Úvod
Ouhorlík černokřídlý (Glareola pratincola) je fascinující ptačí druh patřící do čeledi ouhorlíkovitých (Glareolidae), řádu dlouhokřídlých (Charadriiformes). Tento pták je zajímavý svou kombinací vlastností – ve vzduchu připomíná velkou vlaštovku nebo rybáka, zatímco na zemi se chováním i vzhledem podobá spíše kulíkovi. Jedná se o stěhovavý druh s těžištěm rozšíření v teplejších oblastech Evropy, Asie a Afriky.
Popis
Rozšíření a Výskyt
Ouhorlík černokřídlý hnízdí v teplých oblastech Evropy (především jižní a jihovýchodní), jihozápadní Asii a severní Africe. Je to tažný druh, evropské a asijské populace zimují v subsaharské Africe.
Biotop
Preferuje otevřenou, suchou, rovinatou krajinu s nízkou nebo žádnou vegetací. Typickými biotopy jsou:
Často se zdržuje v blízkosti vody, i když hnízdí na suchých místech.
Potrava a Způsob Lovu
Živí se především hmyzem. Jeho kořistí se stávají hlavně sarančata, kobylky, brouci, vážky a další létající hmyz. Loví dvěma způsoby:
Chování a Hnízdění
Ohrožení a Ochrana
Celosvětově je ouhorlík černokřídlý hodnocen IUCN jako „málo dotčený“ (Least Concern, LC). Nicméně v některých částech areálu, zejména v Evropě, jeho populace klesají nebo jsou ohrožené. Hlavními hrozbami jsou:
V Evropské unii je chráněn Směrnicí o ptácích a v mnoha zemích patří mezi chráněné druhy. Ochrana spočívá především v zachování vhodných biotopů, extenzivním hospodaření a omezení rušení na hnízdištích.
Zajímavosti
Závěr
Ouhorlík černokřídlý je atraktivní a ekologicky zajímavý ptačí druh přizpůsobený životu v otevřené, suché krajině. Ačkoliv v České republice je pouze extrémně vzácným zatoulancem, jeho přítomnost, byť ojedinělá, nám připomíná bohatost ptačí diverzity jižnějších oblastí Evropy a důležitost ochrany jeho přirozených biotopů v celém areálu rozšíření.
*Enter your name
*Email not valid.
Do not change these fields following