Vodouš štíhlý

Vlaštovka skalní
Poštolka jižní
Vodouš štíhlý

Vodouš štíhlý ( Tringa stagnatilis )

Úvod Vodouš štíhlý je malý až středně velký druh bahňáka z čeledi slukovitých. Jak jeho české jméno napovídá, jedná se o ptáka velmi elegantního, jemného a štíhlého vzhledu, který připomíná zmenšenou verzi vodouše šedého. Obývá specifické mokřadní biotopy a je známý jako dálkový migrant.

Systematické zařazení

  • Řád: dlouhokřídlí (Charadriiformes)
  • Čeleď: slukovití (Scolopacidae)
  • Rod: vodouš ( Tringa )
  • Druh: vodouš štíhlý ( Tringa stagnatilis )

Popis

  • Velikost: Délka těla 22–26 cm, rozpětí křídel 40–46 cm. Je znatelně menší a gracilnější než podobný vodouš šedý (Tringa nebularia).
  • Vzhled: Má velmi štíhlé tělo, dlouhý krk a neúměrně dlouhé, tenké nohy, které jsou obvykle zelenavé nebo žlutozelené. Zobák je velmi tenký, jehlovitý, rovný a tmavý. V prostém (zimním) šatu je shora světle šedý a zespodu bílý, s bílým čelem a nadočním proužkem. Ve svatebním (letním) šatu je svrchní strana těla kontrastněji tmavě skvrnitá a tečkovaná na šedohnědém podkladu, na hrudi a bocích se objevuje jemné tmavé skvrnění. V letu je nápadný bílý klín na hřbetě a tmavé letky bez bílého zadního okraje křídla (na rozdíl od vodouše kropenatého). Nohy v letu výrazně přesahují ocas.
  • Odlišení od podobných druhů: Od vodouše šedého se liší menší velikostí, výrazně tenčím a rovným zobákem (vodouš šedý má silnější, lehce vzhůru zahnutý zobák) a celkově jemnější konstitucí. Od vodouše kropenatého (Tringa ochropus) se liší delšíma nohama, světlejším zbarvením a absencí výrazného bílého zadního okraje křídel v letu.

Rozšíření a Biotop

  • Hnízdní areál: Hnízdí nesouvisle v pásu od východní Evropy (Bělorusko, Ukrajina, jižní Rusko) přes Střední Asii až po východní Sibiř a severní Čínu. Vyhledává otevřené, nížinné sladkovodní mokřady, vlhké stepi, podmáčené louky, okraje jezer a slanisek.
  • Migrace a zimoviště: Je to striktně tažný druh. Zimuje především v subsaharské Africe, na Blízkém východě, v Indii, jihovýchodní Asii a Austrálii. Migruje na dlouhé vzdálenosti.
  • Biotop mimo hnízdění: Během tahu a na zimovištích se zdržuje na podobných místech jako na hnízdištích – preferuje mělké sladkovodní i brakické vody, bahnité břehy rybníků, lagun, zaplavená pole (např. rýžoviště) a okraje vodních nádrží.

Výskyt v České republice Vodouš štíhlý v České republice nehnízdí. Je zde pozorován jako pravidelný, ale nehojný až vzácný protahující druh. Objevuje se jednotlivě nebo v malých skupinkách především během:

  • Jarního tahu: Hlavně od konce dubna do května.
  • Podzimního tahu: Od července do září, s vrcholem v srpnu. Nejčastěji bývá zaznamenán na vhodných lokalitách, jako jsou vypuštěné nebo mělké rybníky (zejména na jižní Moravě a v jižních Čechách), bahnité břehy nádrží a další mokřady.

Potrava a Způsob lovu

  • Složení potravy: Živí se převážně vodním hmyzem a jeho larvami (např. pakomáři, potápníci), drobnými korýši (např. listonozi), pavouky a měkkýši. Občas může ulovit i malé pulce nebo rybí potěr.
  • Technika lovu: Potravu sbírá aktivním procházením mělkou vodou (často po břicho ve vodě) nebo na bahnitých okrajích. Kořist sbírá rychlými výpady zobáku z povrchu vody, z bahna nebo těsně pod hladinou. Někdy při lovu i běhá.

Hnízdění a Rozmnožování (v hnízdním areálu)

  • Hnízdo: Hnízdí na zemi, obvykle v krátké vegetaci nebo na holé zemi poblíž vody. Hnízdo je jen mělký důlek, někdy skromně vystlaný stébly.
  • Snůška: Samice snáší obvykle 4 vejce.
  • Inkubace a péče: Na vejcích sedí oba rodiče, inkubace trvá přibližně 22-23 dní. Mláďata jsou nekrmivá (nidifugní), brzy po vylíhnutí opouštějí hnízdo a rodiče je pouze vodí a chrání.

Chování a Hlas Je to aktivní a často neklidný pták. Při vyrušení nebo v toku se ozývá typickým hlasem – jasným, melodickým, často opakovaným „tju“ nebo „tju-tju“, které je vyšší a jemnější než u vodouše šedého.

Ochrana Celosvětově je vodouš štíhlý hodnocen IUCN jako málo dotčený (LC – Least Concern) díky velkému areálu rozšíření a početné populaci. V České republice nemá specifický status ochrany, protože zde nehnízdí, ale jako protahující druh je součástí naší avifauny a vztahuje se na něj obecná ochrana ptáků a jejich biotopů, zejména mokřadů, které jsou klíčové pro jeho zastávky během tahu.

Závěr Vodouš štíhlý je elegantním zástupcem bahňáků, který je v České republice k vidění pouze během migračních období. Jeho pozorování je pro ornitology vždy zajímavým zážitkem. Jeho výskyt podtrhuje význam zachovalých mokřadních lokalit jako důležitých zastávek pro dálkové migranty.

Vlaštovka skalní
Poštolka jižní