Sýkora laponská
Reklamy
Bekasina otavní
Polák malý
sýkora laponská

Sýkora laponská, neboli sýkora hnědohlavá je o něco větší než uhelníček, dosahuje délky těla 13,5 – 14 centimetrů. Hmotnost se u dospělých jedinců pohybuje v rozmezí 11 – 14,3 gramů. Vršek hlavy má šedohnědý, hřbet o něco světlejší, také šedohnědý. Tváře má sýkora laponská bílé. Zobáček má tento druh černý. Chováním připomíná ostatní sýkory, je však klidnější. Její hlas připomíná volání sýkory lužní.

Prostředí

Sýkora laponská obývá jehličnaté lesy, lužní lesy, smíšené lesy až po severskou lesní hranici. Je rozšířena v celé subarktické Skandinávii a severní Asii, a také zasahuje její výskyt do Severní Ameriky, Aljašky a je i na dalekém severozápadu Kanady.

Rozmnožování

Hnízdo mívá tento druh v dutině stromu, také ve starých datlích dutinách. Vchod velký 30 až 50 milimetrů je často těsně nad zemí, častěji ve výšce 3 až 5 metrů. Trouchem vyplněnou hnízdní dutinu nejdříve vyklidí. Hnízdí od poloviny května do června, na vejcích sedí asi 14 dní. Mladí ptáci hnízdo opouštějí většinou v první polovině června.

Potrava

V létě loví sýkora laponská především hmyz a pavouky, na podzim a v zimě potřebuje v krmivu přídavek semen bohatých na olej, především pak vybírá semena jehličnanů.

foto: Finsko, kámoš Michal Toman

Reklamy
Bekasina otavní
Polák malý
Reklamy
Send this to a friend