovlivňuje kvalitu výstupního obrazu schopnost optické soustavy propustit co nejvíce světla vstupujícího do objektivu, kvalita antireflexních vrstev. Tato vlastnost je nanejvýš důležitá pro pozorování za zhoršených světelných podmínek například v noci.
Výrazným zlepšením, které používá zatím pouze Nikon, je použití nanotechnologie při nanášení antireflexních vrstev. V podstatě se jedná o to, že antireflexní vrstva je tvořena z nanokrystalů, které jsou účinnější při zabránění nežádoucích odrazů světla od čoček a hranolů a zvyšují tak množství vstupujícího a procházejícího světla optickou soustavou.
Souhrn kvality optického skla z vlastní výroby, dokonalá konstrukce a povlak povrchů optické soustavy dává vysokou kvalitu obrazu a ostré rozlišení.
Nikon vyrábí celkem 22 různých řad binokulárních dalekohledů, jako je například řada HG L, série Monarch, dále Sporter EX, WP, Travelite EX anebo Action EX.
Pro lovecké účely jsou nejvhodnější dalekohledy série Monarch. Tato série je jednak konstrukčně, co do velikosti zvětšení a průměru objektivů, tak po stránce rovnováhy ceny a kvality pro myslivecké účely nejpřijatelnější.
Konstrukce optické soustavy dalekohledu Monarch využívá střechovité hranoly, které jsou sice náročnější na přesnost výroby, ale jejich použití umožňuje vytvořit celkově přímý a kompaktní tvar dalekohledu v relativně malých rozměrech. Hranoly mají vrstvy pro fázovou korekci, které zajišťují vysoké rozlišení. Všechny povrchy čoček a hranolů jsou potaženy antireflexními vrstvami pro vysokou prostupnost světla a jasný obraz.
Vnitřní prostor dalekohledu je plněn inertním dusíkem, který zabezpečuje naprostou trvalou vnitřní čistotu přístroje a zabraňuje vnitřnímu zamlžení. Spolehlivé utěsnění zajišťuje vodotěsnost při ponoření až do hloubky 1 m po dobu 5 minut, což je velmi užitečné, pokud dojde k náhodnému pádu dalekohledu do potoka při jeho překračování, do rozmoklého sněhu, louže po dešti apod. Dalekohled je samozřejmě plně odolný proti dešti, vzdušné vlhkosti, mlze apod.
Tělo dalekohledu je vyrobeno ze stabilního plastu polykarbonátového typu se skleněnými vlákny. Materiál korpusu dalekohledu je tak velmi odolný proti mechanickému namáhání včetně nárazu.
Vnější povrch je potažen gumou příjemnou na dotyk. Gumový povlak tlumí případný náraz a spolu s ergonomickými úchopy zajišťuje pevné a jisté držení dalekohledu.
Otočné a posuvné očnice okulárů jsou osazeny typem High-eyepoint pro snadné umístění oka do optimální obrazové roviny. Okuláry i objektivy jsou chráněny proti vnějším vlivům a prachu krytkami s upevněním proti ztrátě. Dalekohled je možné upevnit na stativ pro klidné pozorování, což je užitečné zejména u větších zvětšení. K nošení dalekohledu slouží široký pohodlný řemen.
Pro lovecké účely jsou z řady dalekohledů nejvhodnější 8 x 42 DCF, 10 x 42 DCF pro denní nošení, šoulačku nebo obeznávání srnčí zvěře za denního světla, kde je výhodou jejich malá hmotnost.
Pro univerzálnější použití jsou určeny dalekohledy 8,5 x 56 DCF, 10 x 56 DCF a 12 x 56 DCF.
Mne osobně nejvíce zaujal 12 x 56 DCF, který se u jiných výrobců kvalitních dalekohledů nevyskytuje.
Volba mezi 8,5 x 56, 10 x 56 nebo 12 x 56 závisí především na věku uživatele. Pro mladší myslivce lze doporučit jako ideální 8,5 x 56, kde průměr výstupní pupily obrazu asi 7 mm je shodný s průměrem zornice mladého oka rozšířeného na maximum za tmy. Shoda velikosti zornice a výstupního obrazu umožňuje ideální pozorovací podmínky a dokonalé rozlišení pozorovaného obrazu.
Pro starší myslivce, asi od 50 let, u kterých zornice oka již neakomoduje v tak velkém rozsahu a zůstává i za šera menší, lze doporučit 10 x 56. Tento dalekohled je vhodný i jako univerzální pro pozorování na větší vzdálenosti.
Pro pozorování detailů na velké vzdálenosti a pro starší myslivce je vhodný také 12 x 56. U větších zvětšení je výhodou vyšší koeficient výkonu za šera a tedy vyšší schopnost rozlišitelnosti detailů při zhoršených světelných podmínkách. Pro starší myslivce je řešení výběru 12 x 56 téměř ideální. Je třeba konstatovat, že u zvětšení 12 x 56 je průměr výstupní pupily „jen“ 4,66 mm. Zatímco pro oko mladšího člověka, které dokonale akomoduje – mění velikost průměru zornice v závislosti na světelných podmínkách až na průměr 7 mm, je velikost výstupního obrazu nedostatečná a pozorování za šera a v noci je tím zhoršené, pro oko staršího člověka je průměr výstupní pupily pro dobré pozorování dostačující.
Díky vstřícnosti autorizovaného distributora, firmy AGORA DMT, jsme měli možnost testovat několik měsíců v různých praktických podmínkách dalekohledy Nikon Monarch 8,5 x 56, 10 x 56 a 12 x 56.
Testování probíhalo v letních měsících, a abychom získali také poznatky o chování dalekohledu v zimě, zejména pokud se jedná o odolnost vůči drsným klimatickým podmínkám, simulovali jsme zimní podmínky, případně přecházení z vnějšího mrazivého počasí do vyhřáté místnosti, ukládáním dalekohledů do chladničky a dokonce i do mrazáku. Výsledek spočíval ve standardním zjištění, že všechny funkce mechanické i optické zůstaly bezezbytku zachovány a dalekohledy v klimatickém testu plně obstály. Během testu jsme zkoušeli mechanickou odolnost poměrně tvrdým zacházením. Trvanlivost mechanismu jsme testovali častým, simulovaným ostřením a rozostřováním dalekohledu a sledovali jsme, zda dojde ke vzniku vůlí. Vznik žádných vůlí a opotřebení mechanismu jsme nezjistili.
V další části jsme hodnotili vykreslení obrazu za denního světla. Hodnocen byl jas obrazu, brilance, barevná věrnost, stupeň rozlišení detailů, ostrost vykreslení do okrajů zorného pole a optická pohoda při pozorování. U všech tří přístrojů bylo hodnocení stupněm vynikající ve všech aspektech a nebyl shledán žádný nedostatek.
Pro myslivost je nejdůležitější vlastností dokonalost při pozorování za šera. Jak jsem uvedl, hodnocení kvality pozorování za šera a za zhoršených světelných podmínek, je prvkem značně subjektivním, který závisí na soustavě a interakci velikosti výstupní pupily pozorovaného obrazu a velikosti zornice lidského oka, která závisí na věku pozorovatele.
Nicméně se nám plně potvrdilo, že dalekohled s parametry 8,5 x 56 je ideální pro mladší uživatele. Nejlepší hodnocení získal dalekohled s parametry 10 x 56 pro vysokou univerzálnost a vysoký výkon za šera a byl definován jako nejvhodnější pro uživatele střední generace, případně pro široké spektrum věkových kategorií s perspektivou dlouholetého použití. Dalekohled 12 x 56 potom pro nejstarší myslivce a pro pozorování na velké vzdálenosti.
Při porovnání s dalekohledy jiných renomovaných výrobců světoznámých značek, jsme neshledali zásadní rozdíly v kvalitě pozorování. Velký rozdíl je ovšem v pořizovacích cenách ve prospěch Nikonu.
Velmi výhodný poměrem mezi vysokou kvalitou a příznivou cenou činí dalekohledy Nikon velice konkurenceschopné a pro toho, kdo hledá za dobrou cenu skvělý výrobek, mohou být jasným favoritem. Cenově se dalekohledy Nikon pohybují na střední úrovni, ale svými parametry a kvalitou provedení silně „šlapou na paty“ zvučným, ale výrazně dražším značkám.