Žluna zelená (Picus viridis)
Úvod
Žluna zelená je velký, nápadně zbarvený druh šplhavce z čeledi datlovitých, který je dobře známý svým převážně zeleným opeřením, červenou čepičkou na hlavě a především hlasitým, chechtavým voláním. Na rozdíl od mnoha jiných šplhavců tráví hodně času na zemi, kde vyhledává svou hlavní potravu – mravence. Obývá otevřenější typy lesů, parky, sady a zahrady v nížinách a pahorkatinách. V České republice se jedná o poměrně běžný a rozšířený druh.
Systematické zařazení:
Popis:
Výskyt, rozšíření a habitat:
Potrava a způsob obživy:
Chování a hlas:
Rozmnožování:
Pohyb:
Žluna zelená je ve většině svého areálu, včetně České republiky, převážně stálým a usedlým (sedentárním) ptákem. Dospělí ptáci zůstávají ve svých teritoriích po celý rok. Pouze mladí ptáci se po osamostatnění rozptylují do okolí, obvykle jen na krátké vzdálenosti. Pravidelná migrace se u ní nevyskytuje. Její populace mohou být negativně ovlivněny velmi tuhými zimami s vysokou sněhovou pokrývkou, která jí znemožňuje přístup k mraveništím.
Stav populace a ochrana:
Zajímavosti a vztah k člověku:
Závěr:
Žluna zelená je velký, krásně zbarvený a hlasitě se projevující šplhavec, který je běžnou součástí naší přírody, zejména v polotevřené krajině s dostatkem starých stromů a travnatých ploch. Její specializace na lov mravenců na zemi a charakteristický „smích“ ji činí jedinečnou mezi našimi datlovitými ptáky. Její stabilní populace v České republice je dobrou zprávou, ale pro její dlouhodobé udržení je důležité zachovat mozaikovitou krajinu s extenzivně využívanými trávníky a dostatkem starých stromů vhodných k hnízdění.
Vyhledat obrázky pomocí Google Vyhledat na internetu pomocí Google Vyhledat na internetu pomocí uBio Vyhledat v ITIS – Integrated Taxonomic Information System
*Enter your name
*Email not valid.
Do not change these fields following