Pěvuška podhorní (Prunella modularis)
1. Úvod a Systematické zařazení
Pěvuška podhorní (Prunella modularis) je malý pěvec patřící do čeledi pěvuškovitých (Prunellidae) a řádu pěvců (Passeriformes). Ačkoliv je často pro svůj nenápadný vzhled zaměňována s vrabcem domácím (Passer domesticus) nebo strnadem obecným (Emberiza citrinella), představuje samostatnou a evolučně odlišnou linii. V rámci rodu Prunella je jediným druhem běžně se vyskytujícím v nížinách a středních polohách Evropy; ostatní druhy rodu obývají převážně horské oblasti Asie a Evropy.
2. Popis a Rozpoznávací znaky
3. Hlasové projevy
Pěvuška podhorní se ozývá poměrně často.
4. Rozšíření a Biotop
5. Migrace a Zimování
Pěvuška podhorní je převážně částečně tažný druh.
6. Potrava a Způsob jejího získávání
7. Hnízdění a Rozmnožování
Pěvuška podhorní je známá svým mimořádně variabilním a komplexním sociálním a párovacím systémem.
8. Chování
Pěvuška podhorní je typicky plachý a nenápadný pták, který většinu času tráví skrytě v hustém podrostu nebo na zemi. Při vyrušení rychle mizí v nejbližším křoví. Pohybuje se zvláštním šoupavým, plíživým krokem, někdy poskakuje. Let je rychlý, přímý, ale obvykle jen na krátké vzdálenosti mezi úkryty. Mimo období hnízdění může být více společenská, zejména v zimě na krmítkách, ale i tehdy si udržuje určitý odstup. Samci jsou během hnízdní sezóny teritoriální a svá území obhajují zpěvem a někdy i potyčkami.
9. Vztah k člověku a Ochrana
10. Poddruhy
Rozlišuje se několik poddruhů (obvykle 7-8), které se mírně liší zbarvením a velikostí. V České republice a většině kontinentální Evropy se vyskytuje nominátní poddruh Prunella modularis modularis. Další poddruhy obývají Britské ostrovy (P. m. occidentalis), Kavkaz a Írán (P. m. obscura) a další oblasti.
11. Zajímavosti
Závěr
Pěvuška podhorní je fascinující pták, který navzdory svému nenápadnému zevnějšku skrývá neobvykle složité sociální chování a ekologické adaptace. Je běžnou, ale často přehlíženou součástí naší avifauny, jejíž přítomnost indikuje existenci zdravých ekosystémů s dostatkem přirozených úkrytů a potravy. Ochrana křovinatých biotopů v krajině i v sídlech je klíčová pro její dlouhodobé přežití.
*Enter your name
*Email not valid.
Do not change these fields following