Elegantní klenot mokřadů s unikátním zobákem
Mezi ptačími obyvateli mělkých vod a bahnitých břehů patří tenkozobec opačný k nejnápadnějším a nejelegantnějším druhům. Tento velký, štíhlý bahňák s výrazným černo-bílým zbarvením a především s unikátním, vzhůru prohnutým zobákem je nezaměnitelný. Jeho přítomnost obvykle signalizuje specifické podmínky mělkých, často slaných či brakických vod, i když se dokáže přizpůsobit i některým vnitrozemským sladkovodním biotopům. V České republice je vzácným hostem – protahujícím migrantem a velmi vzácným a nepravidelným hnízdičem. Právě nyní, na začátku dubna (psáno 9. dubna 2025), nastává období jeho příletu a případného zahnízdění na několika málo vhodných lokalitách u nás.
Mistrovské dílo přírody: Podrobný popis a určování
Tenkozobec opačný je velký bahňák (délka těla 42–46 cm, rozpětí křídel 67–77 cm) s velmi štíhlou postavou, dlouhým krkem a extrémně dlouhýma nohama.
Záměna: Díky unikátnímu zobáku a černo-bílému zbarvení je záměna s jinými evropskými bahňáky prakticky vyloučena. Určitou podobnost v černo-bílém zbarvení a dlouhých nohách má pisila čáponohá (Himantopus himantopus), ta má však rovný zobák, zcela odlišnou kresbu křídel a především jasně červené nohy.
Hlas: Nejčastěji se ozývá hlasitým, melodickým, vzestupným hvizdem „kluit“ nebo „kliiip“, často opakovaným. Poplašný hlas je ostřejší a rychlejší. Na hnízdištích jsou ptáci poměrně hlasití.
Rozšíření a biotop: Specialista na mělké vody
Tenkozobec opačný má rozsáhlý, ale velmi nesouvislý (fragmentovaný) areál rozšíření. Hnízdí lokálně podél pobřeží západní Evropy (od Velké Británie a Francie po Dánsko a Německo), ve Středomoří, u Černého moře a poté v pásech přes střední Asii (kolem slaných jezer a stepí) až po severní Čínu. Izolované populace hnízdí také ve východní a jižní Africe.
Unikátní technika lovu: Chování a ekologie
Hnízdní biologie: Život v koloniích
Koloniální hnízdění poskytuje tenkozobcům výhodu při obraně proti predátorům. Hnízdo je jen jednoduchý důlek na zemi, často na zcela holém podkladu (bahno, písek, štěrk) nebo v nízké, řídké vegetaci. Někdy bývá skromně vystláno úlomky rostlin, kamínky nebo mušličkami. Umístění na zemi a často na nechráněných místech činí hnízda velmi zranitelnými vůči zaplavení a predaci.
Samice snáší obvykle 4 (někdy 2–5) vejce, která mají ochranné zbarvení – jsou světle béžová, okrová nebo nazelenalá s nepravidelnými černými a hnědými skvrnami a tečkami. Na inkubaci, která trvá přibližně 23–25 dní, se střídají oba rodiče. Mláďata jsou prekociální, brzy po oschnutí opouštějí hnízdo a následují rodiče. Ti je vodí, zahřívají a velmi aktivně brání.
Potrava: Drobní vodní bezobratlí
Potrava tenkozobce opačného se skládá převážně z drobných vodních bezobratlých živočichů, které získává svou specializovanou filtrační technikou. Konkrétní složení závisí na typu biotopu:
Status v České republice: Vzácný migrant a kriticky ohrožený hnízdič
Výskyt tenkozobce opačného v ČR je dvojí:
Ochrana a ohrožení: Závislost na specifických biotopech
Celosvětově je tenkozobec opačný hodnocen IUCN jako málo dotčený (LC). V Evropě je však považován za zranitelnějšího a je uveden v Příloze I Směrnice o ptácích EU, což vyžaduje ochranu jeho biotopů.
V České republice je jako hnízdící druh kriticky ohrožený (CR) a je zařazen mezi zvláště chráněné druhy v nejvyšší kategorii ochrany. Hlavními hrozbami jsou:
Ochrana v ČR spočívá v ochraně existujících lokalit výskytu a především ve vhodném managementu rybničních soustav a dalších mokřadů, který by vytvářel a udržoval mělké zóny s obnaženými břehy a ostrůvky během hnízdního období.
Závěr
Tenkozobec opačný je nezaměnitelný klenot mezi bahňáky, jehož elegance a unikátní adaptace v podobě prohnutého zobáku a specializovaného způsobu lovu fascinují pozorovatele. Ačkoliv je globálně relativně rozšířený, jeho vazba na specifické mělké mokřadní biotopy ho činí zranitelným vůči změnám v krajině. V České republice je jeho osud jako hnízdícího druhu velmi nejistý a balancuje na hraně vymření. Je symbolem potřeby ochrany a citlivého managementu našich rybníků a mokřadů, které mohou poskytnout útočiště nejen jemu, ale i mnoha dalším vzácným a ohroženým druhům.
*Enter your name
*Email not valid.
Do not change these fields following