Holub doupňák (Columba oenas)
Úvod
Holub doupňák (Columba oenas) je středně velký druh holuba z čeledi holubovitých (Columbidae). Ačkoliv je méně nápadný a známý než jeho příbuzní, holub hřivnáč nebo holub domácí (zdivočelá forma holuba skalního), hraje důležitou roli v ekosystémech, zejména v lesních a parkových krajinách Evropy a části Asie. Jeho jméno „doupňák“ výstižně odkazuje na jeho specifický způsob hnízdění – využívá totiž přirozené stromové dutiny. V České republice patří mezi zvláště chráněné druhy a je zařazen na Červený seznam jako druh zranitelný.
Systematika a taxonomie
Holub doupňák je jedním z mnoha druhů rodu Columba. Je blízce příbuzný holubu skalnímu (Columba livia), ze kterého byl domestikován holub domácí, a také holubu hřivnáči (Columba palumbus).
Popis a rozpoznávání
Holub doupňák je o něco menší a štíhlejší než holub hřivnáč, dorůstá délky těla 32–34 cm a rozpětí křídel 63–69 cm. Váží obvykle mezi 250 a 350 gramy.
Pohlaví jsou si velmi podobná, samec bývá jen nepatrně větší a může mít výraznější lesk na krku. Mladí ptáci jsou celkově matnější, bez kovového lesku na krku.
Hlasový projev
Hlas holuba doupňáka je charakteristický a liší se od houkání holuba hřivnáče. Je to tlumené, dvouslabičné, rytmicky opakované „hu-húú“ nebo „uu-up“, často s důrazem na druhou slabiku. Zní trochu melancholicky a dutě. Tento hlas je nejčastěji slyšet během hnízdní sezóny.
Rozšíření a biotop
Holub doupňák je rozšířen ve většině Evropy (kromě nejsevernějších oblastí Skandinávie a Islandu), v severozápadní Africe a v pásu přes západní a střední Asii až po západní Sibiř.
Jeho typickým biotopem jsou starší listnaté a smíšené lesy s dostatkem doupných stromů (buky, duby, osiky). Vyhledává zejména okraje lesů, světlé lesní porosty, aleje, staré parky, sady a někdy i větší zahrady se starými stromy. Klíčovým faktorem pro jeho výskyt je dostupnost vhodných hnízdních dutin. Může se vyskytovat i v blízkosti zemědělské krajiny, kde nachází potravu na polích. V České republice se vyskytuje roztroušeně po celém území, hojnější je v nížinách a pahorkatinách s vhodnými lesními porosty (např. lužní lesy, doubravy, bučiny).
Migrace
Holub doupňák je částečně tažný pták. Ptáci ze severních a východních populací (Skandinávie, východní Evropa, Rusko) jsou tažní a zimují v západní a jižní Evropě (Francie, Pyrenejský poloostrov, Itálie). Populace ze střední a západní Evropy, včetně České republiky, jsou převážně stálé nebo přelétavé a podnikají jen kratší potulky za potravou během zimy. Na jaře se na hnízdiště vrací obvykle v březnu.
Potrava
Potravní spektrum holuba doupňáka je převážně rostlinné. Živí se semeny různých divokých bylin (lebeda, merlík, ptačinec), semeny stromů (žaludy, bukvice), obilím (pšenice, ječmen), luštěninami (hrách, vikev) a zelenými částmi rostlin (pupeny, listy, výhonky). Sbírá také bobule (např. bezinky). V menší míře požírá i drobné bezobratlé živočichy, jako jsou plži a hmyz, zejména v období krmení mláďat. Potravu hledá převážně na zemi, na polích, loukách, úhorech a v lesích pod stromy. Často zaletuje za potravou i na větší vzdálenosti od hnízdiště.
Hnízdění a rozmnožování
Hnízdní biologie holuba doupňáka je jeho nejvýraznějším rysem. Na rozdíl od jiných holubů si nestaví volné hnízdo na větvích, ale je striktně vázán na dutiny.
Konkurence o hnízdní dutiny může být značná, zejména ze strany kavky obecné, špačka obecného, ale i veverek nebo kun.
Chování
Holub doupňák je poměrně plachý pták, méně nápadný než holub hřivnáč. Mimo hnízdní období se často sdružuje do menších či větších hejn, někdy i společně s holuby hřivnáči, zejména na polích při hledání potravy nebo na společných nocovištích. Let je rychlý a přímý, s energickými údery křídel. Tok probíhá na jaře a zahrnuje typické holubí úklony samce před samicí, načepýření peří na krku a charakteristické houkání. Součástí toku mohou být i svatební lety s plachtěním a tleskáním křídel.
Status ochrany a ohrožení
Hlavní hrozby:
Ochranná opatření
Ochrana holuba doupňáka spočívá především v zachování jeho přirozeného prostředí:
Závěr
Holub doupňák je zajímavý a svým způsobem života jedinečný ptačí druh naší přírody. Jeho závislost na starých stromech s dutinami z něj činí citlivý indikátor stavu lesních ekosystémů a tradiční krajiny. Ačkoliv není globálně ohrožen, jeho zranitelnost v České republice ukazuje na potřebu cílené ochrany jeho biotopů, zejména zachování starých stromů, které jsou domovem nejen pro něj, ale i pro mnoho dalších druhů živočichů. Ochrana holuba doupňáka tak přispívá k zachování biodiverzity našich lesů a krajiny jako celku.
*Enter your name
*Email not valid.
Do not change these fields following