Konipas horský (Motacilla cinerea)
1. Úvod
Konipas horský (Motacilla cinerea) je elegantní a štíhlý pěvec z čeledi konipasovitých (Motacillidae), známý svým neustálým potřásáním dlouhým ocasem a výraznou vazbou na tekoucí vody. Jeho české jméno „horský“ může být trochu zavádějící, protože ačkoliv preferuje rychleji proudící potoky a řeky často ve vyšších polohách, vyskytuje se běžně i v nížinách podél vhodných vodních toků. Jeho přítomnost je často považována za indikátor relativně čistého vodního prostředí, neboť jeho hlavní potrava – vodní hmyz – je na kvalitě vody závislá. Tento druh je běžnou součástí naší přírody, a to i v okolí Břeclavi podél řeky Dyje a menších potoků.
2. Systematické zařazení
Rod Motacilla zahrnuje několik druhů konipasů známých svým charakteristickým pohybem ocasu a často kontrastním zbarvením. Konipas horský sdílí rod se známějším konipasem bílým (Motacilla alba) a konipasem lučním (Motacilla flava).
3. Popis a rozpoznávací znaky
Konipas horský je o něco štíhlejší a má výrazně delší ocas než konipas bílý. Dosahuje délky těla 17–20 cm (z toho velkou část tvoří ocas) a rozpětí křídel 25–27 cm. Hmotnost se pohybuje mezi 14 a 22 gramy.
4. Rozšíření a biotop
5. Výskyt v České republice
Konipas horský je v České republice běžným a plošně rozšířeným hnízdícím druhem. Jeho populace je odhadována na 40 000 – 80 000 párů (dle dat ČSO z posledních let).
6. Chování a způsob života
7. Potrava
Konipas horský je převážně hmyzožravý. Jeho potrava je úzce spjata s vodním prostředím:
8. Rozmnožování
9. Migrace
Konipas horský je tzv. částečný migrant.
10. Ohrožení a ochrana
11. Závěr
Konipas horský je půvabný a aktivní pták, který neodmyslitelně patří k obrazu našich potoků a řek. Jeho elegantní postava, neustálé pohupování dlouhým ocasem a jasně žlutá spodina (zejména u samců na jaře) ho činí snadno rozpoznatelným. Jeho úzká vazba na čisté tekoucí vody z něj dělá důležitý symbol zdravého životního prostředí. Ačkoliv není globálně ohrožen, jeho lokální populace mohou trpět znečištěním a necitlivými úpravami vodních toků, což zdůrazňuje potřebu ochrany našich vodních ekosystémů. Pozorování tohoto čilého ptáka při jeho hledání potravy na kamenech v zurčícím potoce je vždy příjemným zážitkem pro milovníky přírody.
*Enter your name
*Email not valid.
Do not change these fields following