Existuje několik aplikací, které slouží jako atlas ptáků. Jejich funkce a zaměření se liší, ale obecně se snaží uživatelům pomoci s identifikací ptáků v jejich okolí. Zde je přehled některých z nich.Většinou jsou placené, ale tištěný atlas taky není zadarmo.
Ornithopedia je aplikace, kterou jsem ve svých začátcích používal takřka nepřetržitě. Jak název napovídá, jedná se encyklopedii druhů ptáků žijících na území Západního Palearktu. Tato nenápadná aplikace je doslova napěchovaná 1144 druhy v 17 světových jazycích – aby toho nebylo málo, každý druh je doplněn o zdařilé fotografie
Avif je aplikace, kterou není třeba sáhodlouze představovat. Jistě jste se s ní každý setkal minimálně v její podobě na webu, kde slouží jako nepostradatelný pomocník pro zapisování dat pozorování z terénu. Pokrok na sebe nenechal dlouho čekat a Avif se přenesl i na mobilní platformy v podobě aplikace Avif Mobile.
Výzkumný projekt BirdNET využívá umělou inteligenci a neurální sítě k trénování počítačů k identifikaci více než 3 000 nejběžnějších druhů na světě. Můžete nahrát soubor pomocí mikrofonu zařízení Android a zjistit, zda BirdNET správně identifikuje pravděpodobné druhy ptáků přítomné ve vašem záznamu.
Dříve exkluzivní aplikací pouze pro operační systémy iOS, je tato aplikace nyní dostupná i pro systémy Android (kde je o něco dražší). Jedná se o dokonale zdigitalizovanou verzi Collinsova ptačího průvodce, která je v podstatě totožnou, leč však anglickou podobou našeho legendárního Svenssona.
eBird je světovou obdobou našeho Avif Mobile a pochází z dílny americké neziskové organizace Cornell Lab of Ornithology (ve spolupráci s National Audubon Society). Aplikace eBird zažila v několika posledních letech obrovský boom. Z projektu, který vznikl za účelem zapisování pozorování především na území USA, se vytvořil kolos mezinárodního charakteru, do kterého se postupně začaly zapojovat státy z celého světa.
od českého vývojáře Petra Kletečky, jež stojí i za dalšími jednoduchými naučnými apkami, mohou nadšenci do přírody snadněji identifikovat ptáky podle jejich zpěvu. Kletečkova aplikace funguje jako databáze asi dvou stovek druhů, jež se vyskytují na našem území.