Konipas luční předoasijský (Motacilla flava feldegg)
1. Úvod a systematické zařazení
Konipas luční (Motacilla flava) je druhem malého pěvce z čeledi konipasovitých (Motacillidae), známého svou vazbou na otevřenou krajinu a charakteristickým potřásáním ocasem. Jedná se o taxonomicky velmi složitý druh, který vytváří řadu geografických ras (poddruhů) lišících se především zbarvením hlavy samců. Jednou z nejvýraznějších a geograficky svébytných forem je konipas luční předoasijský (Motacilla flava feldegg), často označovaný jako konipas černohlavý. Tento poddruh se vyznačuje leskle černou hlavou samců a jeho areál rozšíření zasahuje svým severozápadním okrajem právě do České republiky, konkrétně na jižní Moravu. Zde představuje vzácného a kriticky ohroženého hnízdícího ptáka.
(Poznámka: Taxonomie komplexu Motacilla flava je předmětem neustálých diskusí. Některé poddruhy jsou někdy povyšovány na samostatné druhy. Poddruh feldegg je však obecně uznáván.)
2. Popis a identifikace (se zaměřením na poddruh feldegg)
Konipas luční je štíhlý pták s dlouhým ocasem, velikostí srovnatelný s vrabcem (délka těla 15–17 cm, rozpětí křídel 23–27 cm). Popis se zaměřuje na specifika poddruhu feldegg.
Rozlišení od jiných poddruhů konipasa lučního v ČR:
3. Rozšíření a biotop (poddruh feldegg)
Konipas luční předoasijský má jihovýchodní evropské a předoasijské rozšíření.
4. Migrace
Motacilla flava feldegg je striktně tažný poddruh, patřící mezi dálkové migranty.
5. Chování
Chování je velmi podobné ostatním poddruhům konipasa lučního.
6. Potrava
Potravu tvoří především drobný hmyz a jiní bezobratlí.
7. Hnízdění a rozmnožování
8. Hlas
Hlasové projevy jsou podobné jako u jiných poddruhů konipasa lučního, i když některé zdroje uvádějí drobné nuance.
9. Status, ohrožení a ochrana
10. Výskyt v České republice
11. Zajímavosti
12. Závěr
Konipas luční předoasijský je unikátním a vzácným prvkem naší ptačí fauny. Jeho elegantní černohlavý samec představuje nepřehlédnutelný úkaz v krajině jihomoravských nížin. Jako kriticky ohrožený hnízdící poddruh v České republice je jeho osud úzce spjat s ochranou a správným managementem specifických mokřadních a lučních biotopů, které jsou pod stále větším tlakem. Jeho přítomnost na samém okraji areálu zdůrazňuje význam jižní Moravy jako důležitého biogeografického regionu a zároveň i zranitelnost populací na hranici jejich rozšíření. Ochrana konipasa lučního předoasijského je tak nejen ochranou jednoho poddruhu, ale i ochranou unikátních biotopů a biodiverzity naší nejteplejší oblasti.
*Enter your name
*Email not valid.
Do not change these fields following