Úvod
Rybák velkozobý (Hydroprogne caspia), dříve známý jako Sterna caspia, je pozoruhodný a impozantní ptačí druh, který drží titul největšího rybáka na světě. Svou velikostí, robustní postavou a mohutným, jasně červeným zobákem je prakticky nezaměnitelný. Jedná se o kosmopolitní druh s velmi rozsáhlým, i když poněkud nesouvislým (fragmentovaným) areálem rozšíření, který zahrnuje části všech kontinentů kromě Antarktidy. Přestože je celosvětově rozšířený, v České republice se jedná o velmi vzácného hosta, který zde nehnízdí, ale objevuje se pouze ojediněle během jarního a podzimního tahu. Tento referát se zaměří na biologii, ekologii, rozšíření a ochranu tohoto fascinujícího druhu, včetně jeho specifického statusu v rámci české avifauny.
Popis a rozpoznávací znaky
Rybák velkozobý je skutečně velký pták, délkou těla dosahuje 48–60 cm a rozpětím křídel úctyhodných 120–145 cm, což ho velikostně řadí spíše k větším druhům racků (např. racku stříbřitému) než k ostatním rybákům. Jeho nejvýraznějším znakem je mohutný, dýkovitý zobák, který je jasně červený až korálově červený s tmavou špičkou.
Let a hlas: Let rybáka velkozobého je silový, přímý, s pomalejšími a hlubšími údery křídel než u menších rybáků. Často létá poměrně vysoko nad vodou při hledání potravy. Hlasově se projevuje hlasitým, drsným a chraptivým „kraaa“ nebo „ka-rak“, které je slyšet na velkou vzdálenost a je pro tento druh velmi charakteristické.
Rozšíření a biotop
Rybák velkozobý má globální, ale nesouvislý areál rozšíření. Hnízdí v Severní Americe (zejména Velká jezera, pobřeží Atlantiku, Pacifiku a Mexického zálivu), v Eurasii (kolem Baltského moře, Černého a Kaspického moře, Střední Asie, Čína), v Africe (lokálně na pobřeží i u vnitrozemských jezer) a v Austrálii a na Novém Zélandu.
Biotop: Pro hnízdění vyhledává především nerušené, otevřené plochy v blízkosti velkých vodních ploch (sladkých, brakických i slaných). Typickými hnízdišti jsou písčité nebo štěrkovité ostrovy a pláže na mořském pobřeží, u velkých jezer, v deltách řek nebo na velkých rybničních soustavách. Mimo hnízdní období se vyskytuje na podobných místech – pobřežích, v zátokách, lagunách, ústích řek, na velkých jezerech a nádržích. Klíčová je pro něj dostupnost potravy a bezpečné místo k odpočinku.
Potrava a způsob lovu
Dominantní složkou potravy rybáka velkozobého jsou ryby, obvykle o velikosti 5–25 cm. Složení potravy se liší podle geografické oblasti a sezónní dostupnosti. Loví charakteristickým způsobem: létá ve výšce 10–30 metrů nad vodou, často se na chvíli zastaví v třepotavém letu (podobně jako poštolka), a když spatří kořist blízko hladiny, vrhá se střemhlavým ponorem do vody. Díky své velikosti a síle dokáže ulovit i poměrně velké ryby. Kromě ryb může příležitostně ulovit i větší hmyz, korýše, měkkýše, malé ptáky nebo jejich mláďata či vejce. Je také známý tím, že občas provozuje kleptoparazitismus – krade ryby jiným rybákům nebo rackům.
Hnízdění a rozmnožování
Rybák velkozobý hnízdí obvykle v koloniích, které mohou čítat od několika párů až po několik tisíc párů. Často hnízdí společně s jinými druhy rybáků nebo racků, ale může hnízdit i samostatně nebo v malých skupinkách. Hnízdní hustota v kolonii bývá menší než u menších druhů rybáků.
Migrace
Rybák velkozobý je převážně tažný druh, zejména populace hnízdící v severnějších oblastech (Severní Amerika, severní Eurasie).
Migrace probíhá jednotlivě nebo v malých skupinách, často podél pobřeží nebo velkých řek.
Výskyt v České republice
Jak již bylo zmíněno, rybák velkozobý v České republice nehnízdí. Je zde považován za vzácného, ale téměř pravidelného protahujícího migranta a zatoulance. Jeho výskyt je vázán především na období jarního (duben–květen) a podzimního (srpen–říjen) tahu.
Ohrožení a ochrana
Celosvětově je rybák velkozobý hodnocen IUCN jako málo dotčený (Least Concern – LC) druh, protože jeho globální populace je velká a areál rozšíření rozsáhlý. Nicméně na regionální úrovni čelí populace různým hrozbám a v některých oblastech došlo k poklesu početnosti nebo zániku kolonií.
Závěr
Rybák velkozobý je nepřehlédnutelný a charismatický ptačí druh, největší zástupce své čeledi. Jeho kosmopolitní rozšíření, přizpůsobivost různým vodním prostředím a impozantní vzhled i lovecké schopnosti ho činí fascinujícím objektem studia. Ačkoli je v České republice pouze vzácným hostem, jeho občasná přítomnost na našich vodních plochách je vždy vítaným zpestřením pro pozorovatele ptáků a připomínkou rozsáhlých migračních cest, které spojují kontinenty. Ochrana jeho hnízdních kolonií a migračních zastávek v celém jeho rozsáhlém areálu je nezbytná pro zajištění jeho dlouhodobé existence.
*Enter your name
*Email not valid.
Do not change these fields following