Pisila čáponohá (Himantopus himantopus)
1. Úvod a systematické zařazení
Pisila čáponohá (Himantopus himantopus) je nezaměnitelný a elegantní druh bahňáka z řádu dlouhokřídlých (Charadriiformes) a čeledi tenkozobcovitých (Recurvirostridae), kam patří společně s tenkozobci. Její jméno dokonale vystihuje její nejnápadnější znak – extrémně dlouhé, tenké nohy připomínající nohy čápa, které jí v poměru k velikosti těla patří mezi nejdelší v ptačí říši (po plameňácích). V kombinaci s kontrastním černobílým zbarvením a tenkým rovným zobákem působí velmi exoticky. V České republice se jedná o poměrně nedávno usídlený, vzácný a nepravidelně hnízdící druh, jehož výskyt je soustředěn především do oblasti jižní Moravy, včetně Břeclavska.
(Poznámka: Taxonomie rodu Himantopus je složitá a stále diskutovaná. Někteří autoři považují pisilu čáponohou za součást tzv. superspecies, zahrnující několik velmi podobných forem (někdy považovaných za poddruhy nebo samostatné druhy) s téměř celosvětovým rozšířením v teplých oblastech.)
2. Popis a identifikace
Pisila je středně velký bahňák (délka těla 33–36 cm, bez započtení nohou), ale díky svým nohám působí mnohem vyšší. Rozpětí křídel se pohybuje mezi 67–83 cm a hmotnost je 140–210 g. Její stavba těla je velmi štíhlá a delikátní.
Záměna: Díky extrémně dlouhým růžovým nohám a černobílému zbarvení je prakticky nezaměnitelná.
3. Rozšíření a biotop
Pisila čáponohá má velmi rozsáhlý, téměř kosmopolitní areál rozšíření v teplých mírných, subtropických a tropických oblastech Evropy, Afriky, Asie a Austrálie. V Americe se vyskytují blízce příbuzné formy.
4. Migrace
Populace hnízdící v mírném pásmu, včetně České republiky, jsou tažné.
5. Chování
6. Potrava
Potrava pisily čáponohé je převážně živočišná, tvořená drobnými bezobratlými a malými obratlovci.
7. Hnízdění a rozmnožování
8. Hlas
Pisila je velmi hlasitý pták, zejména v hnízdní době a při vyrušení.
9. Status, ohrožení a ochrana
10. Výskyt v České republice
11. Zajímavosti
12. Závěr
Pisila čáponohá je skutečným klenotem našich mokřadů a symbolem ptačí fauny jižní Moravy. Její elegantní vzhled a fascinující adaptace na život v mělkých vodách přitahují pozornost ornitologů i laiků. Její status kriticky ohroženého druhu v České republice však zdůrazňuje zranitelnost mokřadních ekosystémů a potřebu jejich důsledné ochrany a citlivého managementu. Zachování vhodných podmínek na našich rybnících a v mokřadech je klíčové pro to, aby se tento pozoruhodný „čáp mezi bahňáky“ mohl i nadále objevovat a úspěšně hnízdit v naší krajině.
*Enter your name
*Email not valid.
Do not change these fields following