Bukáček malý (Ixobrychus minutus)
Úvod
Bukáček malý (Ixobrychus minutus) je pozoruhodný a velmi skrytě žijící ptačí druh patřící do čeledi volavkovitých (Ardeidae). Jak jeho české jméno napovídá, jedná se o nejmenšího zástupce volavek vyskytujícího se v Evropě, svou velikostí připomíná spíše hrdličku nebo malého racka. Jeho život je nerozlučně spjat s hustými porosty rákosu a jiné litorální vegetace u stojatých či pomalu tekoucích vod. Právě mistrné maskování a plachost z něj činí jednoho z nejobtížněji pozorovatelných ptáků našich mokřadů. Bukáček malý je tažný pták, který tráví zimu v subsaharské Africe a na jaře se vrací na svá evropská a asijská hnízdiště. V České republice patří mezi zvláště chráněné a kriticky ohrožené druhy.
Systematika a taxonomie
Bukáček malý patří do rodu Ixobrychus, který zahrnuje malé druhy bukačů a bukáčků z celého světa. Je součástí čeledi volavkovitých (Ardeidae) a řádu brodivých (Pelecaniformes, dříve Ciconiiformes).
Tradičně se uznávají tři poddruhy, které se liší především geografickým rozšířením a drobnými znaky ve zbarvení:
Některé zdroje mohou uvádět i další poddruhy, případně považovat africké populace za samostatný druh.
Popis a identifikace
Bukáček malý je skutečně drobný pták, dosahuje délky těla jen 27–36 cm a rozpětí křídel 40–58 cm. Hmotnost se pohybuje mezi 60–150 gramy. Charakteristický je výrazný pohlavní dimorfismus ve zbarvení, což je mezi volavkami poměrně neobvyklé.
Charakteristické chování: Při vyrušení bukáček často zaujímá typický obranný postoj – strne, natáhne krk a hlavu se zobákem kolmo vzhůru, přičemž jeho proužkované břicho dokonale splývá s okolními stébly rákosu. V této pozici se může dokonce mírně pohupovat, napodobujíc rákos ve větru. Je také výborným lezcem, obratně šplhá po stéblech rákosu pomocí dlouhých prstů. Létá obvykle nízko nad porostem, spíše neochotně, rychlými údery křídel, často se zataženými nohami (na rozdíl od jiných volavek, které je mají natažené dozadu).
Rozšíření a biotop
Areál hnízdního rozšíření poddruhu I. m. minutus zahrnuje většinu Evropy (s výjimkou Skandinávie, Britských ostrovů a severního Ruska), severozápadní Afriku a táhne se přes západní a střední Asii až po severozápadní Indii a západní Čínu.
Výskyt v České republice
Bukáček malý patří v ČR mezi vzácné a nepravidelně hnízdící druhy. Jeho výskyt je soustředěn především do nejteplejších oblastí s vhodnými biotopy – rozsáhlými rákosinami u rybníků a vodních nádrží. Tradičními hnízdními oblastmi jsou jižní Morava (např. Lednické rybníky, Podyjí), jižní Čechy (Třeboňsko, Českobudějovicko) a Polabí. V posledních desetiletích došlo k výraznému poklesu početnosti a bukáček z mnoha dřívějších lokalit vymizel. V současnosti je veden v Červeném seznamu ptáků ČR jako kriticky ohrožený druh a je chráněn zákonem. Jeho populace je odhadována jen na několik desítek (cca 20–40) hnízdících párů a silně kolísá v závislosti na podmínkách.
Chování
Bukáček malý je převážně aktivní za soumraku a v noci (krepuskulární a nokturnální), i když za potravou může vylétávat i během dne, zejména při krmení mláďat. Většinu času tráví skrytě v hustém rákosí.
Rozmnožování a hnízdění
Hnízdní sezóna bukáčka malého v našich podmínkách probíhá od května do července. Jsou převážně monogamní, i když byla zaznamenána i polygynie (jeden samec s více samicemi).
Migrace
Bukáček malý je typickým dálkovým migrantem. Evropské a západoasijské populace (I. m. minutus) tráví zimu v Africe jižně od Sahary, od Senegalu na západě po Etiopii a Keňu na východě a na jih až po Jihoafrickou republiku.
Status ochrany a ohrožení
Globálně je bukáček malý podle IUCN stále hodnocen jako málo dotčený (Least Concern), protože má obrovský areál rozšíření a celková populace je stále početná. Nicméně v mnoha částech areálu, zejména v Evropě, jeho stavy výrazně klesají a čelí vážným hrozbám.
V České republice je situace velmi vážná, druh je klasifikován jako kriticky ohrožený. Jeho ochrana vyžaduje cílený management mokřadních lokalit – zachování rozsáhlých a kvalitních rákosin, šetrné rybniční hospodaření, ochranu před vyrušováním a monitoring populací.
Zajímavosti
Závěr
Bukáček malý je fascinující, i když nenápadný obyvatel našich mokřadů. Jeho životní strategie založená na dokonalém maskování a přizpůsobení životu v hustých rákosinách je obdivuhodná. Bohužel, právě tato úzká specializace jej činí velmi zranitelným vůči změnám v jeho životním prostředí. Dramatický pokles početnosti v České republice i jinde v Evropě je varovným signálem o stavu našich mokřadních ekosystémů. Účinná ochrana bukáčka malého vyžaduje nejen legislativní ochranu samotného druhu, ale především aktivní péči o jeho biotopy – zachování a obnovu rozsáhlých rákosin a zajištění vhodných podmínek na rybnících a dalších mokřadech. Jen tak můžeme doufat, že tiché, štěkavé volání samců bude i nadále součástí zvukové kulisy našich letních večerů u vody.
*Enter your name
*Email not valid.
Do not change these fields following