Orel východní (Haliaeetus pelagicus) – Majestátní vládce severovýchodní Asie
Orel východní (Haliaeetus pelagicus), někdy nazývaný také orel kamčatský, je jedním z největších, nejtěžších a nejimpozantnějších dravců na světě. Tento charismatický pták s výrazným zbarvením a obrovským zobákem obývá pobřežní oblasti a velké řeky severovýchodní Asie a je úzce spjat s populacemi pacifických lososů. Bohužel patří mezi zranitelné druhy a jeho budoucnost čelí řadě hrozeb.
Systematika a Taxonomie
Druh byl vědecky popsán Peterem Simonem Pallasem v roce 1811. Své jméno (v angličtině Steller’s Sea Eagle) nese na počest německého přírodovědce Georga Wilhelma Stellera, který se účastnil druhé kamčatské expedice Vituse Beringa a jako první Evropan tohoto orla pozoroval a popsal v polovině 18. století. Dříve byl někdy uznáván poddruh H. p. niger (orel korejský), charakteristický absencí většiny bílých znaků, ale dnes je obecně považován jen za velmi vzácnou tmavou morfou základního druhu, možná již vyhynulou. Druh je tedy považován za monotypický.
Popis a Identifikace
Rozšíření a Biotop
Chování
Rozmnožování
Status ochrany a Ohrožení
Závěr
Orel východní je skutečným klenotem světové avifauny. Jeho majestátní vzhled, obrovská velikost a specializovaný způsob života ho činí jedinečným. Jeho status zranitelného druhu však jasně ukazuje na křehkost populací velkých predátorů v dnešním světě. Úspěch jeho ochrany závisí na zachování rozsáhlých, nenarušených biotopů, udržení zdravých populací ryb a minimalizaci negativních lidských vlivů. Je symbolem divoké a nespoutané přírody severovýchodní Asie, kterou je nutné chránit pro budoucí generace.
*Enter your name
*Email not valid.
Do not change these fields following