Skřivan polní (Alauda arvensis) v České republice
Úvod
Skřivan polní (Alauda arvensis) je jedním z nejcharakterističtějších a nejznámějších ptáků naší otevřené zemědělské krajiny. Jeho jméno je takřka synonymem pro nekonečný, radostný a vytrvalý zpěv, který samečci přednášejí za typického třepotavého letu vysoko na obloze, často až na hranici viditelnosti. Tento „zpěv věšící se ke slunci“ je neodmyslitelnou zvukovou kulisou polí a luk od časného jara do léta. Přestože je skřivan polní v České republice stále velmi hojným a plošně rozšířeným druhem, jeho populace v posledních desetiletích zaznamenala výrazný pokles v důsledku změn v zemědělském hospodaření, což z něj činí předmět ochranářského zájmu.
Systematické zařazení
V České republice se vyskytuje nominátní poddruh A. a. arvensis.
Popis a rozpoznávací znaky
Hlas
Výskyt a biotop v České republice
Migrace a aktuální výskyt v ČR (k 4. 4. 2025)
Potrava v ČR
Je převážně všežravý. Na podzim a v zimě tvoří hlavní složku potravy semena trav a plevelů a zelené části rostlin. Na jaře a v létě, zejména v době krmení mláďat, převažuje živočišná potrava – hmyz (brouci, housenky, kobylky, mouchy), pavouci a další bezobratlí (žížaly). Potravu sbírá výhradně na zemi.
Chování v ČR
Je to typický pozemní pták, který se po zemi pohybuje chůzí nebo během. Je známý především svým spektakulárním zpěvným letem samce. Na zemi je díky svému zbarvení velmi nenápadný. Mimo hnízdní období (na podzim a v zimě) se často sdružuje do hejn.
Hnízdění a rozmnožování v ČR
Status ochrany a ohrožení v České republice
Závěr
Skřivan polní je neodmyslitelným symbolem naší otevřené krajiny a jeho zpěvný let patří k nejkrásnějším projevům jara a léta. Přestože je v České republice stále hojným ptákem, jeho zařazení mezi téměř ohrožené druhy je varovným signálem o negativních dopadech intenzivního zemědělství na biodiverzitu. Právě nyní, začátkem dubna, můžeme jeho aktivitu, zejména typický zpěv samců vysoko na obloze, pozorovat na polích a loukách v okolí Břeclavi i jinde po republice. Jeho ochrana spočívá především v podpoře šetrnějších zemědělských postupů, vytváření pestřejší krajinné mozaiky a zachování extenzivně využívaných travních porostů a úhorů.
Vyhledat obrázky pomocí Google Vyhledat na internetu pomocí Google Vyhledat na internetu pomocí uBio Vyhledat v ITIS – Integrated Taxonomic Information System
*Enter your name
*Email not valid.
Do not change these fields following