Ouhorlík černokřídlý

Orel nejmenší
Kajka mořská
Ouhorlík černokřídlý

Ouhorlík černokřídlý (Glareola pratincola)

Úvod

Ouhorlík černokřídlý (Glareola pratincola) je fascinující ptačí druh patřící do čeledi ouhorlíkovitých (Glareolidae), řádu dlouhokřídlých (Charadriiformes). Tento pták je zajímavý svou kombinací vlastností – ve vzduchu připomíná velkou vlaštovku nebo rybáka, zatímco na zemi se chováním i vzhledem podobá spíše kulíkovi. Jedná se o stěhovavý druh s těžištěm rozšíření v teplejších oblastech Evropy, Asie a Afriky.

Popis

  • Velikost: Dorůstá délky těla 24–28 cm a rozpětí křídel 60–70 cm.
  • Zbarvení: Dospělí ptáci mají převážně hnědý hřbet a křídla. Hrdlo a horní část hrudi jsou krémově žluté, výrazně ohraničené tenkým černým proužkem („límcem“), který dal druhu jeho anglické jméno (Collared Pratincole). Břicho je bělavé. Křídla jsou dlouhá a špičatá, zespodu mají výrazné kaštanově hnědé zbarvení (krycí krovky), které je dobře viditelné v letu a je klíčovým rozlišovacím znakem od podobného ouhorlíka stepního. Ocas je vidličnatě vykrojený, podobně jako u vlaštovek. Nohy jsou poměrně krátké, zobák je krátký, mírně zahnutý a u kořene červený (v prostém šatě méně výrazné).
  • Mladí ptáci: Jsou méně kontrastně zbarvení, hrdelní skvrna je méně výrazná a černé ohraničení může chybět nebo být jen naznačené. Peří na hřbetě má světlé lemy.

Rozšíření a Výskyt

Ouhorlík černokřídlý hnízdí v teplých oblastech Evropy (především jižní a jihovýchodní), jihozápadní Asii a severní Africe. Je to tažný druh, evropské a asijské populace zimují v subsaharské Africe.

  • Výskyt v ČR: V České republice je ouhorlík černokřídlý velmi vzácným hostem. Historicky zde i několikrát zahnízdil (např. ve 20. století na jižní Moravě a v jižních Čechách), ale v současnosti se objevuje pouze jako mimořádně vzácný zatoulanec, nejčastěji během jarního tahu (duben-květen). Podle Červeného seznamu ptáků ČR je hodnocen jako druh kriticky ohrožený (CR), i když se jedná spíše o status odrážející jeho historický výskyt a extrémní vzácnost jako zatoulance.

Biotop

Preferuje otevřenou, suchou, rovinatou krajinu s nízkou nebo žádnou vegetací. Typickými biotopy jsou:

  • Suché stepi a polopouště
  • Vyschlá dna jezer a slanisek
  • Písčité nebo štěrkové břehy řek a jezer
  • Nízko položené pastviny
  • Oraná pole (méně často)
  • Okraje mokřadů a slaných pánví

Často se zdržuje v blízkosti vody, i když hnízdí na suchých místech.

Potrava a Způsob Lovu

Živí se především hmyzem. Jeho kořistí se stávají hlavně sarančata, kobylky, brouci, vážky a další létající hmyz. Loví dvěma způsoby:

  1. Za letu: Podobně jako vlaštovky nebo rybáci obratně loví hmyz ve vzduchu, často za soumraku nebo i v noci. Let je rychlý a elegantní.
  2. Na zemi: Podobně jako kulíci rychle běhá po zemi a sbírá hmyz a jiné bezobratlé.

Chování a Hnízdění

  • Chování: Je to společenský pták, často se vyskytuje v hejnech, zejména mimo hnízdní období a na tahu. Na zemi rychle běhá. V letu je velmi obratný. Hlasově se projevuje ostrými, často opakovanými pokřiky, například „kittik“ nebo „kirrik“.
  • Hnízdění: Hnízdí v rozvolněných koloniích, často společně s jinými druhy (např. rybáky, racky, jinými bahňáky). Hnízdo je jen mělký důlek v zemi, někdy vystlaný trochou rostlinného materiálu nebo kamínky.
  • Snůška: Samice snáší obvykle 2-3 vejce (vzácně 4) s kryptickým zbarvením (maskováním).
  • Inkubace a péče o mláďata: Na vejcích sedí oba rodiče přibližně 17-19 dní. Mláďata jsou prekociální – brzy po vylíhnutí opouštějí hnízdo a rodiče je vodí a krmí. Jsou schopná letu zhruba po 3-4 týdnech.

Ohrožení a Ochrana

Celosvětově je ouhorlík černokřídlý hodnocen IUCN jako „málo dotčený“ (Least Concern, LC). Nicméně v některých částech areálu, zejména v Evropě, jeho populace klesají nebo jsou ohrožené. Hlavními hrozbami jsou:

  • Ztráta a degradace biotopů: Intenzifikace zemědělství, rozorávání stepí a pastvin, vysoušení mokřadů a regulace řek vedou k úbytku vhodných hnízdišť i potravních stanovišť.
  • Vyrušování: Hnízdní kolonie jsou citlivé na rušení lidmi, zemědělskou technikou nebo predátory.
  • Používání pesticidů: Snižuje dostupnost hmyzí potravy.

V Evropské unii je chráněn Směrnicí o ptácích a v mnoha zemích patří mezi chráněné druhy. Ochrana spočívá především v zachování vhodných biotopů, extenzivním hospodaření a omezení rušení na hnízdištích.

Zajímavosti

  • Jeho rodové jméno Glareola pochází z latinského slova „glarea“ (štěrk), což odkazuje na jeho typické hnízdní prostředí.
  • Kombinace letových schopností rybáka a pozemního pohybu kulíka ho činí jedinečným mezi evropskými ptáky.
  • Jeho příbuzný, ouhorlík stepní (Glareola nordmanni), je velmi podobný, ale má tmavší, téměř černé podkřídelní krovky a méně červené barvy na zobáku.

Závěr

Ouhorlík černokřídlý je atraktivní a ekologicky zajímavý ptačí druh přizpůsobený životu v otevřené, suché krajině. Ačkoliv v České republice je pouze extrémně vzácným zatoulancem, jeho přítomnost, byť ojedinělá, nám připomíná bohatost ptačí diverzity jižnějších oblastí Evropy a důležitost ochrany jeho přirozených biotopů v celém areálu rozšíření.

Orel nejmenší
Kajka mořská