Foto příspěvky
Atlas

Sněhule severní

Sněhule severní (Plectrophenax nivalis) se vyskytuje přes léto v Arktidě a je tak vůbec nejseverněji hnízdícím pěvcem. V Evropě hnízdí v Grónsku, na Islandu, Skotsku, na severu Skandinávie, na ostrovech v Severním ledovém moři a na severním pobřeží Ruska.

Sněhule severní

Sněhule je poněkud větší než vrabec a její zbarvení se v průběhu roku velmi mění v závislosti na pelichání. Samec má ve svatebním šatě hlavu i břicho bílé, zatímco hřbet je černý. Křídla jsou z převáženě bílá, pouze letky jsou černé. Rovněž ocas je kontrastně zbarvený-jeho středem se táhne černý pruh lemovaný na stranách bílou barvou. Samice má v tmavém zbarvení přimíšenou hnědou barvu. Pokud se u nás objeví samec ve svatebním šatě, je velmi nápadný a upoutá i laiky. Sněhule je velmi důvěřivá, ale neklidná a pohyblivá, neustále poletující.

Sněhule patří do čeledi strnadovitých a hnízdí ve vysokohorském prostředí v suťovém pásmu, nebo na otevřených bezlesích vřesovištích, či v kamenité tundře. Je tažná, na zimu odlétá do jižnějších oblastí – ve velkých hejnech se vyskytuje hlavně na pobřeží Severního a Baltského moře.
U nás se řídce, ale pravidelně vyskytuje od října do dubna. Právě na jaře může být již samec vybarvený ve svém kontrastním zbarvení. U nás preferuje otevřenou krajinu především v nižších polohách, hlavně pole. Většinou jsou pozorováni jednotliví ptáci, méně často skupinky ptáků do 20 ex., výjimečně pak hejna o několika desítkách kusů. V době ledové se druh vyskytoval v našich oblastech na příhodných místech jako hnízdící.
V hnízdním období se sněhule živí hlavně hmyzem, zatímco na podzim a v zimě semeny různých plevelů a trav, zrním. Potravu sbírá hlavně na zemi.

Výběr z galerie
www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info https://www.nasiptaci.info https://www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info drozd_kvíčala www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info zvonek zelený zvonek zelený zvonek zelený zvonek zelený www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.infoNové foto
www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info https://www.nasiptaci.info https://www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info Zvonek zelený www.nasiptaci.info drozd_kvíčala www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info zvonek zelený zvonek zelený zvonek zelený zvonek zelený www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info www.nasiptaci.info