Orel nejmenší
Reklamy
Raroh lovecký
Ouhorlík černokřídlý
Orel nejmenší

Orel nejmenší je velký jako káně, rozpětí kolem 120 cm. Zčásti je jednobarevně hnědý, zčásti světle sivý, má téměř bílou spodní část těla a černé špičky křídel. Na ramenou má světlé skvrny.

Prostředí

Krajina s lesy, poli a houštinami. Jeho let je poněkud kolébavý a připomíná let pochopů. Pokud vane vítr, tráví téměř veškerý čas kroužením vysoko ve vzduchu.

Rozmnožování

V květnu v období toku se ozývají trylky tohoto nepříliš hlučného ptáka na hnízdišti a sameček přitom provádí akrobatické svatební lety. Orli nejmenší hnízdí na stromech a koncem dubna nebo začátkem května samice kladou dvě vejce a asi 30 dní na nich sedí, přičemž sameček svou partnerku na kratší čas střídá. Přestože orli kladou dvě vejce, jen zřídka vyvedou i dvě mláďata. Zhruba po 35 dnech začíná mládě zkoušet létat, ve stáří 45 dnů je už zcela přepeřené a koncem srpna, tj. po 55 dnech, z hnízda odlétá.

Potrava

Orel nejmenší se od kání liší mohutnýma nohama se silnými drápy. Loví na zemi i ve vzduchu kořist od velikosti veverky po králíka a drobné ptáky až do velikosti křepelky. Ostatní dravce vyhání ze svého revíru virtuózními leteckými bitkami. Má velmi rozlehlý okrsek, takže jej nelze lehko spatřit. V září nebo v říjnu opouštějí orli nejmenší hnízdiště a táhnou až do africké savany, často také jen do severní Afriky, kde přezimují. Během dubna se znovu objevují na hnízdištích.

Orel nejmenší
Aquila pennata
Výskyt:Část Evropy, Afriky a Asie
Délka:45-52 cm
Hmotnost:750-1000 g
Počet vajec:2 ks
Inkubační doba:30 dnů
Průměr kroužku:16 mm
Reklamy
Raroh lovecký
Ouhorlík černokřídlý
Reklamy
Send this to a friend