Rákosník obecný (Acrocephalus scirpaceus)
Úvod
Rákosník obecný (Acrocephalus scirpaceus) je malý až středně velký pěvec z čeledi rákosníkovitých (Acrocephalidae), který je neodmyslitelně spjat s hustými porosty rákosu u vodních ploch. Přestože svým nenápadným, jednotvárně hnědým zbarvením snadno uniká pozornosti, jeho přítomnost v rákosinách prozrazuje vytrvalý a charakteristický zpěv. Jedná se o dálkového migranta, který tráví zimu v subsaharské Africe, a v České republice patří mezi běžné a široce rozšířené hnízdící druhy.
Systematické zařazení
V Evropě, včetně ČR, se vyskytuje poddruh A. s. scirpaceus.
Popis a rozpoznávací znaky
Hlas
Výskyt a biotop
Migrace
Rákosník obecný je dálkový migrant, který překonává Saharu.
Potrava
Chování
Vede velmi skrytý způsob života uvnitř hustých rákosových porostů. Je obtížné ho dobře pozorovat, snadněji se prozradí svým zpěvem. Mezi stébly se pohybuje velmi hbitě a obratně. Samci jsou v době hnízdění teritoriální a často bývají polygnní (jeden samec má více samic a teritorií).
Hnízdění a rozmnožování
Status ochrany a ohrožení
Závěr
Rákosník obecný je typickým a nezaměnitelným obyvatelem našich rákosin, i když jeho pozorování vyžaduje trpělivost. Jeho vytrvalý zpěv však patří ke koloritu letních mokřadů. Jako dálkový migrant spojuje Evropu s Afrikou a jeho mistrně postavené hnízdo je ukázkou ptačí architektury. Přestože je na Břeclavsku v rákosinách velmi hojný, na jeho hlas a přítomnost si musíme ještě několik týdnů počkat, než se vrátí ze svých afrických zimovišť. Jeho přítomnost a hojnost jsou dobrým indikátorem zdravých a rozsáhlých rákosových porostů.
*Enter your name
*Email not valid.
Do not change these fields following