Meopro Air
Reklamy
Žluna šedá
Holub doupňák

Společnost Meopta představila pro rok 2021 jako novinku binokulár z produktové řady Meopro, který nese název Meopro Air. „Air“ proto, že si designéři dali záležet na jeho „vzdušném“ designu a utvořili tak nový pohled na značku Meopta a je nabízen ve dvou variantách zvětšení, 8×42 a 10×42.Rád bych přiblížil čtenářům Myslivosti osobní zkušenost s tímto dalekohledem, konkrétně s modelem 10×42. Meopro Air jsem měl možnost otestovat ve smíšených podmínkách, pole – les v naší honitbě. Počasí přálo, a tak mi bylo umožněno vyzkoušet jej i za svitu měsíce. Dalekohled jsem využil celkem na svých osmi loveckých výpravách. Vzhledem k testování na přelomu měsíce února a března, byla možnost lovu už jen zvěře černé a dravé.
Při nočních čekaných jsem byl velmi mile překvapen světelností samotného přístroje. Problémem nebylo rozeznání lišky či zajíce na větší vzdálenosti. Nakonec mi byl dopřán i lovecký úspěch v podobě jednoho třicetikilového selete, když se mi podařilo obeznat tlupu prasat, vytahující na louku na buchtování.

Dalekohled sám o sobě padne velmi dobře do ruky, příjemně se s ním manipuluje a samotné nastavení dioptrií je intuitivní. Dalekohled disponuje standardně vysouvacími očnicemi, které ocení především majitelé dioptrických brýlí s možností korekce oční vady +/- 4 dioptrie.
Abych vyzkoušel dalekohled i po praktické stránce, tak jsem jej při obchůzce honitbou ponořil do místního potůčku na 20 minut, abych vyzkoušel deklarovanou vodotěsnost. Po vytažení z ledové vody byl binokulár připraven k okamžitému použití a hlavně díky speciální hydrofobní patentované vrstvě MeoDrop nebyly na okuláru či objektivu téměř žádné kapky vody. Vzhledem k tomu, že je dalekohled plněn inertním plynem a je vodotěsný, nedochází u něj k vnitřnímu rosení, jak při pádu do vody, tak i při silném dešti.
Tělo dalekohledu je vyrobeno ze slitiny hořčíku a povrch je pogumovaný pro zvýšení odolnosti. Celková hmotnost modelu 8×42 je 860 g a modelu 10×42 je to 830 gramů.
Dalším drobným testem bylo zamražení dalekohledu umístěním do domácího pultového mrazáku, hned vedle kýty ze selete. Dalekohled strávil v prostředí -18 °C celou noc (přesně 9 hodin). Meopta standardně garantuje kontrolní testy v mrazu -20 °C po dobu 16 hodin a v opačném případě v teplotě +55 °C. Ráno po vytažení byl chod můstku malinko tužší, přesto stále bez problému manipulovatelný.

Abych dalekohled jen nechválil, tak musím uvést i jednu negativní stránku, kterou bych tomuto modelu vytkl, a to jsou krytky objektivu, které drží sice na silných magnetech, ale může se stát, že při manipulaci a nebo zavaděním o nějaký předmět mají tendenci z binokuláru padat. Dalekohled jsem kupříkladu nosil ve speciálním postroji na hrudi a při vytahování z brašny mi pravidelně krytky zůstávaly vlivem tření uvnitř.
Celkově na mě dalekohled udělal dobrý dojem a samotný design je velmi podařený a líbivý. Závěrem lze říci, že Meopta si stále udržuje kvalitativní standard a konečný zákazník koupí tohoto dalekohledu určitě neudělá chybu.

Žluna šedá
Holub doupňák
Reklamy
Send this to a friend