Kulík hnědý
Reklamy
Turpan černý
Strnad severní
Kulík hnědý

V létě je kulík hnědý zbarven výrazně – díky dvoubarevnému pruhu na hrudi, rezavě červenému břichu a bílému pruhu nad okem jej nelze zaměnit V zimním šatě jsou všechny barvy nevýrazné, ale proužek na hrudi a nad okem jsou stále patrné. Kulík hnědý je pták velký jako drozd.

Prostředí

Tundra a vysoké polohy jižních evropských pohoří, která mají charakter tundry. Hnízdí vzácně v hřebenné oblasti Krkonoš a v Alpách. Ve střední Skandinávii severně od stromové hranice, většinou v blízkosti odtávajících sněhových polí.

Rozmnožování

Tři, často i dvě vejce ve vyhrabané jamce. Vejce klade v červnu, má jen jednu snůšku v roce, ale další snůšky nejsou vyloučeny. Sameček a zpočátku i samička sedí na vejcích 22 až 26 dní. Jsou-li mláďata ohrožena, pták nápadně odvádí nepřítele od svého hnízda, tj. chová se tak, jakoby byl poraněný a láká jej odsud. Když sedí kulík na vejcích, prchá před člověkem asi na vzdálenost 50 m. Když se pak klidně posadíme v blízkosti hnízda, pták se brzy vrací a nakonec se loudavě přiblíží, až se jej člověk může dotknout. Když sedí kulík hnědý na hnízdě, nechá se dokonce krmit mouchami. Mláďata se klubou většinou v červenci, poslední mladí ptáci vylétají v srpnu. Zdá se, že mláďata vodí jen sameček, zatímco samička opouští hnízdiště již dříve.

Potrava

Hlavně hmyz, dále bobule, plody a listy.

Všeobecně

Za tahu přelétají ptáci Evropu a přezimují v oblasti Středozemního moře. Zdá se, že mnozí ptáci jsou velmi důvěřiví, to však neplatí, svedou-li je jiní ptáci k útěku. Za tahu rádi odpočívají na úhorech, ale nikoli u vody.

Reklamy
Turpan černý
Strnad severní
Reklamy
Send this to a friend