Délka: 70-84 cm.Rozpětí: 175-205cm, samice až 220 cm.Hmotnost: M 2500-3000 g, F 2900-4000 g.Vejce:Výška x šířka:63-83×53-63 mm.Hmotnost:kolem 132 g.
Popis: Orel královský je impozantní a mohutný dravec, patřící mezi největší orly Evropy. Dosahuje délky těla 72–84 cm a rozpětí křídel 180–215 cm, přičemž samice jsou znatelně větší než samci. Dospělí ptáci jsou převážně tmavě hnědí až černohnědí. Velmi charakteristickým znakem je světle žlutá až zlatavá zadní část krku a temeno, tvořící jakousi „kápi“. Dalším typickým znakem dospělců jsou výrazné bílé skvrny na ramenou (lopatkách). Ocas je u kořene šedavý s tmavším mramorováním a na konci má širokou tmavou pásku. Silný zobák je šedočerný s výrazným žlutým ozobím. Nohy jsou opeřené hustým peřím až k prstům (tzv. kalhotky), prsty jsou žluté se silnými černými drápy. Mláďata a mladí ptáci (do cca 5-7 let věku) jsou zbarveni odlišně – převládá u nich světlejší, písčitě hnědá barva s tmavým podélným proužkováním na spodní straně těla. Postupně tmavnou a získávají šat dospělých.
Výskyt a prostředí: Areál rozšíření orla královského sahá od střední a východní Evropy (Maďarsko, Slovensko, Balkán) přes Ukrajinu a jižní Rusko až po střední Asii k jezeru Bajkal. Zimuje převážně v severovýchodní Africe, na Blízkém východě a v jižní a jihovýchodní Asii. V České republice se jedná o extrémně vzácného hnízdiče, jehož výskyt je soustředěn téměř výhradně na jižní Moravu, zejména do oblasti lužních lesů a přilehlé zemědělské krajiny podél řek Dyje a Moravy. Nacházíme se zde na samém severozápadním okraji jeho evropského hnízdního areálu. Preferuje otevřenou krajinu nížin a pahorkatin, jako jsou stepi, lesostepi a extenzivně využívaná zemědělská krajina s dostatkem potravy a solitérními velkými stromy nebo remízky pro stavbu hnízda. V posledních desetiletích se adaptoval i na hnízdění na sloupech vysokého napětí.
Potrava a lov: Hlavní složkou potravy orla královského jsou středně velcí savci. V podmínkách střední Evropy je jeho klíčovou kořistí sysel obecný, pokud je v krajině dostupný. Dále loví zajíce, králíky, křečky a další hlodavce. Významnou část potravy tvoří také ptáci, například havrani, vrány, holubi, bažanti nebo kachny. Méně často uloví i plazy. Kořist vyhlíží buď z vyvýšeného místa (strom, sloup), nebo během pomalého krouživého letu. Na kořist útočí rychlým, často překvapivým střemhlavým letem nebo ji pronásleduje po zemi.
Chování: Je to silný letec, který často plachtí a krouží ve velkých výškách, využívaje termické proudy. Dospělí ptáci jsou silně teritoriální a obhajují rozsáhlé hnízdní území. Jsou monogamní a vytvářejí pevné páry, které spolu zůstávají po mnoho let, často po celý život. Známé jsou jejich impozantní svatební lety, při kterých předvádějí akrobatické manévry.
Hnízdění: Orel královský staví obrovské hnízdo z mohutných větví, které může dosahovat průměru až 2 metry a výšky přes 1 metr. Hnízdo bývá umístěno vysoko v koruně starých, mohutných stromů (duby, topoly, borovice), často na okraji lesa nebo na solitérních stromech v krajině. Stále častěji využívá i bezpečné konstrukce sloupů elektrického vedení velmi vysokého napětí. Stejné hnízdo pár používá a každoročně dostavuje po mnoho let. Samice snáší obvykle 2 (vzácně 1 nebo 3) bělavá vejce s řídkým hnědým skvrněním. Na vejcích sedí převážně samice po dobu 43–45 dní, zatímco samec jí přináší potravu. Mláďata krmí oba rodiče. Často dochází k tzv. kainismu, kdy starší a silnější mládě usmrtí svého mladšího sourozence. Mláďata opouštějí hnízdo ve věku 65–77 dní, ale rodiče je ještě několik týdnů přikrmují v okolí hnízda. Pohlavně dospívají až v 5.–6. roce života.
Migrace: Většina populací, zejména ze severnějších a východnějších částí areálu, je tažná. Středoevropští ptáci (včetně těch z ČR, Slovenska a Maďarska) jsou spíše částečně tažní nebo potulní. Někteří dospělí jedinci mohou v oblasti hnízdiště i přezimovat, pokud mají dostatek potravy. Mladí ptáci se po osamostatnění rozptylují na větší vzdálenosti.
Ochrana a ohrožení: Orel královský je v České republice zařazen mezi kriticky ohrožené druhy a požívá nejvyššího stupně zákonné ochrany. Hnízdí zde pouze velmi malá populace, čítající v posledních letech asi 10–15 párů. Celosvětově je podle IUCN klasifikován jako zranitelný (Vulnerable). Mezi hlavní hrozby patří:
Původ jména a Historie:
Chování a Biologie:
Ochrana a Monitoring:
Závěr: Orel královský je majestátním symbolem naší přírody a jeho přítomnost v české krajině je nesmírně cenná. Pro jeho záchranu a udržení stabilní populace je nezbytná důsledná ochrana hnízdišť, zabezpečení nebezpečných sloupů elektrického vedení, boj proti nelegálním otravám a pronásledování, podpora extenzivního zemědělství a aktivní ochrana jeho klíčové kořisti, sysla obecného. Mezinárodní spolupráce v ochraně tohoto druhu je klíčová.
Nejčastěji se vyskytuje v nevysokých pohořích s listnatými lesy, nebo v lesích lužních. Hnízdo staví zpravidla na vysokých stromech. Od konce března snáší 2-3 vejce, na kterých se střídají oba rodiče 42-45 dní. Mláďata jsou pak na hnízdě krmena dalších 65-75 dní, a i po vylétnutí jsou ještě krmena rodiči v okolí hnízda. Častěji než u o.skalního bývá vyvedeno více než jedno mládě.Potravu tvoří především středně velcí savci (sysel,křeček,zajíc) a mršiny, méně často ptáci.
Orel královský se vyskytuje od jihovýchodní Evropy, přes Ukrajinu a jižní Rusko až po střední Sibiř. Na Pyrenejském poloostrově žije blízce příbuzný orel iberský (Aquila adalberti), který byl dříve považován za ssp. orla královského. Celková populace v Evropě se odhaduje maximálně na 400 párů.
V ČR v minulosti vzácně hnízdil. Od r. 1998 opět hnízdí 1-2 páry na Břeclavsku, vzácně se zatoulává na ostatní území státu. Z okolních zemí hnízdí 35-40 párů na Slovensku, 55-60 párů v Maďarsku a v r. 1999 zahnízdl 1 pár v Rakousku.Staří ptáci jsou stálí, maximálně se potulují v okolí hnízdišť, mladí ptáci většinou zimují jižněji.
Zranitelný druh (VU).
Vyhledat obrázky pomocí Google | CalPhotos | WikimediaVyhledat na internetu pomocí GoogleVyhledat pomocí BHL | EOL | GBIF | ITIS | Wikipedia
*Enter your name
*Email not valid.
Do not change these fields following